Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » So paź 01, 2011 20:20

Witam!
Jak wyglądają relacje "konfesyjnych" ewangelików z innymi odłamami, tzn. z k. ewangelicko-metodystycznym i ewangelicko-reformowanym? czy zdarza sie ze wierni lub duchowni uczestnicza(przewodniczą lub współ-przewodniczą) w waszej liturgii (jest wkoncu jedność ołtarza i ambony a wiec uznanie posługi). Jak wy patrzylibyście na taką możliwość?

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » So paź 01, 2011 20:54

Witam serdecznie na naszym Forum :)

Obecnie „konfesyjny luteranizm” na świecie można podzielić na dwa nurty – pierwszy to kościoły skupione w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej wśród których dominującą rolę odgrywa Luterański Kościół Synodu Missouri, drugi – to Konfesyjna Konferencja Ewangelicko-Luterańska z Luterańskim Kościołem Synodu Wisconsin na czele.

Kościoły Międzynarodowej Rady Luterańskiej praktykują pełną jedność ołtarza i ambony tylko z kościołami, które zachowują również jedność w doktrynie. Nie ma zatem mowy o wspólnej Komunii z reformowanymi, metodystami czy nawet z innymi luteranami. Utrzymują jednak kontakty i współpracują z innymi kościołami na pewnych płaszczyznach.
Bardziej skrajne stanowisko przyjmuje tutaj Synod Wisconsin – który nie utrzymuje żadnych kontaktów z jakimikolwiek kościołami, które nie wchodzą w skład Konferencji.

Natomiast jeżeli chodzi konkretnie o nas i nasze zapatrywania to oczywiście pozostajemy wiernymi KEA w Polsce i nie zamierzamy tworzyć żadnego innego kościoła czy też dążyć do rozłamu. Można powiedzieć, że jesteśmy ruchem wewnętrznym, który ma na celu propagowanie określonych wartości w ramach KEA, który nie należy zarówno do MRL jak również KKE-L (choć mamy nadzieję, że może się to zmieni :wink: )
KEA w Polsce jest we wspólnocie ambony i ołtarza z KER oraz KEM, jednak osobiście podzielam tutaj pogląd reprezentowany przez kościoły MRL i raczej nie przystąpiłbym do Sakramentu Ołtarza sprawowanego przez duchownego reformowanego lub metodystę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » N paź 02, 2011 10:13

Tomasz napisał(a):raczej nie przystąpiłbym do Sakramentu Ołtarza sprawowanego przez duchownego reformowanego lub metodystę.


Dlaczego?
Tak sie ostatnio zastanawiałem, jak sie powinni zachować Konfesyjni ewangelicy gdy np. ich "oficjalny" Kościół pozwala np. na udzielanie ślubów parom jednej płci? Czy wtedy rozłam jest konieczny?

PS. nie chce zakładać osobnego wątku, a ciekawi mnie kiedy będą następne rekolekcje Liturgiczne? przeczytałem na waszej strronie ze takowe sie odbyły... ale juz troche za późno :) jakie są koszty?

pozdrawiam!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jacek » N paź 02, 2011 13:31

Podzielam w 100 % informacje udzielona przez Tomasza. Tak w takim wypadku jest mozliwy rozlam, i przystapienie do lutheranskiego kosciola/konserwatywnego/ misji zagranicznych.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N paź 02, 2011 17:02

Tomasz napisał(a):raczej nie przystąpiłbym do Sakramentu Ołtarza sprawowanego przez duchownego reformowanego lub metodystę.


Dlaczego?


Pojmowanie Sakramentu Ołtarza przez metodystów i reformowanych jest jednak inne niż podejście luterańskie. Kościoły dochodzą tutaj wprawdzie do porozumień, jednak w praktyce może to prowadzić do wielu negatywnych zjawisk jak również nieporozumień i zgrzytów.
Nie oznacza to jednak, że nie możemy wogóle współpracować z innymi kościołami. Np. współpracownikiem ekumenicznym naszej strony jest reformowany pastor Aleksander, którego bardzo cenimy i szanujemy.

Tak sie ostatnio zastanawiałem, jak sie powinni zachować Konfesyjni ewangelicy gdy np. ich "oficjalny" Kościół pozwala np. na udzielanie ślubów parom jednej płci? Czy wtedy rozłam jest konieczny?


Nie wyobrażam sobie przynależności do kościoła, który oficjalnie błogosławiłby grzech. Obawiam się, że w takiej sytuacji nie mielibyśmy wyjścia i z pewnością zwrócilibyśmy się do któregoś z kościołów konfesyjnych o powołanie misji w Polsce. Przykładem takiej sytuacji jest powstanie w Prowincji Misji w Szwecji - choć tam doszło do powstania odrębnego organizmu w ramach Svenska Krykan. Mamy jednak nadzieję, że do takiego czarnego scenariusza rozbicia Kościoła nigdy nie dojdzie.

PS. nie chce zakładać osobnego wątku, a ciekawi mnie kiedy będą następne rekolekcje Liturgiczne? przeczytałem na waszej strronie ze takowe sie odbyły... ale juz troche za późno jakie są koszty?


Kolejne rekolekcje liturgiczne organizowane przez Wspólnotę Św. Pawła są planowane pod koniec bieżącego roku. Czekamy tutaj na informacje od koordynatora Wspólnoty i naszego moderatora Jakuba :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » Wt paź 04, 2011 09:30

Ale np. metodysci wierzą że przyjmują Ciało i Krew Pańska ale jak to nie precyzują, napewno nie zaprzeczają konsubsstancjacji więc myśle że nie ma tu wiekszych wątpliwości.
Dobrze ze jest coś takiego jak misja kościoła ewangelickiego tam gdzie oficjalny kościoł w danym państwie robi cyry z Biblii.

A co do rekolekcji to jak coś juz bedzie wiadome to prosze powiadomienie mnie jesli można :)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jacek » Wt paź 04, 2011 16:15

Niestety- dla sob reprezentujacych kierunek starolutheranski, jest to nie do przyjecia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez varpho » Wt paź 04, 2011 23:36

skomplik napisał(a):Ale np. metodysci wierzą że przyjmują Ciało i Krew Pańska ale jak to nie precyzują, napewno nie zaprzeczają konsubsstancjacji więc myśle że nie ma tu wiekszych wątpliwości.


cóż, moje podejście jest - w pewnym uproszczeniu - takie, że popieram "unię ołtarza", ale mam wątpliwości co do "unii ambony".

bo o ile przy udzielaniu komunii św. jej ważność nie zależy od tego, czy duchowny ją sprawujący wierzy w ten czy inny sposób w obecność ciała i krwi, to w przypadku głoszenia kazań niezwracanie uwagi na wyznanie kaznodziei może mieć konsekwencje dalej idące.

nie znam jakoś szczególnie teologii metodystycznej, ale pewien niepokój wywołuje we mnie podkreślanie w niej uświęcenia człowieka. po prostu trochę zbytnio pachnie mi to uczynkowością. przepraszam, jeśli przesadzam, i chętnie wysłuchałbym objaśnień od jakiegoś metodysty. :)

jeszcze co do komunii:
nie jest przecież tak, że u prawosławnych, katolików i luteran wino i chleb zmieniają się w krew i ciało, a u reformowanych - nie. jest raczej tak, że wg luteran wino i chleb zmieniają się w krew i ciało bez względu na to, w którym kościele to się dzieje,
a wg reformowanych nikt nie jest w stanie zmienić komunikantów w prawdziwe tkanki Jezusa Chrystusa.
pomijam tu legalistyczno-magiczne poglądy katolickie, nie wiem, jak sprawa wygląda u prawosławnych.
uzależnianie natury tego, co się dzieje podczas sprawowania sakramentu komunii św. od tego, kto ją sprawuje, ociera się o donatyzm.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez skomplik » Śr paź 05, 2011 09:28

skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez varpho » Śr paź 05, 2011 14:35

skomplik napisał(a):Co do praktyki Unii Ambony i Ołtarza:

http://www.ekumenizm.pl/content/article/2011100118432166.htm


w tym przypadku nie widzę problemu... anglikanizm jest wewnętrznie zróżnicowany i wielu spraw nie dogmatyzuje, tak więc wydaje mi się, że kierowanie katedrą anglikańską przez luteranina nie jest - przynajmniej z punktu widzenia anglikanizmu - niczym dziwnym, zwłaszcza że oba Kościoły uznają się nawzajem.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron