Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Cytat z ks. Marcina Lutra

Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Kasper » N maja 08, 2011 10:15

Poszukuje cytatu z ks. Marcina Lutra o tym że w przyszłości należy zastępować stare ołtarze stołami komunijnymi. Z góry dziękuję za pomoc.
Kasper
 
Posty: 21
Dołączył(a): N kwi 04, 2010 22:48
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Tomasz » N maja 08, 2011 14:32

Przyznaję, że nie wiem nic o tej wypowiedzi ks. dr. Marcina Lutra ale poprosiłem o pomoc fachowców. Jak tylko coś będę wiedział to dam znać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Tomasz » N maja 08, 2011 21:34

Dzięki otrzymanej fachowej pomocy ks. Jana Grossa - mogę udzielić odpowiedzi na Twoje pytanie :

Ks. dr Marcin Luter napisał w III części "Deutsche Messe und ordnung Gottes diensts" (w "Mszy niemieckiej i porządku nabożeństwa) z roku 1526, w rozdziale III p.t.: "Niedziela dla Ludu" napisał następujące słowa:

"Pozostawiamy szaty mszalne, ołtarz, świece jeszcze pozostają, tak długo jak długo bedzie się nam podobało je zmienić (....) Ale w prawdziwej mszy wśród dojrzałych chrześcijan, nie tak powinien wyglądać ołtarz, ale aby kapłan (prister) ciągle był skierowany do Ludu, jak niewątpliwie uczynił Chrystus podczas Wieczerzy. Ale na to potrzeba właściwego (swego) czasu."

I dziś pytamy: jak długo ten czas ma trwać? Minęło już 485 lat, a tu nie wielkie zmiany. Chyba bardziej w niektórych sprawach jest tradycyjny nasz Kościół niż KRK.

Niektóre nasze kościoly już tef reformy dokonały. Oczywiście byłoby bezcelowe niszczenie starych ołtarzy! To byłoby barbarzyństwo, ale można przed tradycyjnym ołtarzem postawić OŁTARZ - STÓŁ PAŃSKI. W wielu nowych kościołach i kaplicach ten problem został rozwiązany (np. Hołdunów, Tychy, Orzesze, Czerwionka, Jastrzębie Zdrój, Wisła - Jawornik - Czarne - Malinka, Dziegielów, Koszalin, Brenna, Polana, Bładnice, Pabianice, Działdowo, Poznań, Pila i t.d).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Elżbieta » N maja 08, 2011 22:57

Kościół św. Gertrudy w Koszalinie nie miał ołtarza. Dostaliśmy gołe ściany, więc nie było problemu z postawieniem nowego ołtarza, tak więc nie było problemu z postawieniem nowego go, by ksiądz mógł stać twarzą do parafian
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Wildente » Pn maja 09, 2011 06:54

Hm... A mi się właśnie podoba ustawienie ewangelickie, bo moim zdaniem to ksiądz jest przedstawicielem zboru i prowadząc nabożeństwo reprezentuje zbór i stoi po prostu przed nim, krok z przodu jako reprezentant i prowadzi zbór w stronę Boga. Ustawienie "frontem do klienta" wydaje mi się katolickie, gdzie ksiądz jest przedstawicielem Boga na Ziemi (a nawet jakoś tak w teologii KRK małym Chrystusem czy coś w ten deseń) i sprawując mszę, składa kolejne ofiary Jezusowe w stronę wiernych, którzy przyszli na te ofiary popatrzeć.
Wildente
 
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Elżbieta » Pn maja 09, 2011 08:55

no to trochę podobne są moje odczucia, tylko , że ja uważam, że ksiądz nie jest naszym reprezentantem, a jednym z nas i razem wspólnie zwracamy się do Boga.
Jednocześnie jest kimś, kto nam pomaga w naszym życiu z Bogiem i z racji swego wykształcenia odpowiednio ukierunkowuje, człowiekiem, który ma prawo do udzielania Sakramentu Ołtarza. Jednak przed Bogiem jest taki sam jak my wszyscy i niczym się od nas nie różni
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Wildente » Pn maja 09, 2011 11:27

No więc właśnie. Dlatego ustawienie w tym samym kierunku, co cała reszta grupy, ma sens. To tak jak idzie delegacja uczniów do nauczyciela, a jeden z nich jest Ten Co Mówi Za Grupę, to stoi nie frontem do kolegów, a w tym samym kierunku.
Wildente
 
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Elżbieta » Pn maja 09, 2011 13:30

Wildente, to są moje subiektywne odczucia i wcale nie koniecznie muszą być prawidłowe, niemniej ja osobiście wolę, kiedy ksiądz stoi przodem do ołtarza i jednocześnie tyłem do nas - pewnie dlatego, że mnie wówczas nie rozpraszają jego czynności -bo i tak ich nie widzę, a pilnować duchownego nie muszę ( jak to gdzieś kiedyś ktoś powiedział - nie na forum )
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Jacek » Pn maja 09, 2011 18:45

Zgadzam sie w 100% z Wildente i Elzbiete. Jezeli parafianie stoja przodem do olatarza, to i ksiadz powinien stac przodem do oltarza. Wejdzcie na You Tube i poogladajcie sobie celebracje starolutheranska -wysokoscielna. Jako Starolutheranin Wysokoscielny popieram poglady moich przedmowczyn. To JEST LITURGIA STAROLUTHERANSKA-WYSOKOSCIELNA.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Cytat z ks. Marcina Lutra

Postprzez Elżbieta » Pn maja 09, 2011 20:17

"Ks. dr Marcin Luter napisał w III części "Deutsche Messe und ordnung Gottes diensts" (w "Mszy niemieckiej i porządku nabożeństwa) z roku 1526, w rozdziale III p.t.: "Niedziela dla Ludu" napisał następujące słowa:

"Pozostawiamy szaty mszalne, ołtarz, świece jeszcze pozostają, tak długo jak długo bedzie się nam podobało je zmienić (....) Ale w prawdziwej mszy wśród dojrzałych chrześcijan, nie tak powinien wyglądać ołtarz, ale aby kapłan (prister) ciągle był skierowany do Ludu, jak niewątpliwie uczynił Chrystus podczas Wieczerzy. Ale na to potrzeba właściwego (swego) czasu."


Nie rozumiem Vikingu Twojej wypowiedzi. Ty, który tak niezłomnie walczysz o wszystko co powiedział Luter, teraz występujesz przeciwko niemu ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron