Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez varpho » Wt lut 08, 2011 15:34

taki tam napisał(a):Gdyby Was było więcej, to wasze parafie by nie były w opłakanym stanie. Ale, że Was mało to tak się sprawy mają. Skad wasz kompleks względem KRK? Żałujecie, że to nie wasi biskupi się obściskują z władzami państowymi? Nie martwcie się, Jezus poczyta to Wam raczej za zasługę.


oj, za zasługę to raczej nie. :)

co do kościoła w Żeliszowie - w zalinkowanym [ale z pingera] artykule z Gazety - "Niekatolickie" - opisana została cała sytuacja.
najbardziej bolesne, że kościół stoi i niszczeje i nie zainteresowali się nim jako potencjalnym miejscem kultu chociażby tamtejsi katolicy, skoro ewangelicy z przyczyn historycznych go opuścili.
a parafia rz-kat liczy sobie "tylko" 600 osób...
ruiny nie zostały wpisane w rejestr zabytków.
zbyt kosztowne.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Elżbieta » Wt lut 08, 2011 16:16

taki tam napisał(a):Gdyby Was było więcej, to wasze parafie by nie były w opłakanym stanie. Ale, że Was mało to tak się sprawy mają. Skąd wasz kompleks względem KRK? Żałujecie, że to nie wasi biskupi się obściskują z władzami państwowymi? Nie martwcie się, Jezus poczyta to Wam raczej za zasługę.


Jaki kompleks? Mnie tylko krew zalewa, że tak nas nasze państwo traktuje. Gdybyś był w mojej parafii, też byś inaczej mówił. Zobaczyłbyś jak wygląda równe traktowanie wszystkich obywateli. A, szkoda słów. Czasem odnoszę wrażenie, że należymy do takiej najniższej kasty - niewidzialnych - jak w Indiach
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Jacek » Wt lut 08, 2011 16:31

No to czas najwyższy rozdmuchać sprawę w Unii Europejskiej, w sprawie traktowania równego kościołów. Jedno słowo i jutro powiadamiam konserwatywne wpływowe gazety w Szwecji, i dadzą katolskim władzą popalić w Polsce. Zastanawia mnie co robi w tym wypadku hierarchia KEA żeby to zmienić- NIC, Może czas na odpoczynek drogi Synodzie?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez taki tam » Wt lut 08, 2011 16:41

A jak Was traktuje? Macie pełną wolność kultu, możecie nawracać, macie programy radiowe i telewizyjne w publicznych mediach, dostaliście dwie koncesje na radia ewangelickie (obie ZMARNOWALIŚCIE), DOSTAJECIE PIENIĄDZE Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO, macie wszelkie prawa jakie ma KK poza pewnymi udogodnieniami podatkowymi - o ile wiem. Czego chcecie jeszcze? Kasy?

Viking - zajmij się ewangelizowaniem Szwedów, bo macie tam dużo gorszy chlew niż jest w Polsce. A Twoje wpływowe lobby, które da popalić katolskim władzom? Pęknę ze śmiechu. Twoje wpływowe lobby nie potrafiło powstrzymać degeneracji Szwecji, a nam będzie dawało popalić?
taki tam
 
Posty: 17
Dołączył(a): N sty 30, 2011 23:17
wyznanie: KRK (jeszcze)
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Jacek » Wt lut 08, 2011 16:54

Taki tam widzę ze pomyliłeś forum. Mam prośbę opuść te forum za czym tobie publicznie ubliżę
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Elżbieta » Wt lut 08, 2011 16:58

taki tam, jeżeli uważasz, że wszystko jest w porządku, to może przeniesiesz się do Legnicy i doznasz tego "równego traktowania" na własnej skórze ?
Nie wiesz co mówisz, bo nie należysz do KEA i nie znasz wszystkich trudności z którymi się borykamy. Od środka, to całkiem inaczej wygląda.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Piotr » Wt lut 08, 2011 17:02

Panowie proszę o zachowanie spokoju wiem że emocje biorą górę każdy może wyrazić swoją opinię przecież mamy wolność słowa.
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez taki tam » Wt lut 08, 2011 17:08

Viking, daj znać kiedy będziesz w Polsce. Spotkamy się twarzą w twarz i będziesz mógł mi ubliżyć osobiście, jesli starczy Ci odwagi.

Elżbieta możesz rozwinąć temat? Jeśli jest jakiś przejaw nietolerancji władz wobec Waszej wspólnoty to możesz o tym powiedzieć.

I jeszcze jedno: w niedzielę byłem w kościele KEA do którego czasem zachodzę. Akurat proboszcz przedstawiał sprawozdanie roczne i podał kwotę, jaką parafia otrzymała na remont swojej świątyni - 14 TYSIĘCY ZŁOTYCH - od gminy i powiatu. I to tylko jedna, mała wiejska parafia.
taki tam
 
Posty: 17
Dołączył(a): N sty 30, 2011 23:17
wyznanie: KRK (jeszcze)
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Jacek » Wt lut 08, 2011 17:10

Taki Tam _ ty mnie ...... straszysz?
Viking proszę o nie używanie wulgaryzmów moderator
Ostatnio edytowano Wt lut 08, 2011 19:27 przez Anonymous, łącznie edytowano 2 razy
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zniszczony przepiękny kościół ewangelicki w Żeliszowie

Postprzez Piotr » Wt lut 08, 2011 17:12

Ela ma rację trzeba być wewnątrz KEA to dopiero widzi się jak to wszystko wygląda to co napisałeś taki tam się zgadza ale nikt tu nie żąda kasy.Co z tego ze mamy dostęp do mediów ale o której godzinie kiedy większość polski śpi i raz na miesiąc z radiem jest trochę lepiej bo częściej.Można by wymieniać wiele powodów ale po co się kłócić mam nadzieje że skończymy z tą polemiką .
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości