Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Grzegorz » Pn sty 07, 2019 09:00

Herb napisał(a): zeby konwersja do KRK nie zostala jedyna alternatywa.


Ahem. Zarówno Bonhoeffer jak i Barth, których wypowiedzi w tym wątku przytoczyłeś, nigdy nie dokonali konwersji pod skrzydła Rzymu :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Aleksander » Pn sty 07, 2019 09:31

Zgadzam się z Jonah I Grzegorzem, że wskazywanie na KrK jako jedynej alternatywy jest zbyt pośpieszne. Warto by wspomnieć o doświadczeniu Kościołów Skandynawskich. Niektóre diecezje przyłączyły się do MRL.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez blaisee » Pn sty 07, 2019 19:51

A cóż to za alternatywa? Różańce, maryjne objawienia, cudowne figury, płaczące obrazy, święte relikwie, kult świętych? Ja dziekuje za tak alternatywe :?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Grzegorz » Pn sty 07, 2019 21:53

blaisee ma dużo racji. My tu na Forum często nawiązujemy do katolicyzmu w wydaniu akademickim, intelektualnym - reprezentowanym np. przez Ratzingera. Ale obok tego oblicza Kościół Rzymski wciąż kryje w sobie mnóstwo form pobożności i nauk, które są całkowicie nie do zaakceptowania (nawet jeśli nie wyniesiono ich do rangi dogmatu). Dyskutowałem kiedyś z katolikiem, który uważał, że każde słowo, które wypowiada spowiednik podczas spowiedzi jest natchnione przez Boga. Odwoływał się przy tym do Dzienniczka siostry Faustyny i faktycznie można tam nieraz znaleźć sformułowania, które sugerują takie rzeczy. (np. cytat nr 639 z Dzienniczka: Córko Moja, pragnę, ażebyś w najdrobniejszych rzeczach była zależna od spowiednika. Największe ofiary twoje nie podobają Mi się, jeżeli je spełniasz bez pozwolenia spowiednika, i znowuż przeciwnie - najdrobniejsza ofiarka w oczach Moich ma wielkie znaczenie, jeżeli jest z pozwoleniem spowiednika.)

I oczywiście można powiedzieć, że katolik nie ma obowiązku wierzyć w prywatne objawienia, ale co w sytuacji, gdy w parafii powszechna jest fałszywa duchowość, przy aprobacie księży? Jak można wtedy wzrastać w wierze i budować społeczność z innymi chrześcijanami? Jest to prawie niemożliwe. Wejście w konkretną denominację to nie tylko przyjęcie jakiegoś zestawu dogmatów, ale też wejście w konkretne środowisko, które na nas duchowo oddziałuje.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Herb » Pn sty 07, 2019 22:42

Przeciez pisalem:
Ciagle jeszcze mam nadzieje, zeby konwersja do KRK nie zostala jedyna alternatywa.
Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2019 09:03 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Grzegorz » Pn sty 07, 2019 23:39

A propos Bartha - wygląda na to, Herbercie, że masz więcej racji, niż mi się początkowo wydawało. Przejrzałem dalej wstęp z Ad Limina Apostolorum i Barth wspomina gdzie indziej o błędach współczesnego protestantyzmu (strona 20, pytanie 7 z listy). Niestety w tym miejscu nie pada wyjaśnienie o co dokładnie chodzi, ale jest to wskazówka, że Barthowi chodziło o zjawiska XX-wieczne, ewentualnie XIX-wieczne. Być może odpowiedź kryje się na stronie 9, gdzie Barth ostro krytykuje dwa nurty - ruch spod hasła "Bóg umarł", czerpiący z teologii egzystencjalnej oraz... ruch konfesyjny :P Można chyba powiedzieć, że zarówno skrajny modernizm teologiczny jak i biblijny fundamentalizm były dla niego nie do przyjęcia, a istotnie te dwie tendencje istnieją w protestantyzmie również w XXI wieku.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Herb » Wt sty 08, 2019 09:10

Nie jestem zwolennikiem Bartha. Wcale tez nie musze miec racje - obym sie mylil w mojej pesymistycznej ocenie sytuacji! Prowokujac nieco (bo myslalem, ze to forum sluzy do powaznej refleksji teologicznej), chcialem po prostu budzic ducha odnowy, powrotu do zrodel - i to w "naszym" Kosciele. Do "konwersji" ciagle mi daleko, bo jeszcze nie calkiem stracilem nadzei.
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Pietyści, Staroluteranie, Kościół Wyznający

Postprzez Aleksander » Pn sty 14, 2019 10:30

Może na tym polega różnica między nami, która ciągle powoduje nieporozumienia, że mamy rozbieżne podejście do "prowokacji". Mnie prowokacje nie pobudzają do pozytywnego badania zagadnienia, lecz do "poszukiwania" obronnych argumentów.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości