Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Wt paź 19, 2021 09:05

Berk napisał(a):To nie jest to wyłączna cecha KEA. Kościoły się "kończą" na calym "zachodzie" a i nie tylko zachodzie. I zreszta to samo dotyczy katolików. Wystarczy spojrzeć jak szybko kurczy sie kościól katolicki w takich bastionach katolicyzmu jak Hiszpania czy Ameryka Łacińska. Oczywiście sytuacja w KEA jest jaka jest i to zadne usprawiedliwienie że gdzie indziej tez jest zle. Ale też chyba nie można przesadzać z katastroficznymi scenariuszami bo to szerszy trend.
Myślę bardzo podobnie. Wielu zapowiadało szybki koniec Kościołowi Anglii. Wielu odeszło i założyło nowe synody. A jednak ciągle w CofE pojawiają się nowi, nawracają się i służą, oczywiście gotowi do odejścia w każdej chwili, a jednak są. Osobiście bym tak nie mógł, ale nie osądzam tych którzy tam pozostają.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Śr paź 20, 2021 17:33

Witajcie po bardzo długiej przerwie. Właśnie ta tragiczna wiadomość zaważyła na moim powrocie tu na forum.


Muszę powiedzieć, że po tej wiadomości po prostu się załamałam. Jak mam wyjść z KEA, kiedy to mój Kościół od samego początku, kiedy to moja natura, kiedy nie potrafię być kimś innym
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Paweł » Śr paź 20, 2021 19:30

Dla Ciebie Elżbieta to szczególnie trudne. To Twoja tożsamość.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Śr paź 20, 2021 20:07

Tak, to dla mnie po prostu tragedia, dziękuję za współczucie, jestem po prostu załamana
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Tomasz » Śr paź 20, 2021 20:19

Również witam wszystkich po długiej nieobecności, a szczególnie Pawła i Elę. Miło znów widzieć naszą "starą gwardię". Brakuje jeszcze Jacka do kompletu :D .
Niestety stało się, ale już od dłuższego czasu było to do przewidzenia. Jeszcze parę lat temu przy ówczesnym składzie Synodu, mogliśmy spać spokojnie, ale czasy się zmieniają. Pytanie co mamy robić dalej? Niestety nie mamy innej alternatywy i musimy jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nastały bardzo złe czasy dla całego Chrześcijaństwa. Nie będę powtarzał moich przedmówców, ale prawie wszystkie kościoły przeżywają pogłębiający się kryzys. Inaczej wygląda to u Katolików, inaczej u Protestantów. Obecnie nie widzę realnych szans na powstanie "polskiej Mission Provinsion". Bylibyśmy diasporą w diasporze. Zobaczymy, co czas pokaże.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Śr paź 20, 2021 20:30

Witaj Tomku, miło Ciebie widzieć. Od czasu do czasu migałeś mi tylko na fb
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Elżbieta » Śr paź 20, 2021 20:35

Tomku, nie wywołuj wilka z lasu, bo znowu będziemy mieli problem, on może jeszcze wrócić - wiesz o tym doskonale :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Śr paź 20, 2021 21:50

Słowo od Herberta, poprosił o umieszczenie:

Po ponownej uwaznej lekturze artykulu Grzegorza (uwazam, ze w postaci niezmienionej powinien byc wyslany jako List Otwarty do bpa Samca) oraz sledzac najnowsze wpisy na Forum doszedlem do jednego wniosku:
Gdyby te Wasze problemy z
a) pozwoleniem na ordynacje kobiet,
b) przesadna reakcja KEA na pandemie,
c) reakcja KEA w sprawie aborcji,
d) sprawa LGBT i zwiazkow jednoplciowych,
e) zaangazowaniem w "EKO-kosciol",
f) kwestionowaniem podstawowych elementów wiary przez osoby pełniące służbę w KEA
byly GLOWNYMI problemami Waszymi, to spokojnie moglibyscie wrocic do Kosciola katolickiego, gdzie TYCH problemow akurat nie mamy. Ja to zrobilem ponad 2 lata temu i nie zaluje - mimo ze tam tez sa problemy, i to wcale nie male.
Poniewaz jednak problem Waszej tozsamosci lezy o wiele glebiej, ten pomysl brzmialby to dla wielu jako szalenstwo. Wiec prosze mnie nie posadzac o "agitacje do innych kosciolow" (co jest zabronione w Regulaminie Forum). Wcale tez nie chce nikogo namowic do impulsywnych reakcji w postaci odejscia "z hukiem" lub nawet secesji w stylu amerykanskim. Jedyna moja rada (jesli pozwolicie staremu czlowiekowi) to solidny powrot do powagi liturgicznej, do lektury najstarszych Ojcow Kosciola - chocby dokladna refleksja nad Credo, zarowno Apostolskim jak i Nicejsko-Konstantynopolskim. Oraz - tak, tak! - powrot do pism samego Lutra. "Wszystko badajcie, a to, co najlepsze – zachowujcie." Nie ograniczac sie tylko do polemiki, ale zastanowic sie nad szczera poboznoscia czlowieka, ktory co wieczor zaspiewal swoim dzieciom Magnificat. Niech bedzie pochwalony JEZUS CHRYSTUS!
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Śr paź 20, 2021 21:53

Herbert napisał(a): gdzie TYCH problemow akurat nie mamy.


Nie do końca się zgadzam. W ramach Niemieckiej Drogi Synodalnej otwarcie dyskutuje się już o aprobacie dla związków jednopłciowych. Pisałem o tym w tym wątku: https://www.forum.konfesyjni.pl/viewtop ... =63&t=2460
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez sq8kfm » Cz paź 21, 2021 07:40

A ja się bardzo cieszę:) Jestem tu nowy na forum i nowy w KEA, choć mam ponad 50 lat i uważam że nasz kościół idzie w dobrym kierunku. Idąc tokiem myślenia ks. Uglorza słowo "reformacja" oznacza rozwój, postęp. Tak już ludzkość ma, że co jakiś czas funduje sobie terapię wstrząsową, reaguje na to co złe eliminując zło... Jak w ewolucji przyrody :). Wbrew pozorom nasz kościół (KEA) rozrasta się o nowych wiernych, byłych katolików, którzy bynajmniej nie przychodzą tylko z powodu upadku moralnego tegoż, ale również z powodów czysto teologicznych, które też między innymi traktują kobiety jak człowieka :) Bóg nie ma płci, to nie jest pan z brodą! Poza tym cóż to za wiara, która gaśnie tylko dlatego, że pani odprawia nabożeństwo... W Krakowie jest tak od dawna, starsi wyznawcy biorą w nim udział i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Poza tym proboszczów my wybieramy, synod też wybrał głosami większości, więc jest po bożemu :).
Pozdrawiam serdecznie i apeluję: nie odchodzcie z Kościoła, jesteście zbyt wartościową jego tkanką!
sq8kfm
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn paź 18, 2021 18:45
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości