Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Śr cze 29, 2016 20:59

Z tego co widzę to wybrano również ks. Leszka Czyża, bardzo mnie to cieszy. Konserwatysta a do tego zacny kaznodzieja.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Śr cze 29, 2016 21:15

http://www.bik.luteranie.pl/pl/nowosci/ ... ,2245.html

Zgodnie z prawem wybrano 15 delegatów do XIV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Reprezentantami OKD w Synodzie Kościoła będą księża (w kolejności alfabetycznej): Leszek Czyż, Dariusz Dawid, Marcin Kotas, Jan Kurko, Marek Londzin, Michał Makula, Marcin Makula, Adam Malina, Marek Michalik, Marcin Orawski, Marcin Pysz, Waldemar Szajthauer, Marek Uglorz, Tomasz Wigłasz, Piotr Wowry. Zastępcami zostali wybrani: Roberk Sitarek, Janusz Staszczak, Grzegorz Giemza, Ryszard Pieron i Marcin Brzóska.
Przedstawicielem diakonów w Synodzie Kościoła będzie dk. Halina Radacz.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Tomasz » Śr cze 29, 2016 22:35

Gwoli ścisłości - jest rzeczą oczywistą, że od polityki nie uciekniemy, bowiem otacza ona nas zawsze i wszędzie, jak również przenika do różnych dziedzin życia. Nie możemy chować głowy w piasek jak Świadkowie Jehowy.
Proszę jednak, aby to forum nie stało się przedmiotem sporów stricte politycznych na tle popierania (bądź kontestowania) takich, czy innych partii politycznych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez anolis » Cz cze 30, 2016 09:57

Win32 napisał(a):(...) Co to jest polityka ? Życie jest polityką i czy chcemy czy nie, ona szczególnie dzisiaj dotyka nas wszystkich,
nawet i niestety w Kościele. Od polityki nie uciekniemy! (...)

Życie nie jest polityką tylko jest życiem.
Jeśli ktoś chce, żeby jego życie nasiąkało polityką - może chcieć i doszukiwać się wpływu polityki na wszystko. Bo każdy ma wolny wybór.
Ja nie zamierzam i niektórzy pewnie też nie.
W naszym Kościele, na szczęście, wpływu polityki nie widać albo jest niewielki. Jeśli ktoś uważa inaczej - można spojrzeć na "apolityczność" KRK. Ja mam to szczęście, że politycznego kazania w naszym Kościele (jeszcze) nie słyszałem. Może mam za małe doświadczenie. Raz czy dwa słyszałem zachętę, by iść na wybory, co było chyba największą "agitacją". Nie słyszałem też o dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych z powodu ich wyborów takich czy owakich. Przepraszam, raz słyszałem - ale w tak przewrotnym, inteligentnie przedstawionym kontekście, że nadaje się to na zupełnie osobny wątek.
Nie chodzi mi o interesowanie się polityką czy działalność publiczną. Nie jesteśmy świadkami Jehowy, żeby udawać że tego nie ma, jak pisze Tomasz. Ale chodzi mi o to, żeby nie wprowadzać do Kościoła żadnej polityki i by tego, co się dzieje, nie tłumaczyć polityką, bo to jest dla Kościoła zabójcze, zwłaszcza dla tak małego jak nasz.
Winie32, na tym forum dałeś wyraz swej radości z powodu wyników ostatnich wyborów do parlamentu, więc nie zdziw się, jeśli ktoś Cię kiedyś z uporem będzie nazywał miłośnikiem "dobrej zmiany" i będzie przy Twoim nazwisku konsekwentnie stawiał krechę. Dokładnie wg tego samego mechanizmu, którym tu sam się posługujesz, uważając że wszystko co Ci się nie podoba, to jest lewackie, liberalne czy tęczowe. I czy zostaje gdzieś tu pole do dialogu? Nie.
Wyniki ostatnich wyborów na synodałów duchownych do Synodu Kościoła na pierwszy rzut oka wskazują na to, że zwolennicy ordynacji kobiet nie będą dominować. Przepadł nawet (uwaga!!) ks. Giemza, obecny Prezes Synodu, który tak przeraża tutejszą forumowiczkę Iwonę. Więc pytanie: gdzie ten spisek, skoro przepadł taki zwolennik ordynacji kobiet? Gdzie ten rujnujący wszystko Bultmann? A może nie ma żadnego spisku, tylko trzeba spokojnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, w tym kontekście - na codzienność naszego Kościoła i funkcjonujące w nim mechanizmy?
anolis
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Iwona » Cz cze 30, 2016 21:02

Anolisie,
ks.Giemza został wybrany na zastepcę !!! Trudno to nazwać przepadnięciem....
Nie znam poglądów ks. Giemzy..... Mnie zaniepokoił temat jego referatu w mojej parafii, a nie on sam.
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Iwona » Cz cze 30, 2016 21:40

Anolis napisał:
Ale chodzi mi o to, żeby nie wprowadzać do Kościoła żadnej polityki i by tego, co się dzieje, nie tłumaczyć polityką, bo to jest dla Kościoła zabójcze, zwłaszcza dla tak małego jak nasz.

Czy Pan naprawdę nie chce /nie może/ przyjąć do wiadomości, że to Światowa Federacja Luterańska, do której należy polski KEA, opowiedziała się za lewicową strategią polityczną GENDER MAINSTREAMING, przyjętą przez Radę Europy w 1997r. Wymóg Ordynacji Kobiet w kościołach członkowskich ŚFL jest podyktowany przyjęciem tej polityki.

PO CO Światowa Federacja Luterańska wmieszała się w tę lewicowo-lewacką politykę Rady Europy ??? Chętnie posłucham Pańskiej odpowiedzi. Inna organizacja, Międzynarodowa Rada Luterańska, tez zrzeszająca kościoły luterańskie - nie miesza się do polityki europejskiej i chwała jej za to!
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Cz cze 30, 2016 23:34

A czy mogłaby Pani podać link do stanowiska ŚFL w tej sprawie? Trochę nie chce mi się wierzyć, żeby od 19 lat ciążył na nas wymóg ordynacji kobiet, od którego się cały czas wymigujemy i ŚFL nic nam nie robi za karę.


Zwracam uwagę, że wszyscy tu jesteśmy na Ty
Elżbieta
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez anolis » Pt lip 01, 2016 07:36

Iwona napisał(a):Anolis napisał:
Ale chodzi mi o to, żeby nie wprowadzać do Kościoła żadnej polityki i by tego, co się dzieje, nie tłumaczyć polityką, bo to jest dla Kościoła zabójcze, zwłaszcza dla tak małego jak nasz.

Czy Pan naprawdę nie chce /nie może/ przyjąć do wiadomości, że to Światowa Federacja Luterańska, do której należy polski KEA, opowiedziała się za lewicową strategią polityczną GENDER MAINSTREAMING, przyjętą przez Radę Europy w 1997r. Wymóg Ordynacji Kobiet w kościołach członkowskich ŚFL jest podyktowany przyjęciem tej polityki.

PO CO Światowa Federacja Luterańska wmieszała się w tę lewicowo-lewacką politykę Rady Europy ??? Chętnie posłucham Pańskiej odpowiedzi. Inna organizacja, Międzynarodowa Rada Luterańska, tez zrzeszająca kościoły luterańskie - nie miesza się do polityki europejskiej i chwała jej za to!


Podobnie jak pochodna, chętnie poczytam co jest w dokumentach źródłowych. Dopiero coś "przyjmę do wiadomości" lub nie.
Z tego co wiem, do ŚFL należą Kościoły które nawet nie zamierzają zastanawiać się nad ordynacją kobiet, Kościoły które ją praktykują wiele dziesiątków lat jak i Kościoły które od tego odeszły (łotewski). ŚFL to nie Watykan.
O ile ja z kolei rozumiem argumenty zwolenników ordynacji prezbiterskiej kobiet, to nie wynikają one z "ideologii gender", tylko z takiego a nie innego rozumienia istoty powszechnego kapłaństwa oraz zerwania z historycznym odczytywaniem treści biblijnych. Z tego co kojarzę, pierwsze postawienie wniosku o wprowadzenie ordynacji prezbiterskiej kobiet miało miejsce w naszym Kościele jakieś 20 lat temu, kiedy o "gender" jeszcze nikt nie słyszał.
Więc ta Pani chronologia i argumentacja jakoś do mnie, póki co, nie trafia.
anolis
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez anolis » Pt lip 01, 2016 07:41

Win32 napisał(a):Poczytuję sobie za wielki honor jeżeli ktokolwiek uzna mnie za zwolennika dobrej zmiany, a to czy stawia przy moim nazwisku krechę - naprawdę mnie nie
obchodzi.Jego problem. A tak detalicznie :czy znane jest Ci moje nazwisko?

Nie jest mi znana Twoja tożsamość. I nie ma ona dla mnie znaczenia, póki rozmawiamy merytorycznie. A przynajmniej póki są tu takie pozory.
anolis
 
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez anolis » Pt lip 01, 2016 07:53

Iwona napisał(a):Anolisie,
ks.Giemza został wybrany na zastepcę !!! Trudno to nazwać przepadnięciem....
Nie znam poglądów ks. Giemzy..... Mnie zaniepokoił temat jego referatu w mojej parafii, a nie on sam.


Pani Iwono,
być może znów usłyszę że piszę "plugawe" posty, ale chcę zwrócić Pani uwagę, że pisze Pani treści głęboko i zasadniczo się myląc. Co tym bardziej mnie dziwi, że ileś lat jest Pani w Komitecie Parafialnym.
W naszym Kościele mechanizm wyborczy (od lat taki sam) ma jednolity charakter.
Załóżmy że są wybory do organu X, dajmy na to - synodu. Miejsc do obsadzenia jest 10. Zgłoszonych jest 15tu kandydatów.
Wybranych zostaje 10ciu - z największą ilością głosów.
Pozostałych 5ciu, tych niewybranych, zostaje zastępcami. Z automatu, tylko dlatego że kandydowali, mimo że zostali niewybrani. Taki jest ten mechanizm.
I jest on niezależny od tego, czy dany niewybrany kandydat dostał sto głosów czy tylko dwa. Oczywiście przy późniejszym ewentualnym wejściu do synodu liczy się kolejność ustalona wg uzyskanych głosów, ale zastępcami są wszyscy.
Jeśli mi Pani nie wierzy, proszę sobie poczytać dowolny regulamin, czy to parafialny, czy diecezjalny, czy zwierzchnich władz Kościoła... (wszystkie dostępne na stronie www), obojętne - mechanizm jest taki sam.

A odnosząc to na grunt ks. Giemzy - nie jest to sukces, tylko porażka, zwłaszcza że dotyczy obecnego Prezesa Synodu.

PS. Mam prośbę do moderatorów, by tych kilka postów przenieść może do tematu o wyborach do synodów diecezjalnych. Tak by chyba bardziej pasowały.
anolis
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron