Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zgniłe owoce ekumenizmu

Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr maja 07, 2014 09:59

Wczoraj w pewnej chrześcijańskiej grupie, w której liczebnie przeważają rzymscy katolicy jedna dziewczyna napisała post, że chce się nawrócić. Oczywiście pod wątkiem pojawiły się jak to zawsze bywa różne odpowiedzi itp. Ja napisałam, że ma zwrócić się do Jezusa a On wskaże drogę i zapodałam link o naszym Kościele. Inna protestantka napisała, że ma czytać ewangelię ,na co jeden z katolików stwierdził, że nie ewangelię tylko "jej interpretację ewangelii". Natomiast jeden luteranin polecił tej poszukującej dziewczynie.....franciszkanów w KRK... Napisałam mu na priv, że nie podoba mi się, że nie "reklamuje" naSZEGO Wyznania tylko inne, na co mi odpisał, że jak on może zachęcać dziewczynę do czegoś czego nie zna...Ręce mi opadły. Jak Polacy maja wiedziec cokolwiek o naszym Kościele, skoro nasi współwyznawcy kierują osoby poszukujące do KRK?Co z naszą misyjnością? KRK jakoś nie proponuje poszukującym KEA czy innych kościołów protestanckich, czemu my nie potrafimy zająć tak stanowczego stanowiska, że my jestesmy najbliżej nauki Jezusa, tylko bawimy się w ekumenizm, którego owocami właśnie sa tacy co niektórzy luteranie nie umiejący zadbać o liczebność naszego wyznania?
Niedawno też jedna ewangeliczka wzięła udział w kanonizacji JP2,modliła się na różańcu z katolikami....Gdzie podziała sie nasza tożsamość wyznaniowa? Luter to miał jednak "jaja" gdyz umiał powiedzieć czym jest KRK i jak powinno wygladać chrześcijaństwo. Nie ma to jak "akukumenizm"
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Tomasz » Śr maja 07, 2014 18:16

Napisałam mu na priv, że nie podoba mi się, że nie "reklamuje" naSZEGO Wyznania tylko inne, na co mi odpisał, że jak on może zachęcać dziewczynę do czegoś czego nie zna...


Czegoś tutaj nie rozumiem. Luteranin, który nie zna swojego Kościoła, a zna Franciszkanów ? Tak na marginesie - nie podoba mi się bardzo określenie "reklamuje". Nawet w cudzysłowie. Raczej "wskazuje".

Na temat innej "ewangeliczki" odmawiającej różaniec na kanonizacji Jana Pawła II nawet nie będę się wypowiadać.

Niestety - z misyjnością leżymy dlatego, że zamiast brać przykłady z luterańskich kościołów konfesyjnych jak WELS czy LCMS, tracimy czas na bezsensowne dyskusje o ordynacji kobiet, homoseksualizmie i tp. Dochodzi jeszcze do tego aż za bardzo ugodowa postawa wobec KRK, który z nami niestety się nie liczy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Witold » Śr maja 07, 2014 23:19

reklamuje, wskazuje, jak zwał tak zwał, wiadomo o co Agnieszce chodzi.

Aga, pełna zgoda. Ludzi kompletnie już pokręciło. Wiadomo że chora agitacja na wzór niektórych wyznań może wielu ludzi wręcz odstraszyć, ale nie potrafię zrozumieć jak protestant, o ile wie czym jest jego wyznanie i na czym polegają fałszywe nauki krk mógłby polecać komuś pozostanie w bagnie.

Można by było powiedzieć że spoczywa na tym człowieku grzech ciężki :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Elżbieta » Cz maja 08, 2014 05:57

Witold napisał(a):Można by było powiedzieć że spoczywa na tym człowieku grzech ciężki :lol:

Tak, grzech przeciwko Duchowi Świętemu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jonah » Cz maja 08, 2014 09:03

Niestety, świadomość wyznaniowa ewangelików może iść w dziwnym kierunku. Badania socjologiczne na ewangelikach warszawskich pokazują, że na ogół nie czytają oni Biblii, często też pomijają codzienną modlitwę. Ich "ewangelicka" świadomość ogranicza się chyba do wspierania postępowo-liberalnej polityki. Dlatego nie dziwi mnie luteranin, który powiada, że nie zna swojego wyznania. Może to być po prostu taki luteranin pokoleniowo-kulturowy.
Co do "reklamowania" KRK przez owego luteranina, nie znam kontekstu, ale, po pierwsze, nie rozumiem pędu ilościowego, przy zapoznaniu jakości. Gdyby mniej było w KEA takich "warszawskich", mniej mielibyśmy problemów z parciem na liberalizację Kościoła. Po drugie, jak dla mnie, a jestem tutaj wyjątkowo dla rzymskich katolików łaskawy, w tej sytuacji lepszy jakikolwiek chrześcijanin, choćby rzymski katolik, niż ateista (co chyba np. dla postępowych luteran, którzy idą ręka w rękę z liberalną lewicą, która zwalcza chrześcijaństwo, nie jest wcale oczywiste). Może rzeczywiście dla tej pani lepszym rozwiązaniem było wydanie jej w ręce franciszkanów :D
A co do luteranki na uroczystościach kanonizacyjnych, może to była taka luteranka, jak formalni rzymscy katolicy w KEA, czyli skłaniająca się do konwersji na rzymski katolicyzm?

Sam nie używam różańców, ale niektórzy luteranie i owszem, choć z "przedtrydencką" modlitwą maryjną:
http://www.wikihow.com/Pray-the-Lutheran-Rosary
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jakub1234 » Cz maja 08, 2014 18:25

Pisałem kiedyś do LCMS( przez opcję contact us na ich stronie) pytając o te luterańskie różańce i odpowiedzieli,że się tego nie używa,gdyż jest czesto powiazany z rzymską pokutą po spowiedzi.
Osobiście postępowanie takowej luteranki i tak mnie dziwi,bo w sumie co nas obchodzi kogo kanonizuje KrK???
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz maja 08, 2014 18:33

Może się źle wyraziłam - mnie chodziło o to, że ten luteranin stwierdził, że nie będzie dziewczynie wskazywał KEA, bo ONA go nie zna. Nie ten luteranin:) Ot, takie "owoce akukumenizmu"
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jonah » Cz maja 08, 2014 19:14

To zmienia trochę postać rzeczy. Niemniej podtrzymuję, że lepiej aby ateista nawrócił się na chrześcijaństwo, choćby z wersji rzymskokatolickiej, niż pozostał ateistą. Z drugiej strony, spotkałem się z jakimś "kompleksem KRK" wśród chrześcijan innych Kościołów w Polsce. Jakby nieustannie przeglądali się w lustrze KRK, nieustannie porównywali się, niemal wszystko relatywizowali do KRK. Nie wystarczyło powiedzieć: my myślimy, czynimy tak; trzeba było dopowiedzieć: oni (KRK) myślą, czynią tak. Zawsze mnie to irytowało.Węszyłem za tym jakieś poczucie niepełnowartościowości swojej wspólnoty. Może to był też taki zakompleksiony protestant. Albo przeciwnie, uznał w poczuciu wyższości, że tradycja protestancka jest tak "ezoteryczna", że ktoś mieszkający w tym kraju nie jest w stanie jej sobie przyswoić, więc wskazał wspólnotę, w której łatwiej się będzie mu religijnie i kulturowo zakorzenić. Trzeba jednak pamiętać, że tradycja protestantyzmu w Polsce sięga początków Reformacji, więc nie jest czymś kulturowo obcym i przy odrobinie chęci i trudu można ją poznać. Bywa zresztą, iż kompleks i poczucie wyższość idą ze sobą w parze, imając się właśnie rozmaitych mniejszości.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Jakub1234 » Cz maja 08, 2014 19:23

Wynika to raczej z tego,że wsród protestantów jest wielu konwertytów,więc wiadomym jest,że porównywali sobie KrK z denominacjami protestanckimi.Po prostu przyzwyczajenie zostało.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Zgniłe owoce ekumenizmu

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz maja 08, 2014 19:45

Jakub1234 napisał(a):Wynika to raczej z tego,że wsród protestantów jest wielu konwertytów,więc wiadomym jest,że porównywali sobie KrK z denominacjami protestanckimi.Po prostu przyzwyczajenie zostało.


Ten luteranin akurat konwertytą nie jest, ale jest aż za bardzo ekumeniczny, niestety. I wkurzyło mnie to, że ani słowem nie wspomniał o KEA (nie trzeba było wcale pluc na KK ani nagabywać do nas) tylko wystarczyło jakby zalinkował stronę naszego Kościoła i nie wskazywał na Franciszkanów. Ja jakoś problemów i kompleksów nie mam i głośno mówię, kim jestem i w co wierzę. Niestety w kwestii "akukumenizmu" nie mogłam się dogadać z Ks. Grossem,on niestety miał że tak powiem bzika na tym punkcie ale ja zauwazyłam, ze przeważnie ekumeniczni są ci protestanci, którzy nie znaja KK od środka. Bez urazy.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron