Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luter i jego dzieci

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Kubala95 » Śr sty 22, 2014 21:27

Dziękuję za odpowiedź, wiem o tej szwedzkiej reordynacji, jednakże o ile wiem to rzymskokatolicyzm neguje sukcesję, w której brakuje elementu intencji kapłaństwa. Nawet jeśli sam obrzęd wkładania rąk na głowę się zachował, to i tak nie rozpoznają sukcesji. Zaskoczyła mnie więc reakcja franciszkanina i ciche przyznanie racji po wystąpieniu studenta.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jacek » So sty 25, 2014 15:02

Kochani- w wypoweidzi zarowno strony KrK jak i luteranskiej brak zelaznej logiki, albowiem co to jest sakrament kaplanstwa?- w luteranizmie on tez w jakis sposob wystepuje tylko inaczej nazywany; Ordynacja/wyswiecanie/. Luteranizm mowi o powszechnym kaplanstwie, z tego wyniaka logicznym tokiem, ze sa osoby z ludu ktore sa powolane do kaplanstwa, czyli kazdy wierzacy mezczyzna po odpowiednich studiach teologicznych za aprobatą i dopuszczeniem przez biskupa, jest ordynowany na kaplana, i czy to sie podoba komus czy nie. Co do sukcesji apostolskiej to polski KEA ma sukcesje odziedziczoną z rak luteranskich biskupow szwedzkich, ktorzy odziedziczyli po biskupach KrK w czasie reformacji, i to jest ciaglosc sukcesyjna. Stanowisko KrK wynika, tylko z faktu ze kosciol luteranski nie podporzadkowal sie Papiezowi. i na tym ten caly wic polega. Prosze nie podwazac pogladow Ks. Jana Grossa ktory jest pod tym wzgledem fachowcem. I tyle na ten teamt. P.s w niektorych kosciolach luteranskich na swiecie, kaplanstwo czasami jest traktowane jako sakrament, ale nie wynikajacy z Pisma Swietego lecz z tradycji koscielnej, podobnie jak malzenstwo zostalo tam podniesione do rangi sakramentu.Przykladem sa tutaj niektore koscioly o tzw. tradycji luteransko-katolickiej w USA , Indonezji, czy niektore pomniejsze w Europie, gdzie uznaje sie sakrament kaplanstwa, podobnie jak siwcenia zakonne w luteranskich klasztorach. Obenie takze konserwatywne Synody Missourri i Wisconsin, powracają do tematu, albowiem ten pierwszy mysli o uznaniu nieprzerwanej sukcesji, natomiast Wisconsinowcy maja dylemat w postaci twierdzenia, ze juz KrK w pewnym momencie utracil zdolnosc sukcesyjna, co nadal jest problemem w tym kosciele.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Elżbieta » So sty 25, 2014 17:19

ja znalazłam takie rozumienie powszechnego kapłaństwa:
Zgodnie z Nowym Testamentem istnieje w Kościele powszechne kapłaństwo wiernych, które ma udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa przez. Chrzest Święty, który według ks. M. Lutra "jest prawdziwym święceniem kapłańskim". Obowiązkiem każdego wierzącego jest sprawowanie powszechnego kapłaństwa w swojej rodzinie, w otoczeniu, w Kościele.

Ten tekst jest umieszczony na stronie naszego Kościoła i ja do tej pory też tak rozumiałam.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jacek » So sty 25, 2014 17:54

Tak tez mowi katechizm KrK ze ojciec jako glowa rodziny, tez pelni funkcje w domu jako kaplan, czyli dba o codzienne sprawy religijne domownikow, dlatego nazywany jest kaplanem ogniska domowego podobnie wyraza sie o matkach jako kaplankach zycia rodzinnego ktora wespol z mezem dbaja o wlasciwe wychowanie religijne w domu swoich dzieci i calej rodziny, ale my sie odnosimy do szerszego kontekstu pojecia kaplanstwa. Juz Stary Testament wyraznie oddziela rody kaplanskie od reszty spoleczenstwa i nie jest to formą dyskryminacji pozostalego spoleczenstwa wiernych, lecz wsakazaniem osob powolanych do szczegolnej sluzby Bogu jaka dzisiaj pelnią duchowni, bo nie wszyscy zostają powolani jako szafarze sakramentow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Aleksander » So sty 25, 2014 22:05

Elżbieta napisał(a):ja znalazłam takie rozumienie powszechnego kapłaństwa:
Zgodnie z Nowym Testamentem istnieje w Kościele powszechne kapłaństwo wiernych, które ma udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa przez. Chrzest Święty, który według ks. M. Lutra "jest prawdziwym święceniem kapłańskim". Obowiązkiem każdego wierzącego jest sprawowanie powszechnego kapłaństwa w swojej rodzinie, w otoczeniu, w Kościele.

Ten tekst jest umieszczony na stronie naszego Kościoła i ja do tej pory też tak rozumiałam.

Bardzo ważny tekst odnoszący się do zrozumienia czym jest sakrament chrztu św.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luter i jego dzieci

Postprzez Jakub1234 » So lut 08, 2014 18:58

Bardzo dziękuję za odpowiedzi,w szczególności ks.Jakuba i ks.Jana Grossa.Prawdę mówiąc,to przypuszczałem,że to nieprawdy,gdyż żadna ksiażka na temat reformacji czy Lutra nie wspominała o takich rzeczach.Przy okazji ksiądz chciał mi jeszcze obrzydzic obraz luteranizmu przez przedstawienie złej sytuacji EKD .Niestety na moje argumenty,że istnieja konserwatywne kościoły luterańskie nie odpowiedział...
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości