Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jakub » Wt mar 13, 2012 07:36

Jacek napisał(a):Droga Agnes- liturgia nie jest zanieczyszczona, to Msza Sw. została zanieczyszczona. KsDr. M. Luter powiedziąl ze my nie znosimy Mszy Sw tylko ją udoskonalamy, tylko zlikwidował charakter ofiarniczy Mszy, ale podejrzewam ze liturgię pozostawił taką samą. No ale wolałbym zeby tu się wypowiedząl teolog.


Akurat Luter bardzo nabroił w liturgii eucharystycznej. Ostro potem po nim jechał za to Wilhelm Loehe - twórca współczesnej liturgiki luterańskiej rzec by można :)

Miałem okazję czytać i Deutsche Messe i Porządek Wacława Adama (Cieszyński) i naprawdę Bogu dzięki, że to już historia :) Na dobrą sprawę dopiero liturgia Loehe'go (XIX wiek) i XX wieczne tendencje ekumeniczne ukształtowały luterańską liturgikę w obecnej formie.
Swoją drogą nawet liturgika unijna poszła w podobnym kierunku.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez MichałG » Śr mar 14, 2012 13:22

Agnes, a uczestniczyłaś w "starej" ("trydenckiej") mszy katolickiej? Jeśli tak, to bardzo jestem ciekaw Twoich opinii porównujących nabożeństwo E-A oraz "starą" i "nową" mszę.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnes » Śr mar 14, 2012 20:03

Michale, przepraszam za szybką i lakoniczną odpowiedź - po prostu jestem dziś po tak ciężkim dniu pracy, że z trudem myślę logicznie.
W liturgii trydenckiej osobiście nie uczestniczyłam, ale wiem, jak wygląda, dzięki transmisjom internetowym. Pewne podobieństwa można oczywiście znaleźć - jak choćby to, że u nas ksiądz również odwraca się tyłem do wiernych a przodem do ołtarza podczas słów ustanowienia (oraz modlitw przed).
Trydencka msza ma w porównaniu ze współczesną katolicką mszą bardziej uroczysty charakter - ale jednocześnie jak dla mnie nadmiernie rozbudowany rytuał zdecydowanie gasi ducha. Niestety.
Podczas nabożeństw w KEA jeszcze nigdy nie odniosłam takiego wrażenia.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości