Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Vojtas » Śr mar 07, 2012 16:00

Jacek napisał(a):Tak -to jest typowe niestety dla konwertytow z KrK, chcą błednie i na siłe odzrucić wszystko co im przypomina KrK.


Przede wszystkim tego typu konwertyci,odrzucający wszystko co kojarzy im się z KRK przechodza do wspólnot ewangelikalnych (np Zielonych czy Baptystów)a nie KEA.
To troche róznica
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Śr mar 07, 2012 16:04

O, nie zawsze przyjacielu. czytaj czasami na luteranie forum, albo na defragmie wspomnienia konwertytow z KrK to zmienisz zdanie,
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnes » Śr mar 07, 2012 16:08

Wydaje mi się, że uwaga Jacka jest jednak zbyt generalizująca. "Typowe" dla konwertytów z KrK - czy to nie za duży kwantyfikator?

Moim marzeniem jest, aby KRK przyznał racje Marcinowi Lutrowi i zreformował się. Ponieważ jednak jest to tzw. marzenie ściętej głowy :lol: - dziękuję Bogu za KEA i za liturgię oczyszczoną z nadużyć i zniekształceń.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Śr mar 07, 2012 16:54

Droga Agnes- liturgia nie jest zanieczyszczona, to Msza Sw. została zanieczyszczona. KsDr. M. Luter powiedziąl ze my nie znosimy Mszy Sw tylko ją udoskonalamy, tylko zlikwidował charakter ofiarniczy Mszy, ale podejrzewam ze liturgię pozostawił taką samą. No ale wolałbym zeby tu się wypowiedząl teolog.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Vojtas » Śr mar 07, 2012 18:09

Jacek napisał(a):O, nie zawsze przyjacielu. czytaj czasami na luteranie forum, albo na defragmie wspomnienia konwertytow z KrK to zmienisz zdanie,

Troche siedziałem na forum.protestanci.info i sam widziałem postwawe wielu. Odrzucają wszystko co kojarzy im się z KRK - np chrzest niemowląt, obrazy,stroje liturgiczne, odrzucają wiare w obecnośc Chrystusa w komuni itp
Oczywiście w tym wszystkim powołują się na Biblie
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Vojtas » Śr mar 07, 2012 18:10

Agnes napisał(a): Moim marzeniem jest, aby KRK przyznał racje Marcinowi Lutrowi i zreformował się. .

A mnie tam dogmaty KK mało obchodzą. To nie moje podwórko
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Śr mar 07, 2012 20:13

I tutaj zgadzam się z Agnes, ktora jest luteranka i ma rację. Ze Ciebie Vojtas na tej stronie to nie obchodzi to jest Twoja sprawa. No to się porobiło na tej stronie
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Elżbieta » Śr mar 07, 2012 20:21

Jacek, Vojtas nie wtrąca się w sprawy wewnętrzne KEA, chyba Ci się trochę pomyliło
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Śr mar 07, 2012 20:54

Tak- mnie się wiele spraw pomyliło
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnes » Śr mar 07, 2012 21:53

Jacku, ofiarniczy charakter mszy w KRK siłą rzeczy wpływa na liturgię - weź choćby słowa modlitwy: "składamy Tobie ofiarę czystą".
Bywam od czasu do czasu na mszy w KRK i niestety, znajduję w liturgii wiele rzeczy, z którymi się nie mogę zgodzić.
Mam też wrażenie (od wielu lat), że KRK przede wszystkim świętuje sam siebie - tego zupełnie nie doświadczyłam w KEA.

Pamiętajmy też, że (zbyt) rzadko w KRK zdarza się to, o co Marcin Luter walczył - czyli przywrócenie kielicha dla ludu.
W KEA wielkie wrażenie zrobiło na mnie, gdy widziałam przed laty po raz pierwszy jak ksiądz przyjmował Komunię św. na samym końcu - w KRK wierni czekają, aż ksiądz pierwszy przyjmie Komunię pod dwiema postaciami, po czym sami otrzymują ją pod jedną postacią.
Myślę, że pod każdym względem ta pierwsza sytuacja (czyli ewangelicka) wierniej oddaje słowa Chrystusa.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości