Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Wt mar 06, 2012 20:06

Często spotyka się w roznych publikacjach szczególnie w rzymsko-katolickich, prawosławnych, okreslenie Reformacji z okresleniem Deformacji. Często zarzuca się ze np, Luteranie poprzez Refomację zniszczyli ducha Bozego w kosciele, poprzez odrzucenie tradycji, nic bardziej mylnego. Luteranie podrzymują tradycję koscielną pod warunkiem, ze nie kłuci się z prawdą objawioną w Biblii. Kosioł Luteranskim jest w prostej lini kosciołem katolickim dlatego nadal pozostajemy katolikami, i czy o się komuś niepodoba czy podoba ktory został zreformowany dlatego zeby wyeliminowac, szkodliwe nauki ludzkie, nie mające uzasdnienia, a także klócące się ze zdrowym rozsądkiem. Czesto nawet myślący duchowni rzymscy przyznawją nam rację. Zarzuca się nam porzucenie pięknej liturgii i jest w tym sporo prawdy ale nie we wszystkim. Piękna liturgia niesustępuje rzymskiej, a jest pielęgnowana w Kosciołach Staroluteranskich o kierunku Wysokokoscielnym, nazywany często Luteransko-Katolickim. Szkoda tylko ze liturgia w luteranizmie nie jest ujednolicona, co czasami niestety odbierana przez innych jako bałagan. Wyrażam tutaj opinie jako Staroluteranin-Wysokokoscielny.,
Ostatnio edytowano Wt mar 06, 2012 23:25 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Tomasz » Wt mar 06, 2012 20:29

Na temat Reformacji krąży wiele mitów. Dlatego też bardzo ważne jest dotarcie z rzetelnymi informacjami na ten temat do jak najszerszego kręgu odbiorców.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Aleksander » Wt mar 06, 2012 21:08

Kiedyś dotarłem do bardzo ciekawej informacji odnośnie Kościoła Wchodniego. Ostatni patriarcha Konstynapolu przed upadkiem już był pod ogromnym wpływem Lutra. Ponoć rozpoczął odnowę w Kościele. Czytałem nawet wyznanie wiary napisane przez niego, bardzo reformacyjne! Jednak nie zdążył :(
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnes » Śr mar 07, 2012 07:04

Jacek napisał(a): Piękna liturgia niesustępuje rzymskiej, a jest pielęgnowana w Kosciołach Staroluteranskich o kierunku Wysokokoscielnym, nazywany często Luteransko-Katolickim. Szkoda tylko ze liturgia w luteranizmie nie jest ujednolicona, co czasami niestety odbierana przez innych jako bałagan. Wyrażam tutaj opinie jako Staroluteranin-Wysokokoscielny.,


Mnie bardzo podoba się liturgia w KEA - odbieram ją jako bardzo biblijną, prostą ale piękną. Czasem na nasze nabożeństwo przychodzą moi znajomi-katolicy, i też zawsze są pod bardzo dużym wrażeniem naszej liturgii.

W Niemczech niestety zdarza się, że nabożeństwa bardziej zaczynają przypominać "akademie" - przeszkadza mi to, że nie czuję wtedy ducha nabożeństwa.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Elżbieta » Śr mar 07, 2012 07:18

Popieram Agnes nasza liturgia w KEA jest piękna. Na co dzień się nią zajmuję, więc wiem co piszę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr mar 07, 2012 09:43

Mi się bardzo podoba nabożeństwo KEA - proste, ale jakże dotykające serca!
A opiniami wyznawców innych wyznań nie przejmowałabym się
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Jacek » Śr mar 07, 2012 11:49

Tak -to jest typowe niestety dla konwertytow z KrK, chcą błednie i na siłe odzrucić wszystko co im przypomina KrK.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Elżbieta » Śr mar 07, 2012 12:28

Tu nikt nie pisze o odrzuceniu, natomiast pisze, że wszystkim nasza polska liturgia się podoba, mnie również, mimo, że jestem ochrzczona w tym Kościele.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr mar 07, 2012 12:39

Jacku, ja nic nie napisałam o odrzucaniu czegokolwiek, bo przypomina KRK-fanatykiem jak dotąd nie jestem :mrgreen:
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: REFORMACJA W OCZCH INNYCH WYZNAN

Postprzez Agnes » Śr mar 07, 2012 15:56

Są elementy nabożeństwa w KrK po prostu niezgodne z Biblią. Mam się modlić za dusze w czyścu cierpiące? Mam wzywać wstawiennictwa świętych? Mam nazywać papieża "Ojcem Świętym"?

Poza tym w KRK msza jest dla mnie zbyt mało chrystocentryczna. Za dużo tam dodatków, które rozmywają jasne, proste i jednoznaczne przesłanie Ewangelii. Czytania są dużo bardziej okrojone niz u nas. Komunia pod jedną postacią. W dodatku "procesja komunijna" - wynalazek ostatnich lat - bardzo mi się nie podoba (być może miano szlachetne intencje, ale realizacja wywołuje we mnie wrażenie braku szacunku dla Sakramentu).

Ja prawdziwie bliskość Boga w kościele odczułam dopiero w wieku dwudziestu paru lat, kiedy po raz pierwszy uczestniczyłam w nabożeństwie KEA.

Już nie wspomnę o wspaniałej muzyce i pieśniach podczas nabożeństw w KEA. (Jestem na to bardzo wrażliwa, kiedyś chodziłam do szkoły muzycznej.)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości