Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kremówkowy Luter

Kremówkowy Luter

Postprzez Grzegorz » Pn paź 31, 2022 20:30

Zapraszam do lektury najnowszego, zaczepno-krytycznego artykułu na Konfesyjnych: "Kremówkowy Luter: kościelna akademia zamiast żywej reformacji"

https://luteranie.konfesyjni.pl/artykul ... reformacji
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kremówkowy Luter

Postprzez Herb » Śr lis 02, 2022 09:56

Nie moge tego otworzyc: "Twoje połączenie nie jest prywatne".
Mimo ze sie zalogowalem.
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Kremówkowy Luter

Postprzez Grzegorz » Śr lis 02, 2022 12:08

Są jakieś problemy z certyfikatem bezpieczeństwa dla strony. Wydawało mi się, że jest ważny do końca roku kalendarzowego. Postaram się to naprawić jak najszybciej.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kremówkowy Luter

Postprzez Grzegorz » Śr lis 02, 2022 12:32

Już powinno działać :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kremówkowy Luter

Postprzez Maciejj » So lis 05, 2022 18:06

Dobry artykuł, daje do myślenia. Choć oczywiście nie ze wszystkim bym się zgodził, ale ma być prowokujący i spełnia swoją funkcję. Zgadzam się w szczególności z krytyką budowania tożsamości na Lutrze i "luteranizmie" (więcej tu).

Moją uwagę przykuło też to zdanie:
Jezus wyrzucał faryzeuszom, że wystawiają grobowce martwym prorokom i mówią z pewnością siebie spotykaną tylko u szaleńców i przywódców struktur religijnych w duchu babilońskim, że na miejscu swoich przodków byliby posłuchali wysłańców Bożych, a nie ukamienowali czy otruli.

Tutaj widzę problem szczególnie po stronie konserwatywnej, czy tzw. konfesyjnej. Mam wrażenie, że niektóre wspólnoty próbują uchronić się przed błędem w ten sam sposób co faryzeusze - polegając na jak najbardziej dosłownej interpretacji Pisma i utrwalonych tradycjach, a z podejrzliwością odnosząc się do jakiegokolwiek krytycznego myślenia. Dyskusje Jezusa z faryzeuszami są w takich kręgach interpretowane jako: "Faryzeusze byli głupi, ślepi i zadufani w sobie, bo nie zauważyli, że Jezus przynosi nowe objawienie, choć przecież wynika to z dosłownej interpretacji ich pism. Ale teraz mamy kompletne Objawienie, więc wystarczy interpretować je dosłownie i wszystko będzie jasne.".

Tymczasem w tych scenach Jezus ewidentnie uczy nas, żeby przy całym zapale do kierowania się Pismem nie zapominać o własnym sumieniu i własnej intuicji co do tego, co jest słuszne ("Czy wolno czynić dobrze w Szabat?"). Podobnie Luter powołując się na Pismo, równocześnie powołuje się na własne sumienie ("Moje sumienie pozostanie związane Słowem Bożym."). Dosłowna interpretacja ignoruje też fakt, jak bardzo niedosłownie do Biblii odnosi się sama Biblia - np. gdy w Nowym Testamencie niektóre Psalmy są odnoszone do Chrystusa. Ale to może osobny temat, zahaczający o to, co pisałem tu.

Z drugiej strony argument "z sumienia" jest chętnie nadużywany przez liberałów do podważania ponadczasowych treści Biblii i propagowania "taniej łaski", szczególnie w kwestiach osobistej moralności. Częściowo rozumiem odruch obronny wobec takiego podejścia wobec groźby relatywizmu, ale nie można popadać w drugą skrajność. Takie argumenty należy odpierać dyskutując o konkretnej moralnej kwestii, a nie zamykając się w oblężonej twierdzy stwierdzeniem "W Biblii tak jest napisane, więc ja muszę w to wierzyć".

Napięcie między tradycją i autorytetem, a potrzebą zmiany, to odwieczny i złożony problem, na który nie ma jednego zawsze słusznego rozwiązania. Pamiątka Reformacji to dobra okazja do refleksji na ten temat i choćby dlatego nie powinniśmy się jej pozbywać. Natomiast świętowanie zarówno samej Luterańskiej Tożsamości, jak i idei Kościoła Idącego z Duchem Czasów (dzięki Lutrowi, rzecz jasna), jest płytkie.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  


Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości