Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Paweł » N paź 17, 2021 15:56

Ordynacja kobiet...utoną na zaimkach przy pisaniu kwitów.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Grzegorz » Pn paź 18, 2021 09:54

Moja reakcja na ostatnią decyzję Synodu i na to co się działo przez ostatnie lata w KEA:
https://www.luteranie.konfesyjni.pl/wyd ... ugsburskim
W skrócie: na papierze pozostanę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, ale pieniędzy już nie będę dawał.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Pn paź 18, 2021 10:20

Grzegorz napisał(a):Moja reakcja na ostatnią decyzję Synodu i na to co się działo przez ostatnie lata w KEA:
https://www.luteranie.konfesyjni.pl/wyd ... ugsburskim
W skrócie: na papierze pozostanę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, ale pieniędzy już nie będę dawał.
Dobrze napisałeś. Spokojnym tonem, z mądrością i rozwagą. Nie przejmuj się tym jak ktoś będzie ci zarzucał nie wystarczająco rozbudowane argumenty. Każdy kto wierzy w Ewangelię, czyli najpierw wyznanie grzechów a potem przyjęcie z ufnością łaski Bożej, zrozumie.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Paweł » Pn paź 18, 2021 12:15

Dla mnie dość szczególna sytuacja. Współtworzyłem to forum, nawet logo "konfesyjnych" jest moje . Jednak kilka ostatnich lat odsunąłem się od Boga. Teraz, chyba jestem na swojej drodze do Damaszku, jeśli Bóg mnie wezwie na prawdę to moje pierwsze kroki będą w stronę drzwi KEA na zewnątrz
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Pn paź 18, 2021 12:25

Paweł napisał(a):Dla mnie dość szczególna sytuacja. Współtworzyłem to forum, nawet logo "konfesyjnych" jest moje . Jednak kilka ostatnich lat odsunąłem się od Boga. Teraz, chyba jestem na swojej drodze do Damaszku, jeśli Bóg mnie wezwie na prawdę to moje pierwsze kroki będą w stronę drzwi KEA na zewnątrz
A co sprawiło że się odsunąłeś od Boga?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Paweł » Pn paź 18, 2021 12:33

Jak patrzę teraz z perspektywy lat, to wydaje mi się że nigdy tak do końca nie miałem prawdziwej relacji z Bogiem. Trzymało mnie działanie, teologia ale faktycznej relacji chyba w tym nie było. Przeszedłem długą drogę, za którą chyba mogę być wdzięczny, długo by pisać, i wracam znowu przed Jego oblicze, z bagażem doświadczeń tej mojej samotnej wydawałoby się podróży. Wszystko jeszcze świeże i niepewnie
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Aleksander » Pn paź 18, 2021 13:05

Miałem 16 lat gdy nawróciłem się na wiarę chrześcijańską. Dla mnie to była bardzo głęboka przemiana postrzegania świata i samego siebie. Teraz jestem blisko 50tki. Sporo rozczarowania w sobie i ludziach, ogrom przeżytych problemów życiowych, jestem pewien, że jeszcze dużo w przyszłości, ale nigdy w Chrystusie. Skończyłem jedno seminarium (Baptystów), przeżyłem zmianę na Reformowaną teologię, potem ordynacja w EKR, rozczarowanie w nowoczesnym kalwinizmie, bliski powrotu do Rzymu. Odnalazłem się u luteran, teraz znowu studiu w seminarium, jako świecki. I wciąż zachwycam się Chrystologia. Odkryłem na nowo Ojców Kościoła. Dzięki fińskim teologom odkryłem Lutra na nowo, a za nim i Kalwina na nowo. Wszyscy oni składają takie same świadectwo. Chociaż życie nie jest usłane różami Chrystusem nie da się rozczarować.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Maksymilian » Pn paź 18, 2021 16:54

Ja myślę, że czas KEA w Polsce powoli się kończy. Przed wojną 500 tysięcy wiernych, po wojnie 120 tysięcy wiernych, teraz 60 tysięcy, a w najbliższej przyszłości wraz wymieraniem parafii diasporalnych, brakiem odpowiedniej ilości studentów mogących zastąpić księży idących na emeryturę (nawet ordynacja kobiet w niczym nie pomoże, ewentualnie przedłuży agonię) oraz erozją "twardych lutrów spod Cieszyna" można spodziewać się zwykłej marginalizacji i tak marginalnej pozycji KEA w Polsce. Pozostanie majątek, kilka zlewicowanych wspólnot w wielkich miastach, które i tak upadną jak moda się skończy. W końcu po co chodzić do kościoła skoro można to samo usłyszeć w TVN.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Paweł » Pn paź 18, 2021 19:25

Będzie dokładnie jak piszesz Maksymilianie. Pobawią się w "fajny" kościół, zajmą się duszpasterstwem środowisk aborcyjnych i strajku kobiet i to tyle w temacie głoszenia ewangelii. W krajach tradycyjnie protestanckich ten cyrk jeszcze z rozpędu trwa, w Polszy?.....można zaraz gasić światło.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: ORDYNACJA KOBIET W POLSKIM KEA

Postprzez Berk » Wt paź 19, 2021 07:00

To nie jest to wyłączna cecha KEA. Kościoły się "kończą" na calym "zachodzie" a i nie tylko zachodzie. I zreszta to samo dotyczy katolików. Wystarczy spojrzeć jak szybko kurczy sie kościól katolicki w takich bastionach katolicyzmu jak Hiszpania czy Ameryka Łacińska. Oczywiście sytuacja w KEA jest jaka jest i to zadne usprawiedliwienie że gdzie indziej tez jest zle. Ale też chyba nie można przesadzać z katastroficznymi scenariuszami bo to szerszy trend.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron