Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Tomasz » Cz sie 25, 2011 20:45

Kwestia spowiedzi była już poruszana w innym wątku, ale nie będę już rozbijał tego tematu i podzielę się moimi przemyśleniami tutaj.

Faktem jest, że praktykowanie spowiedzi indywidualnej niestety zamiera i jak powiedziałem wcześniej - aby przywrócić ją do "łask" potrzebne jest koniecznie propagowanie takiej formy przez duchownych, a niestety nie słyszałem jeszcze nigdy, aby jakikolwiek ksiądz poruszał ten temat na kazaniach. Natomiast wierni z reguły nie chcę "się wychylać" i raczej sami nie będą tutaj nic postulować.
Myślę, że gdyby proboszczowie wyszli w swoich parafiach z inicjatywą wyznaczenia np. jednego dnia w miesiącu (lub nawet kwartale) w którym służyli by wiernym spowiedzią indywidualną - mogłoby odnieść to skutek.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Agnes » Wt paź 04, 2011 08:25

U nas w krakowskim zborze staramy się, aby zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim kościół był otwarty także w ciągu tygodnia. Można zapisywać się na "dyżury" w kancelarii parafialnej. Spotkań tygodniowych mamy sporo (właściwie każdego dnia jest jakieś), ale faktycznie nie odbywają się one w kościele. Chociaż takie kameralne spotkania biblijno-modlitewne, kiedy grupa osób siedzi np. wokół jednego okrągłego stołu, a na zakończenie we wspólnej modlitwie wszyscy chwytają się za ręce - ma w sobie "coś". Na te spotkania przychodzą do nas nie tylko członkowie zboru.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Dorothea » Pn paź 17, 2011 19:05

varpho napisał(a):- nabożeństwa tygodniowe.
nie tylko w okresie pasyjnym i adwentowym, ale przez cały rok kościelny. niekoniecznie musiałyby to być pełne nabożeństwa, mogłyby mieć zróżnicowaną formę. w ogóle możnaby powrócić do różnych praktyk związanych z obchodzeniem różnych świąt - np. umywanie nóg w Wlk. Czwartek, droga krzyżowa w Wlk. Piątek [ale w Wlk. Piątek właśnie, a nie tydzień wcześniej], święcenie wody i ognia w Wlk. Sobotę itd.


Z tego co mi wiadomo (to jest pewne) droga krzyżowa jest w Jaworze od kilku lat wspólna: parafia Rk. Miłosierdzia Bożego z parafią EA pw Ducha Świętego :)
O innych wspólnych świętach nic mi nie wiadomo :roll:
Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Elżbieta » Pn paź 17, 2011 20:15

:o To ja nawet tego nie wiedziałam.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Dorothea » Pn paź 17, 2011 21:45

Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Elżbieta » Pn paź 17, 2011 22:41

Dla mnie to jest całkowicie obce
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Tomasz » Pn paź 17, 2011 22:51

W samej istocie nabożeństwa Drogi Krzyżowej nie ma nic niezgodnego z luterańskim podejściem do wiary. Owszem - mogą tutaj wystąpić pewne elementy i formy, które byłyby dla nas nie do zaakceptowania.
Temat "Drogi Krzyżowej" był już poruszany na tym Forum - wątek : Droga krzyżowa
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Jacek » Wt paź 18, 2011 20:44

Jak widzisz Elzbieta- lutheranizm ma rozne tradycje. Gdybys byla w Szwecji nie jeden widok by Cibie zaskoczyl. Tak jak kiedys wspomnialem, oni przejeli w prostej lini bez duzych poprawek lutheranizm, bez nalecialosci kalwinskich.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Jonah » N mar 25, 2012 17:26

Źródłem monastycyzmu jest potępienie jakości życia chrześcijańskiego współwyznawców. Niektórzy chrześcijanie po prostu uznawali, że w mieście zbawić się nie sposób i uciekali na pustynię. To dzieli wspólnotę i prowadzi do wyodrębnienia się kasty "dokonałych". Na czym polega ich doskonałość? To kryje się w pytaniu, ktore często spotkać można w sentencjach ojców pustyni: abba, jak mogę się zbawić. Właśnie tak. Nie: jak mogę być zbawiony, ale: jak mogę się zbawić. Pytanie to ma oczywiście posmak pelagiański. Co mogę uczynić, czym się zasłużyć, by być zbawionym. Pelagiusz był wlaśnie mnichem.
Myślenie Luterowe idzie w innym kierunku. Usprawiedliwiony jestem przez wiarę, więc nie muszę zabiegać o nie przez uczynki. Uświęcać mam się w świecie, a nie w klasztorze. To bywa nieraz trudniejsze.

Spowiedź uszna ma swoje źródła monastyczne. Do dziś istnieje taka spowiedź niesakramentalna w klasztorach prawosławnych, gdzie wyznaje się grzechy wybranemu przewodnikowi duchowemu. Na Zachodzie pojawiła się pod wpływem mnichów iroszkockich. Tak więc dość późno. Jeszcze później wprowadzono obowiązek spowiedzi przed przystąpieniem do komunii. W wielu Kościołach prawosławnych nie wiąże się śliśle Eucharystii ze spowiedzią, np. spowiedź można odbyć w dogodnym czasie, wystarczy przez komunią żałować za grzechy i powziąć postanowienie takiej spowiedzi.
M. Luter do końca życia korzystał ze spowiedzi indywidualnej, ale nie nakazywał jej innym, pozostawiając to wolności chrześcijańskiej. Ideą reformacji było to, że człowiek stoi przed Bogiem bez żadnych pośredników w postaci "kapłanów". Jedynym Pośrednikiem jest Chrystus. Pastor jedynie jest kapłanem na mocy powszechnego kapłaństwa wszystkich wiernych. Nie ma odrębnego stanu kapłańskiego. Ordynacja upoważnia pastora do występowania w imieniu wspólnoty, głoszenia Słowa i sprawowania sakramentów, ale nie czyni to z niego pośrednika.
Nakładania na wiernych obowiązku spowiedzi usznej byłoby przeciwne tej wolności chrześcijanina, o której mówił M. Luter. Niemniej nie wyobrażam sobie wyeliminowania z liturgii Powszechnej modlitwy spowiedniej. Jak ktoś potrzebuje, może postępować zgodnie z Jk 5:15: "Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni".

Ustalenie katalogu jakichś szczególnych "świętych" byłoby ekwiwalentem urzędowej beatyfikacji. Czy jest to potrzebne? Tak oni jak i my jesteśmy świętymi tylko świętością Chrystusa, żadnej zasługi w tym nie mamy. Podziwiać więc trzeba J. Kalwina, który zadbał o to, by nikt nie wiedział, gdzie jest jego grób.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Vojtas » Pn mar 26, 2012 15:37

przeanalizowałem ten temat ,wypowiedzi poszczególnych osób i nabrałem mieszanych uczuć.
Wynika z tego że niektórzyby chcieli aby Luteranizm był taką kopią KrK ,tyle że bez papieża i bez celibatu
W takim razie zapytam jakiby sens miała Reformacja?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron