Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Tomasz » Pn mar 26, 2012 18:16

Nie mogę zgodzić się z Vojtasem. Odnoszę czasami wrażenie, że my - protestanci próbujemy być aż za bardzo "antykatoliccy".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Agnes » Pn mar 26, 2012 18:32

Żaden Kościół Ewangelicki nie może być kopią Kościoła Rzymskokatolickiego z tej prostej przyczyny, że nigdy nie uznamy równoważności autorytetu Tradycji i Pisma Świętego. Tam gdzie Tradycja nie sprzeciwia się Pismu - można jak najbardziej ją zaakceptować (choć nie wszystkie jej elementy są równie cenne, a niektóre, moim zdaniem, wręcz zbędne.)
Ale tam, gdzie Tradycja jest sprzeczna ze Słowem - należy ją bezapelacyjnie odrzucić.

Ta sprzeczność, a nawet górowanie Tradycji nad Słowem, jest widoczna w doktrynach KRK bardzo wyraźnie - i bynajmniej nie chodzi tu tylko o celibat i prymat papieża. Powiedziałabym nawet, że to są dwie najmniej ważne sprawy (choć oczywiście też są przykładami nieuprawnionego prymatu ludzkiej Tradycji nad Bożym Słowem).

Z drugiej strony ja osobiście jestem bardzo przywiązana do prostoty i skromności w KEA - chodzi mi o liturgię, o stroje duchownych, o adiafora. Według mnie to właśnie jest odpowiednie tło do tego, aby uwidaczniał się na nim Duch Boży. Kadzidła, dzwonki, barwne szaty, procesje itd. - akurat dla mnie są to elementy zagłuszające przeżywanie Słowa i Sakramentu podczas nabożeństwa.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez damianon » Pn mar 26, 2012 19:15

Z drugiej strony ja osobiście jestem bardzo przywiązana do prostoty i skromności w KEA


mi też się to bardzo podoba, skromność i brak przesadyzmu, ale oczywiście tradycyjne luterańskie msze z kadzidłem itp wcale nie są upodabnianiem do KRK ale jest to element tradycji luterańskiej, mimo to nie mogę sobie tego wyobrazić u nas w kościołach i nie wiem czy chciałbym coś takiego zobaczyć.
poza prostotą w nabożeństwach w Polsce podoba mi się powściągliwość bez gwiazdorstwa księdza co bardzo często zdarza się w KRK, brak gitarry jako instrumentu liturgicznego mającego "ubogacić" liturgię, brak infantylnych pioseneczek i klaskania. W KRK zdarza się jeszcze pranie mózgu w instytucjach typu "Odnowa w Duchu Świętym". Wmawia się tam młodym ludziom różne głupoty i wywołuje dziwne stany psychiczne łącznie z psychozą. Myślą, że są opętani i wymagają egzorcyzmów albo mówią "językami" (zwyczajnie bełkoczą) rzekomo tak jak apostołowie. Chcąc się upodobnić do KRK luteranie musieliby zacząć zabawiać się w ten sposób a nie wyobrażam sobie czegoś takiego.
Zainteresowanie liturgią chrześcijańską to nic złego, jeżeli wypływa ono z chęci lepszego przeżywania wspólnoty i zrozumienia Słowa.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez skomplik » Pn mar 26, 2012 19:20

albo mówią "językami" (zwyczajnie bełkoczą) rzekomo tak jak apostołowie.


I tu błąd - Kościoły ewangelickie nie odrzucają odnowy charyzmatycznej która jest obecna we wszystkich Kościołach.
Jako prawdziwy ewangelik powinieneś uszanować zdanie swojego Kościoła na temat dzisiejszego wylania Ducha Świętego na wszelkie ciało.
"Zwyczajne bełkotanie" widać nigdy nie było Twoim udziałem - gdyby było wiedziałbyś że pochodzi ono od Ducha Świętego.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez damianon » Pn mar 26, 2012 20:18

Nie zauważyłem, żeby w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP była jakaś licząca się odnowa charyzmatyczna. Chodziło mi tylko o to, że luteranie nikogo nie naśladują ani się nie upodabniają, a jeśli by chcieli to mogliby siłą wmuszać wiernym zielonoświątkową duchowość tak jak KRK bo to teraz jest modne na całym świecie, bo jest łatwe, miłe i efektowne. Mogliby z nabożeństwa zrobić "szoł" a zamiast księdza mógłby być "szołmen".

Jako prawdziwy ewangelik powinieneś uszanować zdanie swojego Kościoła na temat dzisiejszego wylania Ducha Świętego na wszelkie ciało


nie kwestionuję wpływu Ducha Świętego człowieka i jego przemianę, tylko sposób działania i nastawienie się takich ruchów przede wszystkim na "doznanie" i upatrywanie w tym celu samego w sobie. Jest to łechtanie swojego ego i robienie cyrku.

nie słyszałem, żeby jakiś amator ekstremalnych przeżyć emocjonalnych prorokował (jest to skutek wylania Ducha Świętego) wydają oni dziwne dźwięki nie będące nawet słowami. poza tym żadne prorokowanie nie jest już potrzebne bo Pismo Święte jest wystarczającym i zamkniętym proroctwem.

"Zwyczajne bełkotanie" widać nigdy nie było Twoim udziałem - gdyby było wiedziałbyś że pochodzi ono od Ducha Świętego

Ty za to, skompliku, pewnie masz duże doświadczenie :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=SWNoDCCtxUo
jeden bajdurzy, drugi udaje że tłumaczy a gawiedź się cieszy.

koniec off-topic :D
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Tomasz » Pn mar 26, 2012 20:48

Z drugiej strony ja osobiście jestem bardzo przywiązana do prostoty i skromności w KEA - chodzi mi o liturgię, o stroje duchownych, o adiafora. Według mnie to właśnie jest odpowiednie tło do tego, aby uwidaczniał się na nim Duch Boży. Kadzidła, dzwonki, barwne szaty, procesje itd. - akurat dla mnie są to elementy zagłuszające przeżywanie Słowa i Sakramentu podczas nabożeństwa.


Dzwonki, kadzidła, szaty liturgiczne etc, etc nie są w samym sobie niczym złym, a wprost przeciwnie. One mają swoje istotne miejsce w liturgii. Podkreślają jej wyjątkowy charakter i mają właśnie służyć skupieniu, a nie rozpraszaniu. Oczywiście, że co niektórzy wolą większą prostotę, a inni trochę więcej "przepychu". Ale ten "przepych" nie jest oczywiście celem samym w sobie.

Jeżeli chodzi o kwestię ruchów charyzmatycznych - to jestem tutaj bardzo ostrożny i raczej podchodzę do nich z bardzo dużym dystansem. Nie mnie oceniać, kiedy mamy do czynienia z rzeczywistym działaniem Ducha Św. a kiedy jest to zwykłe przedstawienie. Musimy jednak pamiętać o zaleceniach z Pisma Św. aby nie dać się zwieść.
Nie widzę natomiast powodu, abyśmy mieli tutaj się jakoś ostro spierać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez damianon » Pn mar 26, 2012 20:59

One mają swoje istotne miejsce w liturgii. Podkreślają jej wyjątkowy charakter i mają właśnie służyć skupieniu, a nie rozpraszaniu


tak jest np w liturgii wschodniej, przepych jest ogromny ale pozwala to właśnie wejść w modlitwę bardzo głęboko, uspokaja i nastawia umysł na tajemnicę.

Oczywiście, że co niektórzy wolą większą prostotę, a inni trochę więcej "przepychu"


Oczywiście i nie bierze się to z chęci naśladowania kogokolwiek czy to kalwinów czy papistów :)

Nie mnie oceniać, kiedy mamy do czynienia z rzeczywistym działaniem Ducha Św. a kiedy jest to zwykłe przedstawienie. Musimy jednak pamiętać o zaleceniach z Pisma Św. aby nie dać się zwieść.
Nie widzę natomiast powodu, abyśmy mieli tutaj się jakoś ostro spierać.


racja nie nam to oceniać.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Agnes » Wt mar 27, 2012 08:02

Tomasz napisał(a):
Z drugiej strony ja osobiście jestem bardzo przywiązana do prostoty i skromności w KEA - chodzi mi o liturgię, o stroje duchownych, o adiafora. Według mnie to właśnie jest odpowiednie tło do tego, aby uwidaczniał się na nim Duch Boży. Kadzidła, dzwonki, barwne szaty, procesje itd. - akurat dla mnie są to elementy zagłuszające przeżywanie Słowa i Sakramentu podczas nabożeństwa.


Dzwonki, kadzidła, szaty liturgiczne etc, etc nie są w samym sobie niczym złym, a wprost przeciwnie. One mają swoje istotne miejsce w liturgii. Podkreślają jej wyjątkowy charakter i mają właśnie służyć skupieniu, a nie rozpraszaniu. Oczywiście, że co niektórzy wolą większą prostotę, a inni trochę więcej "przepychu". Ale ten "przepych" nie jest oczywiście celem samym w sobie.
.


No właśnie - nie są niczym ZŁYM - ale mnie rozpraszają podczas nabożeństwa. Liturgia Wschodu, która została tu też wspomniana, jest oczywiście bardzo piękna - ale znowu: dla mnie ta piękna oprawa jest zbyt dominująca i nie prowadzi do tajemnicy, a raczej odwrotnie.

Wydaje mi się, że trzeba w ogóle uważać z takimi "pomocami", które nas mają wprowadzić w "lepszy nastrój" do kontaktu z Bogiem. Ponieważ łatwo mogą one stracić swoją rolę pomocniczą i przekształcić się w cel sam w sobie. Pismo Święte jest jedyną i najlepszą "pomocą do wprowadzania się w nastrój" (jeśli można tak powiedzieć). Czy to nam nie wystarcza?...

Nie jestem oczywiście zwolenniczką przesady w drugą stronę - jak np. w niektórych Kościołach poreformacyjnych, gdzie usuwa się z kościołów właściwie wszystko, a i w liturgii wprowadza się pewne zmiany (które dla mnie czynią ją zbyt "wysuszoną"). Nabożeństwo nie powinno przypominać "akademii ku czci".

Ale zanim pójdziemy w "przepych" warto jeszcze raz przeczytać sobie, co jest napisane w Księdze proroka Izajasza, 66 1-2. A także pamiętać o tym, że Syn Człowieczy "nie miał gdzie głowy złożyć".
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Elżbieta » Wt mar 27, 2012 09:16

Popieram Agnes w 100%, mnie również wszelki przepych przeszkadza w skupieniu.
Jeżeli chodzi o szaty księży to jednak w ST dokładnie jest opisane jak powinny wyglądać - mimo wszystko wolę czarną togę z befkami i bez żadnych dodatków
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez damianon » Wt mar 27, 2012 09:31

Jeżeli chodzi o szaty księży to jednak w ST dokładnie jest opisane jak powinny wyglądać


Mogłabyś podać fragment, Elu? :)
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości