Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez MichałG » So lip 02, 2011 14:35

Zaznajamiam się trochę z portalem i forum i muszę stwierdzić, że ruch staroluterański przypomina mi pod pewnymi względami tzw. ruch Tradycji katolickiej czyli zwolenników łacińskiej liturgii sprzed reform nastałych po Soborze Watykańskim II. Nie wiem czy staroluteranie się za takie porównanie obrażają czy traktują jako wyraz uznania, ale pewne paralele widzę, tu i tu mamy ruch wewnątrzkościelny, odwołujący się do tradycji swojego wyznania i dostrzegający zagrożenie dlań w różnorakich nowinkach - tak teologicznych, jak i liturgicznych. Obydwa te ruchu sceptycznie nieraz odnoszą się do tego, co dzieje się w mainstreamie swoich Kościołów.

Ciekaw jestem, co sądzicie o takim skojarzeniu? Czy tylko mi ono się nasuwa?

No i mam pytanie, może z grubej rury - czy Waszym zdaniem luteraninowi/staroluteraninowi bliżej jest do konserwatywnego katolika czy do radykalnego protestanta ewangelikalnego, który ewangelików może uznawać za "tych co zatrzymali się w pół drogi", "kościół prawie taki jak katolicki"? Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź nie musi być łatwa, ani jednoznaczna. Można negować dogmaty katolickie, a jednocześnie tradycyjną liturgię katolicką uznawać za bardzo piękną, a z drugiej strony z ewangelikalnymi łączy ewangelików jakaś forma protestanckiej wspólnoty. Czy potraficie Państwo określić, do kogo Wam bliżej? A może trzymacie "równy dystans"?

Hipotetycznie - chcecie w niedzielę udać się na nabożeństwo, ale w pobliżu macie tylko katolicką mszę "trydencką" oraz spotkanie megacharyzmatycznych ewangelikalnych, wyglądające powiedzmy jak "dyskoteka pod krzyżem". Co byście wybrali o ile cokolwiek? Co sądzicie o sporadycznym uczestnictwie ewangelików w tego typu (jednego i drugiego) nabożeństwach? Bardzo jestem ciekaw Państwa opinii, gdyż pomogą mi one lepiej poznać tożsamość staroluterańską.

Od dawna powtarzam, że w katolickiej mszy łacińskiej jest piękno liturgii i rytuału, w zborach ewangelicznych - wierność Pismu i protestancka teologia - a u luteran jest jedno i drugie. :wink:
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Paweł » So lip 02, 2011 14:47

W swoim imieniu odpowiadając:

bywałem u zielonoświątkowców i tego typu pobożność odrzuca mnie na kilometr. Ten hałas, zgiełk, uwielbienie tak naprawdę swojego śpiewu niż Boga. Zupełny brak wyciszenia i kontemplacji - a w dzisiejszym świecie, wyciszenie to wg mnie miód na duszę. Jeśli maiłbym do wyboru trydent i dyskotekę pod krzyżem, wybrałbym trydent uczestnicząc w nim po luterańsku :-) Często szczególnie w USA mówi się evangelical catcholic o takich ludziach o których piszesz. Ja jako konwertyta czuję się zrefomowanym katolikiem, uznającym całą tradycję kościoła powszechnego, pamiętając że jedynie Biblia jest nieomylna.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Jacek » So lip 02, 2011 15:16

No niewatpliwie ciekawe pytanie-postaram sie Tobie odpowiedziec na przykladzie Szwecji.Tak-ja jestem Starolutheraninem Wyskokoscielnym, uczestnicze w Wielkiej Mszy Lutheranskiej w odlamie ultra-konserwatywnym Panstwowego Kosciola Szwecji Svenska Kyrkan-Missionsprovinsen,gdybysmy nie pojmowali mszy jak katolicy, to niebyloby roznicy, albowiem Starolutheranska Wielka Msza jest rowniez przedsoborowa, ksiadz celebreuje ja tylem do wiernych uzywane sa kadzidla, a takze ornaty, dodatkowo sa asystenci tzw, Högmessy/mszy/ cos podobnego jak ministrantura, ale sa to osoby dorosle/swieckie/.Miedzy innymi ja uczestnicze jako asysta. Z wyborem kosciola nie ma problemu w Szwecji albowiem Szwecja to Lutheranski kraj. Podobnie wyglada msza u lutheranskich fundamentalistow z Wisconsin Synod, i Missourii Synod. Katolicy stanowia garstke , jest to najmniejsze wyznanie w Szwecji glownie zlozone w 100 % z imigrantow z Filipin,Afryki. Chociaz na zachodzie msza katolicka i spowiedz niczym sie nie roznia od kosciolow protestanckich. Tak ten kierunek ktory ja reprezentuje to jest Starolutheranska Tradycja. Synod Wisconisn z kolei odrzuca wszelka ekumenie, takze z innymi kosciolami lutheranskimi. My poniekad takze.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Wojtek » So lip 02, 2011 15:54

Co byście wybrali o ile cokolwiek?


Wybrałeś dwa skrajne przykłady - i szczerze z tych dwóch podanych przez Ciebie wybrałbym... nabożeństwo domowe :). Staram się nie uczestniczyć w katolickich mszach przez to, iż uważam KRK za kościół odstępczy - i z tego samego powodu nie wybrałbym się np. do Sali Królestwa Świadków Jehowy. Podobnie uważam, iż ultracharyzmatycy bywają już jedną nogą poza chrześcijaństwem (uzależniając zbawienie od np. doświadczenia glosolalii).

Oczywiście zdarza mi się na mszach bywać (pogrzeby, śluby, chrzty, etc.) i - jak mądrze Paweł zaświadczył - staram się wtedy uczestniczyć po protestancku... co niejednokroć jest bardzo ciężkie przez rozbudowany kult eucharystyczny i maryjny czy modlitwy za/do zmarłych.

Nie miałbym za to nic przeciwko wybraniu się do 'normalnego' zboru ewangelikalnego np. wolnych chrześcijan czy baptystów.

Co zaś się tyczy staroluteranizmu - stricte oznacza on sceptyczną postawę wobec tworzenia tzw. kościołów unickich tj. łączących wiernych z kościołów tradycji reformowanej i luterańskiej. Dziś jednak oznacza on coraz bardziej ortodoksję światopoglądową (konserwatyzm) i wierność księgom wyznaniowym (konfesyjność).

Na tym forum odnajdziesz także ludzi nienajchętniej patrzących np. na de facto rozdzielenie posługi prezbitera i biskupa (podczas gdy w Piśmie dotyczą oba te pojęcia urzędu starszego), na niektóre elementy typowo wysokokościelnej liturgii (np. kadzidła), a jednak wiernych co do zasady księgom wyznaniowym, uznających bezwzględną wierność nieomylnej i bezbłędnej Biblii, sprzeciwiających się liberalnym nowinkom jak ordynacja kobiet czy akceptacji homoseksualizmu na poziomie kościelnym.

Słowem - luterański konserwatyzm niejedno ma imię :).
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Elżbieta » So lip 02, 2011 20:13

Zdarzało mi się z powodu pewnych okazji uczestniczyć w Mszy katolickiej, ale zawsze to uczestnictwo pozostawia we mnie wielki niesmak. Do kościołów typu Zielonych też nie chadzam - za bardzo jestem luteranką, więc z tych dwóch możliwości wybrała bym Nabożeństwo internetowe któregoś z naszych kościołów, lub zawsze można pojechać do najbliższego miasta wojewódzkiego, gdzie z pewnością KEA będzie.

Podzielam zdanie Vojaniusa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez MichałG » So lip 02, 2011 20:45

Vojanius napisał(a):Oczywiście zdarza mi się na mszach bywać (pogrzeby, śluby, chrzty, etc.) i - jak mądrze Paweł zaświadczył - staram się wtedy uczestniczyć po protestancku... co niejednokroć jest bardzo ciężkie przez rozbudowany kult eucharystyczny i maryjny czy modlitwy za/do zmarłych.


Jako, że dzisiejsze święto Nawiedzenia Marii Panny obchodzone jest także w Kościołach luterańskich, a przynajmniej tak twierdzi wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawiedzeni ... aryi_Panny

a nic mi nie wiadomo, żeby w warszawskich parafiach E-A były jakieś nabożeństwa, postanowiłem z jego okazji udać się na mszę "trydencką" - dodam tylko, że kiedy identyfikowałem się z katolicyzmem, chodziłem przez ok. 2,5 roku właśnie na takie msze, byłem bardzo przywiązany do tej formy liturgii więc moje odczucia nie wynikają z zetknięcia z nieznanym - i był to delikatnie mówiąc średni pomysł. Masz rację - było strasznie mi ciężko. :cry: Słowo zostało zepchnięte na margines marginesu... Słuchając w kazaniu o "pośredniczce wszystkich łask" i konieczności naśladowania Maryi odczuwałem uczucie, które zapewne ma na myśli Elżbieta. Po kazaniu i Credo opuściłem kościół, mając co prawda pilny powód, ale pewnie i bez niego bym to uczynił. Wprawdzie mogłem wcześniej o tym pomyśleć, w końcu to święto maryjne i było raczej pewne, że będzie to tak wyglądać, ale szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że zetknę się czymś, co wywoła u mnie tak silną reakcję.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Paweł » N lip 03, 2011 09:09

Fakt, kazania katolickie, potr afią "zaskoczyć", czasem lepiej jakby ich nie było i zostałaby sama liturgia
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Wojtek » N lip 03, 2011 09:57

dzisiejsze święto Nawiedzenia Marii Panny obchodzone jest także w Kościołach luterańskich


Powinno być obchodzone, a nie jest - i wielka szkoda.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Jacek » Pn lip 04, 2011 18:49

Tu sie wpelni zgadzam z Vojaniusem. Niestety,tylko koscioly lutheranskie na zachodzie obchodza to swieta, jako czysto lutheranskie.Tak samo jak obchodzil je Ks.Dr.Martin Luther, ktory na drugim miejscu po Chrystusie oddawal czesc Marii tylko w innym wydaniu niz KrK. Zreszta napisal komentarz do MAGNIFICATU na Jej czesc. Dlatego KEA duzo niestety nie przejela nauki lutheranskiej,ii tak jak napisales wielka szkoda, i nie tylko, bo caly czas jest problem z komunia co niedziele. I mozemy zadac sobie pytanie w ilu jeszcze procentach KEA, jest tak naprawde lutheranskie?.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy staroluteranie to "tradycjonaliści luterańscy"?

Postprzez Fróbel » So lip 09, 2011 00:04

Nie miałbym za to nic przeciwko wybraniu się do 'normalnego' zboru ewangelikalnego np. wolnych chrześcijan czy baptystów.


Ja wręcz przeciwnie. Wolę iść na mszę katolicką czy liturgię prawosławną niż na nabożeństwo do jakiegoś ewangelikalnego zboru.
O wiele bliższa jest mi msza katolicka z wiarą w realną obecność Chrystusa podczas Eucharystii niż babtystyczną symboliką czy nawet duchową obecnością u reformowanych czy metodystów.
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron