Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez RKD » Pn lis 08, 2010 12:05

Elżbieta napisał(a):Ponieważ, wiele rzeczy już było wcześniej wyjaśnione, więc może tylko wypunktuję :

1. Komunia powinna być udzielana przy każdym Nabożeństwie, a że nie jest, to jest to spowodowane "błędami książkowymi " - w podręczniku dla konfirmantów pisze, że ewangelik przyjmuje Komunię 4 razy do roku. To jest oczywisty błąd, który niestety zaowocował taką a nie inną postawą wiernych i niektórych duchownych.
2. Nie ma rozbieżności między pragmatyką, a praktyką - tam wyraźnie jest napisane, że co najmniej 1 raz w miesiącu.
3. W Komunii Bóg odpuszcza nam winy.
4. U nas nie praktykuje się udzielania Komunii samemu sobie (z niewielkimi wyjątkami), a w parafiach w diasporze zazwyczaj jest tylko jeden duchowny, więc siłą rzeczy nie może on "dawać dobrego przykładu"
5. Istnieje możliwość przyjmowania opłatka od ręki, a później moczenia go w winie; sam kielich jest powlekany złotem, które pełni rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim pełni rolę sterylizatora, czyli zabija zarazki.
6. W każdym Nabożeństwie z Komunią jest spowiedź - nie można iść do Komunii bez spowiedzi, bo było by to niegodne spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej, bo kto je i pije niegodnie, własny sąd przyjmuje - trzeba o tym pamiętać

Jeżeli coś jeszcze pominęłam, to pytaj śmiało


Zgadzam się z Elżbietą. Ale muszę dodać, że jest wiele parafii w Polsce, gdzie praktykuje się Komunię 2x w miesiącu. Znam też parafie (znaczna mniejszość), gdzie każde nabożeństwo połączone jest z Komunią Świętą.
Avatar użytkownika
RKD
 
Posty: 3
Obrazki: 0
Dołączył(a): N lis 07, 2010 12:59
wyznanie: E-A
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Tomasz » Pn lis 08, 2010 12:16

Znam też parafie (znaczna mniejszość), gdzie każde nabożeństwo połączone jest z Komunią Świętą.


Szkoda, że jest to mniejszość. Myślę, że powinniśmy coś zrobić dla propagowania częstego sprawowania Sakramentu Ołtarza.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Pn lis 08, 2010 17:54

Wydaje mi się, że to w znacznej mierze zależy to od wiernych, przecież, jeżeli ktoś chce przyjąć Komunię również w innym niż w wyznaczoczym czasie, to żaden duchowny nie odmówi. Tak więc jeżeli chcemy mieć częściej Komunię, to trzeba porozmawiać z księdzem. Nie ma się co bać - duchowny nie gryzie :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 08, 2011 10:20

No to mam nowy temat do dyskusji. Wczoraj na godzinie biblijnej wynikła kwestia częstotliwości przyszłych Komunii. Przyszłych, dlatego, że rzecz będzie aktualna dopiero w przyszłym roku. Mamy się zastanowić nad częstotliwością tego Sakramentu. Jak można się było spodziewać, nikt oprócz mnie i jednego sympatyka nie chciał coniedzielnej Komunii. Wydaje mi się że ksiądz jest skłonny przychylić się do zdania większości, bo "czy zachodzi potrzeba tak częstego przystępowania?". Sądzę, że początkowo będą opory, a później ludzie się przyzwyczają, tylko czy będę miała na tyle siły przebicia ? Nie wiem, czy mi się uda.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Wędrowiec » Pt kwi 08, 2011 14:56

To przykre. Mi to kojarzy się z tzw. "racjami duszpasterskimi", czyli krótko mówiąc, jak coś trwa zbyt długo, to można to przyciąć lub też z tego zrezygnować.
Przypuszczam, że zmniejszenie częstotliwości udzielania tegoż sakramentu, wpłynie niekorzystnie na liczebność zgromadzenia. W ten sposób niedziele będą zwyczajnie okrojone w ludzi, a raz na jakiś czas (z Sakramentem Ołtarza) przepełnione.
To nie jest dobre. Im częściej przyjmuje się ów Sakrament, tym lepiej dla każdego wiernego.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Pt kwi 08, 2011 15:58

Polecenie w sprawie komunii w KEA, powinno nosic range polecenia sluzbowego Biskupa Kosciola. W sprawach doktrynalnych kosciola musza decydowac duchowni i teologowie, a nie wierni, bo inaczej jedni beda chcieli raz w miesiacu inni raz w roku a jeszcze inni raz na piec lat. Zeby nawet sam ksiadz mial spozyc, to da tym wszystkim do zrozumienia ze z nich sa Ewangelicy jak z koziej d....... traba. Stanowimy jeden kosciol, a nie jarmark rozmaitosci, i koncert zyczen. TO SWIADCZY O SLABOSCI I KRUCHOSCI NASZEGO WYZNANIA. Jestem oburzony przedstawieniem sytuacji ktora przedstawila Elzbieta, ktora tylko jedna z kolezanka wystapila w slusznej sprawie. Niech robia tak dalej, to kosciol bedzie topnial jak snieg na wiosne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 08, 2011 16:24

Vikingu, ja nie szukam potępienia ludzi, ja szukam sposobu rozwiązania
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Pt kwi 08, 2011 18:28

Elzbieto-mentalnosci ludzkiej nie zmienisz,Jest taka modlitwa zaczerpnieta z innej religii ale bardzo madra: BOZE-PROWADZ MNIE DRAGA PROSTA LUDZI SWIATLYCH A NIE TYCH KTORZY ZBLADZILI. Jak myslisz czy to jest wina tych ludzi ze tak ich nauczono?- Nie bo te zasady przez lata wpajal im kosciol, ktory zatracal swa tozsamosc. Skoro za granica w kosciolach lutheranskich jest komunia zgodnie z dyrektywa kosciolow co niedziele, to niewazne ile ludzi przystapi. Komunia to nie dystrybucja lodow latem , gdzie sie patrzy na zysk. A duchowni beda rozliczani podwojnie, za to czy postepoweali zgodnie z zaleceniami Chrystusa. Jesli Biblia nie mowi jak czesto ma byc sprawowana, to powinno lezec w interesie ludzi wiezacych, zeby jak najczesciej przystepowac. W KEA komunia jest traktowana niestety w niektorych parafiach po macoszemu. Skoro tak niektorzy wychodza z zalozenia, to ksiadz w tej chwili jest zbedny. I zgadzam sie w pelni z Wedrowcem, mozna powiedziec ze utrafilw dziesiatke, to juz na zachodzie przerabiano, skutki sa widoczne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Pt kwi 08, 2011 19:53

Zapomnialem dodac-ze powinnismy na naszej stronie publikowac te parafie i stawiac za wzor do nasladowania , ktore maja komunie co niedziele. Zobaczcie na naszej stronie jak jeden maz wszyscy jestesmy zwolennikami powyzszej koncepcji. I przyznam sie szczerze ze naprawde odczuwam wielka pustke a takze zwatpienie w postepowaniu niektorych parafii. Jesli dzisiaj lekcewazymy sakrament Wieczerzy Panskiej, jutro zlekcewarzymy sakrament pokuty, pojutrze zlekcewarzymy znak krzyza i modlitwy, a na koncu pozostanie pustka zwatpienie, i pusty kosciol.Jak mamy przekonac przyszlych konwertytow?, ludzi ktorzy poszukuja?, co im zaproponujemy? Czy jestesmy godni Ks. Dr.Marcina Luthra?-ktory wystarczajaco zreformowal kosciol, Dlaczego wiecznie go unowoczesniamy? dlaczego wiecznie reformujemy w niewiadomym kierunku? Dokad zmierzamy? Co jutro odrzucimy? My chcemy naprawy kosciola. Ale sa tacy ktorym sie to niepodoba, nasza ortodoxia, nasza wysokoscielnosc, nasze przywiazanie fundamentalne do Biblii ,nasz konserwatyzm. Oto na stronie Luteranie pl, Ewangelik pokoleniowy, mowi ze odchodzi z KEA, bo czuje pustke, dzisiaj on, a kto jutro?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 08, 2011 20:56

Mam pytanie: czy samym narzekaniem będziemy mogli coś zrobić, a może spróbujmy się zastanowić w jaki sposób zmienić ten stan rzeczy?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron