Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 18:08

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:16

Jasne że tak może być, pytanie tylko dlaczego nie zechcą? Luter mówi tak: " jeżeli jednak nie przyjdą (do Sakramentu Ołtarza, po uprzednim napomnieniu) to pozostaw ich i powiedz im, że ci, którzy nie dbają o swoją nędzę i łaskawą pomoc Bożą (poprzez Sakrament Ołtarza) ani jej nie odczuwają, są własością szatana."
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 18:13

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:23

Paweł, wyobrażasz sobie jak takie coś ksiądz mówi od ołtarza ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 18:15

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:24

Myślę, że możliwość przystąpienia do Sakramentu Ołtarza powinna być na każdym nabożeństwie - tak jak powiedziałem wcześniej - jeżeli nie będzie chętnych ksiądz nie odprawi liturgii.
Dziś zasadą jest niestety nabożeństwo bez Komunii - a Komunia "od święta" lub "raz w miesiącu". Jednak powinno być chyba odwrotnie.
Inną kwestią jest zachęcenie wiernych do częstego przyjmowania Ciała i Krwi naszego Pana
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 18:18

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:29

Elżbieta napisał:
Paweł, wyobrażasz sobie jak takie coś ksiądz mówi od ołtarza ?


no pewnie że nie, chodzi mi o rozbudzenie w parafianach poczucia potrzeby przystępowania do Sakramentu Ołtarza. W podanym przeze mnie cytacie Luter mówi o ludziach których wielokrotnie pouczano o takiej konieczności, a oni z uporem nie chcą przystąpić. U nas sytuacja jest inna, wydaje mi się że duchowni zbyt żadko mówią o pożytku płynącym z Sakramentu. Mówię o swoich obserwacjach.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 18:22

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:44

nasza polska rzeczywistość jest całkowicie inna niż ta w Szwecji i sądzę, że trzeba zastanowić się co zrobić, by ludzie zechcieli przystępować do Stołu Pańskiego częściej niż raz, czy dwa w miesiącu, a bywa i rzadziej i żeby zaczęli odczuwać potrzebę przychodzenia do Kościoła w każdą niedzielę nie mówiąc o godzinach biblijnych
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 18:24

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:47

Elżbieta napisał:
nasza polska rzeczywistość jest całkowicie inna niż ta w Szwecji i sądzę, że trzeba zastanowić się co zrobić, by ludzie zechcieli przystępować do Stołu Pańskiego częściej niż raz, czy dwa w miesiącu, a bywa i rzadziej i żeby zaczęli odczuwać potrzebę przychodzenia do Kościoła w każdą niedzielę nie mówiąc o godzinach biblijnych


Święte słowa i mam nadzieje że władze KEA w RP tym się zajmą. Tu jest potrzebna silna misja wewnętrzna.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 18:28

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 21:53

pomyślałeś o tym, że nie można wszystkiego spychać na władze ? Ks. Bp. Samiec, przyjedzie do Legnicy, będzie chodził od domu do domu i przymuszał ludzi do uczestniczenia w Nabożeństwie.

Mój własny syn, gdy mówię, że muszę iść do Kościoła, to mówi: a kto Ci każe?
Mój własny mąż mówi: a nie możesz sobie odpuścić ?
I takie jest dzisiejsze społeczeństwo
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 18:30

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 22:03

Źle się wyraziłem, pisząc władze miałem raczej na myśli duchownych. Co jak co ale nauczanie i napominanie parafian to ich obowiązek. Ich oraz parafian, że tak się wyraże, bardziej świadomych. Władze powinny jednak nadawać pewien ton wewnętrznej misji.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 18:32

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 22:03

Źle się wyraziłem, pisząc władze miałem raczej na myśli duchownych. Co jak co ale nauczanie i napominanie parafian to ich obowiązek. Ich oraz parafian, że tak się wyraże, bardziej świadomych. Władze powinny jednak nadawać pewien ton wewnętrznej misji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 18:34

Wysłany: Czw Lut 04, 2010 22:09

to co powiecie na to, że ksiądz nie jest wpuszczany do domu ?
Na to, że telefonu od księdza się nie odbiera, albo w razie odebrania mówi się , że danej osoby w domu nie ma ?
Czy wyobrażacie sobie, że ksiądz ma chodzić od drzwi do drzwi jak Świadek Jehowy i gdy się go drzwiami nie wpuszcza, wchodzi oknem ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron