Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 20:42

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:02

Remigiusie, nie rozumiem jak Ty sobie wyobrażasz przyjmowanie Komunii tylko dlatego, że ks. zrobił Nabożeństwo z Komunią ( tak jak przy spowiedzi - usiadł w konfesjonale, to ludzie przychodzili spowiadać się). Wg mnie do Komunii i spowiedzi należy się przygotować jednak ciut wcześniej, a nie iść, bo ks. stoi i czeka i nikt nie podchodzi. Taka Komunia jest nic nie warta, bo wg. mnie jest to niegodne spożywanie Wieczerzy Pańskiej. Wieczerzy Pańskiej należy pragnąć z całego serca, a nie iść z musu. - Ponoć Bóg chce od nas serca, nie ofiary, nie poświęcenia (no niech tam będzie moja krzywda). Dla mnie ten przymus powinien płynąć z serca a nie z obowiązku.


Ps. Jeżeli temperatura w Kościele spadnie do -10, to z całą pewnością Nabożeństwo będzie odwołane
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 20:44

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:20

Elżbieta napisał:
Remigiusie, nie rozumiem jak Ty sobie wyobrażasz przyjmowanie Komunii tylko dlatego, że ks. zrobił Nabożeństwo z Komunią ( tak jak przy spowiedzi - usiadł w konfesjonale


Elżbieto - jest to rodzaj zachęty, zaproszenia - otwarcia i oczekiwania. Rozumiem o co chodzi tutaj Remigiusowi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 20:47

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:29

No to również zrozumcie mnie, ksiądz robi Komunię, zachęcając do jej przyjmowania, ale obecni nie są przygotowani .... i co ?

W mniejszych parafiach lepiej będzie, jeżeli ksiądz zapyta przed Nabożeństwem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 20:48

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:31

Komunia-Wieczerza Panska- Oznacza wspolnote parafian z Bogiem i calym kosciolem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 20:50

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:39

i
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Dagóza » Wt kwi 13, 2010 20:52

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:44

Przygotowanie do przyjęcia Komunii jest jedno - wiara w Chrystusa. Zdaję sobie sprawę z tego, iż zwyczajowo mają miejsce inne formy przygotowania - np. wypowiadane w domu słowa pojednania (prośba o odpuszczenie popełnionych win, jak i zapewnienie o ich odpusczeniu domownikom). Pieknym był? jest? zwyczaj uregulowania swych spraw nie tylko z domownikami, ale i z sąsiadami, wspópracownikami, czy z jakimkolwiek innym człowiekiem, który zaznał krzywdy "z ręki" przygotowującego się do przyjęcia Komunii. Bywa, iż owo przygotowanie ogranicza się do poszczenia rano przed nabożeństwem. Owe przygotowania mogą mieć swą wartość, pod warunkiem, iż za nimi stoi wiara w Chrystusa. Mnie trudno sobie uzmysłowić, jak to jest możliwe, by być na nabożeństwie na którym jest sprawowana Komunia i zarazem nie przystąpić do Stołu Pańskiego. Może rzeczywiście za mało akcentowana jest w kazaniach, w szeroko pojetym nauczaniu religijnym, wartość tego Sakramentu?
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 20:54

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 20:44

Elżbieta napisał:
No to również zrozumcie mnie, ksiądz robi Komunię, zachęcając do jej przyjmowania, ale obecni nie są przygotowani .... i co ?


Za pierwszym razem nie będą przygotowani, może za drugim też nie, ale za trzecim zrozumieją, iż Pan zaprasza wszystkich na Ucztę Baranka i będą przygotowani.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 13, 2010 20:56

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 21:02

Owszem, jeżeli zawsze jest Nabożeństwo z Komunią i spowiedzią, to sprawa jasna : jest niedziela, jest Nabożeństwo, jest Komunia i wszyscy obecni powinni przystąpić do Komunii.

Następna sprawa: przychodzi niedziela kiedy to powinna być Komunia, ale pech chciał, że do kościoła przychodzą trzy osoby, dwie z nich mówią, żeby wobec tego Komunii nie robić. Czy ta jedna osoba powinna się temu sprzeciwić i ksiądz robiłby Nabożeństwo Komunijne dla jednej osoby ? Czy jednak ta jedna powinna ustąpić ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 20:57

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 21:03

Masz racje Drogi Dagozo-Popieram
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sprawowanie Sakramentu Ołtarza

Postprzez Dagóza » Wt kwi 13, 2010 21:01

Wysłany: Pon Lut 08, 2010 21:54

Powiem tak zdarzało mi się bywać na nabożeństwach gdzie padało pytanie o to, czy jest ktoś zamierza przystąpić do Stołu Pańskiego. Bywało, że grupka tych, którzy przyszli na nabożeństwo była większa niż 3 osoby i to zdecydowanie, a jako chętna zgłosiła się jedna osoba. I Komunia była sprawowana dla tej jednej osoby. W tamtej miejsowości bywało i tak, gdy przy ołatrzu przyklęknęła jedna osoba, podchodziły i inne. Po nabożeństwie padło jednak stwierdzenie, że podeszły, aby ta Komunia tak smutno nie wyglądała.
Ale co do pytania Eli, to trudno mi mówić, co powinna zrobić taka osoba. Każdy musi rozstrzygnąć to we własnym sumieniu. Mimo wszystko nie wydaje mi się, aby było wskazane oglądanie się na innych. Chociaż zdaję sobie sprawę z dyskomfortu jaki może odczuwać pojedyncza osoba gdy ma przystępować sama do Stołu Pańskiego, a pozostali drepcą nerowo nogami, bo nabożeństwo się przedłuża. Wydaje mi się, iż często chcemy być zbyt dobrymi chrześcijanami i rezygnujemy z własnych potrzeb na rzecz innych.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości