Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez blaisee » Wt paź 27, 2015 10:30

pochodna, nie wiem czy duchowni luteranscy sa zobowiazani formalnie do dochowanie tajemnicy spowiedzi, ale wiem ze w praktyce czesto bywa tak ze nawet pastorzy baptystyczni czy nawet zielonoswiatkowi zaslaniaja sie tajemncia spowiedzi w sprawach sadowych :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Wt paź 27, 2015 11:17

Oczywiście, że nasi księża są zobowiązani do tajemnicy spowiedzi. Inaczej być nie może.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez pietrobus » Śr kwi 27, 2016 18:31

W małym katechizmie jest napisane, jak przygotować się do spowiedzi u księdza. Prywatnie. Sam Luter nie zniósł spowiedzi...
Avatar użytkownika
pietrobus
 
Posty: 37
Dołączył(a): So gru 28, 2013 22:01
Lokalizacja: Wrocław
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 27, 2016 21:34

Ale u nas wcale spowiedź nie jest zniesiona. Są dwie formy , jedna to spowiedź powszechna, do której należy się tak samo porządnie przygotować, jak i do spowiedzi osobistej, no i spowiedź osobista. Z tej drugiej korzysta się najczęściej kiedy człowiek nie może sobie dać rady ze swoimi przewinieniami. Wówczas ksiądz doradza co zrobić, pomaga wyjść z trudnej sytuacji. Jeżeli chcesz takiej spowiedzi, to musisz wcześniej poprosić księdza o spowiedź aby uzgodnić termin.

Często spotykam się z opinią, że u nas to dobrze, bo nie trzeba księdzu się spowiadać. Tak mówią ludzie, którzy kompletnie nie maja pojęcia o naszym Kościele, To, że taka spowiedź nie jest obowiązkowa, nie świadczy, że u nas jest lżej, czy lepiej. Musisz sobie zdawać sprawę, że jeżeli nie będziesz szczerze żałować swoich grzechów, jeżeli z całego serca nie zechcesz naprawić zła, które uczyniłeś, Bóg CI nie przebaczy. Musisz zdawać sobie sprawę i z tego, że jeżeli chcesz przebaczenia, to sam również musisz przebaczać bliźniemu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez pietrobus » Śr kwi 27, 2016 21:42

Tak jak czytam, to odnoszę wrażenie, że ludzie boją się prywatnej spowiedzi. :)
Avatar użytkownika
pietrobus
 
Posty: 37
Dołączył(a): So gru 28, 2013 22:01
Lokalizacja: Wrocław
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » Śr kwi 27, 2016 22:16

Chyba uważają, że przed Bogiem można się ukryć, no niestety, nie można
Człowieka można oszukać, czegoś nie dopowiedzieć, czegoś zapomnieć.
Ale Bóg czyta w nas jak w otwartej księdze, zna każdą naszą myśl, każdy nasz czyn, każde nasze słowo, nawet jeszcze niewypowiedziane. Nie ma przed Nim żadnego schowania. I trzeba o tym pamiętać cały czas.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Klamka_82 » Cz lis 11, 2021 10:44

To prawda, Bóg zna nas lepiej niż my znamy samych siebie. Z wielu grzechów nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Myślę, że nie ma znaczenia do jakiej spowiedzi podchodzimy. Zamiast spierać się o to która forma spowiedzi jest lepsza a która gorsza powinniśmy raczej przywiązywać więcej wagi do tego że najważniejsze w spowiedzi jest samo uświadomienie sobie swoich grzechów, zrozumienie ich, szczery żal za nie i naprawa swojego życia.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że też kiedyś wydawało mi się że nie grzeszę. Myślałam podobnie jak Laura. Przecież nikomu nie robię krzywdy, nie piję, nie palę itd. To może kogoś zaskoczyć ale takie myślenie tylko oddalało mnie od Boga.
Dopiero kiedy zaczęłam się na nowo modlić i na nowo czytać Pismo Święte, uświadomiłam sobie jak daleko odeszłam od Boga.
Klamka_82
 
Posty: 10
Dołączył(a): Cz lis 04, 2021 12:45
wyznanie: Chrześcijańskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Grzegorz » Cz lis 11, 2021 12:36

Kto zrozumie błędy?
Uwolnij mnie od tych, które są przede mną ukryte!

Ps 19, 13
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości