Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Spowiedź prywatna

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Vojtas » N lut 12, 2012 19:57

Ale co innego ja jest dobrowolna ,kiedy człowiek chce z potrzeby odbyć taką rozmowę duchową a nie jak spowiedź jest przymusowa,wymuszona
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Elżbieta » N lut 12, 2012 21:07

Nie wyobrażam sobie, że można kogoś zmusić do spowiedzi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Vojtas » N lut 12, 2012 21:35

Elżbieta napisał(a):Nie wyobrażam sobie, że można kogoś zmusić do spowiedzi.

KRK zmusza. Przynajmniej raz w roku lub przez waznymi wydarzeniami (slub, przed bierzmowaniem).
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » N lut 12, 2012 22:41

Chyba pisałem już o tym wcześniej i nie będę się powtarzał - zatem tak w telegraficznym skrócie:
Spowiedź indywidualna jest bardzo pożyteczna i należy ją rozpowszechniać i praktykować. Jednak nie na zasadzie przymusu i "bylekajkości" jak to ma miejsce w KRK.
Często słyszy się twierdzenia, że w Kościele Ewangelicko-Augsburskim nie ma spowiedzi indywidualnej. Owszem - jest. Sam nasz reformator ks. dr Marcin Luter bardzo cenił sobie indywidualną spowiedź. Inną sprawą jest tutaj oczywiście praktyka, która w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Agnes » Pn lut 13, 2012 16:07

Też się już gdzieś wypowiadałam na temat spowiedzi w KRK oraz modlitwy spowiedniej w KEA (że ta druga od początku znacznie bardziej mną wstrząsnęła i że nadal bardziej ją przeżywam niż lata spowiadania się w KRK). Niemniej spowiedź indywidualna - w razie odczuwania takiej potrzeby - jest jak najbardziej godna praktykowania. Tylko mam nadzieję, ze to się u nas nigdy nie wyrodzi tak jak w KRK - siedzi ksiądz zamknięty w szafce, jest mało zainteresowany tym co mówisz (chyba że dotyczy to w jakiś sposób "obyczajowych" kwestii), za "pokutę" każe "odmówić dziesiątek różańca", puk-puk i następna osoba z kolejki. Jest to po prostu kpina.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Laura » Śr paź 03, 2012 13:10

Czy nie lepiej zeby nie bylo takiej spowiedzi ze czlowiek musi powiedziec swoje grzeczy do ksiedza, przeciez ksiadz to taki sam czlowiek jak ja i na dodatek obcy, to po co ma wysluchiwac moich grzechow (ktorych ja nie mam)?

Dlaczego Ela w innym watku napisala ze kazdy jest grzeszny, kiedy ja grzesze jak zawsze staram sie byc grzeczna, nie pale, nie pije i nigdy nie przeklinam?
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Jacek » Śr paź 03, 2012 17:53

Lauro- To jestes dobry material na zone :mrgreen:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Tomasz » Śr paź 03, 2012 18:00

Czy nie lepiej zeby nie bylo takiej spowiedzi ze czlowiek musi powiedziec swoje grzeczy do ksiedza, przeciez ksiadz to taki sam czlowiek jak ja i na dodatek obcy, to po co ma wysluchiwac moich grzechow (ktorych ja nie mam)?


W kościołach luterańskich nie ma obowiązku spowiedzi usznej - tylko jest taka możliwość. Spowiedź indywidualna w niektórych przypadkach jest bardzo potrzebna - nie z uwagi na obowiązek wyliczenia grzechów księdzu, tylko ze względu na pomoc i pociechę jaką możemy otrzymać od duchownego.

Dlaczego Ela w innym watku napisala ze kazdy jest grzeszny, kiedy ja grzesze jak zawsze staram sie byc grzeczna, nie pale, nie pije i nigdy nie przeklinam?


Bo tak jest. Każdy z nas jest grzeszny. Jeżeli postępujesz tak jak piszesz, to bardzo dobrze, ale to nie oznacza, że jesteś bez grzechu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Laura » Śr paź 03, 2012 18:26

Tomasz napisał(a): Jeżeli postępujesz tak jak piszesz, to bardzo dobrze, ale to nie oznacza, że jesteś bez grzechu.


No to jaki niby mam grzech?
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Re: Spowiedź prywatna

Postprzez Laura » Śr paź 03, 2012 18:28

Jacek napisał(a):Lauro- To jestes dobry material na zone :mrgreen:


Wiem. Obrazek - niech zyje skromnosc. :lol:
Laura
 
Posty: 134
Dołączył(a): N wrz 23, 2012 21:23
wyznanie: katolickie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron