Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

3 strony medalu

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: 3 strony medalu

Postprzez Berk » Wt lis 16, 2021 08:39

Maksymilian napisał(a):Berk, dlatego ja napisałem o tzw. ewangelikałach, a nie o ewangelikałach. Porządny ewangelikalizm to produkt postpurytański i postmetodystyczny, a to bardzo miłe memu uchu dźwięki.


A to widzisz nie doczytałem. W takim razie zgadzam sie calkowicie, tez odrzuca mnie od tego "ewangelikalizmu" w wersji amerykanskich mega-zborow np pastora Osteena. To dla mnie bardziej cyrk moze klub :)

Aleksander tez piszesz prawde, tylko wlasnie zgadzam sie z Maksymilianem ze wiele osob nie ma takiego refleksyjnego podejscia jak tutejsi bywalcy, dla wielu osob wysoka liturgia to moze byc poprostu kwestia tradycji i odklepania.

Dlatego ja osobiscie jestem zwolennikiem wlasnie alby lub togi i kosciola gdzie glowna "ozdoba" jest krzyz i ambona. Bo wtedy wiem ze to co najwazniejsze nie zostanie przykryte, ludzie nie beda traktowac spiewow liturgicznych jako istoty nabozenstwa a kazania jako nużącego dodatku. Oczywiscie nie przesadzajac tez w druga strone wspomnjanych megakosciolow amerykanskich. Ale to moje zdanie, i oczywiscie mozna miec inne :mrgreen:
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: 3 strony medalu

Postprzez Maksymilian » Wt lis 16, 2021 12:55

Berk napisał(a):Dlatego ja osobiscie jestem zwolennikiem wlasnie alby lub togi i kosciola gdzie glowna "ozdoba" jest krzyz i ambona. Bo wtedy wiem ze to co najwazniejsze nie zostanie przykryte, ludzie nie beda traktowac spiewow liturgicznych jako istoty nabozenstwa a kazania jako nużącego dodatku. Oczywiscie nie przesadzajac tez w druga strone wspomnjanych megakosciolow amerykanskich. Ale to moje zdanie, i oczywiscie mozna miec inne :mrgreen:


Ja nie uważam żeby drugą stroną dla rytualizowanej na wzór prawosławny czy trydencki liturgii była amerykańska scena ze światełkami. Dla mnie to jedna i ta sama strona tyle, że Ci drudzy wykorzystują nowszą technologię.
Maksymilian
 
Posty: 31
Dołączył(a): Wt cze 08, 2021 10:28
wyznanie: -
  

Re: 3 strony medalu

Postprzez Aleksander » Wt lis 16, 2021 13:27

W ST możemy zaobserwować w jakimś sensie podobna sytuację, czy też reakcje ludzi w stosunku do rozwoju liturgii. Liturgia Abrahamowa była dosyć prosta. Budowanie prostych ołtarzy na wzgórzu i składanie ofiar dziękczynnych w gronie swego klanu. Opór wobec "nowego" kultu Mojżesza trwał dosyć długo. Ludzie wciąż budowli ołtarze na wzgórzach. Ten kult był bardzo szczegółowo rozpisany na rolę i rozbudowany, centralny, zarazem bardzo cichy, kapłan tylko na końcu wygłaszał błogosławieństwo. Trzeba było dzielić się z kapłanami. Oczywiście ogrom strojów.
Jednak to nie koniec zmian. Król Dawid utrzymywał przez jakiś czas rozdzielone miejsce Najświętsze od reszty Świątyni. Wprowadził kolejny element do liturgii, którego nie było do tej pory, a mianowicie bardzo głośne śpiewanie Psalmów. Nie tylko śpiewanie, ale też i głośne granie. Jakim prawem mógł to zrobić? Nawet kapłani się sprzeciwiali.
Okres proroków wprowadził kolejne zmiany, chociażby długie kazania.
Całość tych zmian, bogactwo liturgiczne, nie zmieniła podstawowego schematu, który jest fundamentem liturgii Pisma, to jest historia Stworzenia, upadku ludzkości i zapowiedzi Mesjasza.
Chrześcijańska Tradycyjna liturgia oparta jest o ten sam schemat. 3 dary znajdowały się w Skrzyni Przymierza, czyli Tronie Bożym: laska Aarona, kamienne tablicy z 10 słowami Bożymi, oraz manna. Czyli chwała kapłana, która otrzymujemy w absolucji, mądrość Boża jest nam datowana gdy słuchamy Słowa Bożego, oraz życie jest nam darowane, gdy spożywamy Chleb Niebiański, czyli ciało i krew Chrystusa.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron