Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Post

Re: Post

Postprzez Jacek » Pt lis 04, 2011 20:38

Jak chcecie to ja wystapie w telewizorni ze swoim programem pt. Blisko Stosu. Zaprezentuje fundamentalistyczne protestanckie poglady, podam aktualne ceny drzewa na rozpalke, dla ewentualnych przeciwnikow, zademostruje moje stosy w dzialaniu, palac kilku ochotnikow ze stajni Rydzyka :twisted: .
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Post

Postprzez damianon » Śr lis 23, 2011 14:26

ja np staram się pościć w piątki, ewentualnie w środy też.
mój post wygląda tak: nie jem mięsa, ryb itp. jem 3 razy w tym raz do syta (do syta nie oznacza, że do przesytu) a dwa tak żeby tylko cały czas czuć głód. poszczę na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa. poza tym post sprzyja skupieniu i oczyszczeniu, czuję się dzięki niemu wolny. nie ograniczają mnie zakazy i nakazy sam ustaliłem sobie taką dyscyplinę. trzeba jednak pamiętać żeby się modlić i czytać Pismo Święte bo bez tego post jest puściutki jak bęben Rolling Stonesów.
nie chwalę się tym w pracy ani w domu bo pewnie wszyscy uznaliby to za fanaberie i dziwactwo. poza tym post nie jest do chwalenia (właśnie się pochwaliłem :mrgreen: )

podoba mi się prawosławna dyscyplina postna, jest mniej więcej taka jak w pierwszym tysiącleciu. od zawsze uważałem, że żeby przestrzegać postu w Prawosławiu trzeba mieć żelazny charakter. Post w Kościołach Wschodnich ma wielowymiarowy charakter i naprawdę dużo daje. ale moim zdaniem musi być dobrowolny.

post w Prawosławiu:
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=414
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Post

Postprzez Jacek » Cz lis 24, 2011 20:22

Tak Damianon- Kazdy post ma sens jesli robi sie go od serca z przekonania, a nie z przymusu, bo traci to sens, i Boga sie nie oszuka, ale ludzi owszem. Przyzanje Tobie racje
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Post

Postprzez damianon » Cz lis 24, 2011 21:03

tak, trzeba pamiętać o Bogu, że widzi nas ciągle i dostrzega każdą nieszczerość.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Post

Postprzez Wędrowiec » Wt sty 10, 2012 10:56

Viking napisał(a):Jak chcecie to ja wystapie w telewizorni ze swoim programem pt. Blisko Stosu. Zaprezentuje fundamentalistyczne protestanckie poglady, podam aktualne ceny drzewa na rozpalke, dla ewentualnych przeciwnikow, zademostruje moje stosy w dzialaniu, palac kilku ochotnikow ze stajni Rydzyka :twisted: .


Dopiero teraz się do tego dokopałem :lol: :lol: :lol:

Szkoda, że zrezygnował...

Kiedyś nie jadłem mięsa przez cały post. Nie powiem, było ciężko ale dałem radę:)

Telewizorni podobnie jak poprzednicy nie potrzebuję ;)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Post

Postprzez Vojtas » Wt sty 10, 2012 17:33

Najważniejsze pytanie : czy post jest wogóle biblijny?
Nie mam nic przeciwko dobrowolnemu ograniczeniu się w spożywaniu ale jestem przeciwny zmuszaniu do postu (np zjesz szynke w piątek- masz grzech)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Post

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt sty 10, 2012 18:05

Vojtas napisał(a):Najważniejsze pytanie : czy post jest wogóle biblijny?
Nie mam nic przeciwko dobrowolnemu ograniczeniu się w spożywaniu ale jestem przeciwny zmuszaniu do postu (np zjesz szynke w piątek- masz grzech)


przecież Jezus pościł:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Post

Postprzez Agnes » Wt sty 10, 2012 21:25

Post jest biblijny. Przecież sam Jezus mówi jako coś oczywistego: gdy pościcie nie bądźcie smętni jak obłudnicy... (Mt 6, 17)
Ale post nie może być celem sam dla siebie, bo wtedy jest wykoślawieniem tej idei. Podobnie jak zbanalizowanie jej - choćby na przykładzie, który podałeś (szynka w piątek)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości