Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Post

Post

Postprzez Matek » Cz gru 23, 2010 23:17

Jak w temacie interesuje mnie wszystko na temat postu w KEA. W szczególności post w Wielki Piątek ,Wigilię i piątki powszednie. Wydaje mi się ,że w tej kwestii też jest rozbieżność między KEA ,a KRK :) . Pragnę poznać Wasze stanowisko na ten temat. Nie wiem ,czy podobnego tematu już nie było ,bo coś mi świta :D
Matek
 
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Pt gru 24, 2010 00:20

jak ja rozumiem post: post, to nie jest powstrzymywanie się od jedzenia mięsa, post jest powstrzymywaniem się od przyjemności, od tego co się lubi. Jeżeli chodzi o jedzenie, to wyobraź sobie, że ktoś nie lubi mięsa i na co dzień unika go, czy to oznacza, że jest tak bardzo pobożny ? - Chyba nie. Postem również jest powstrzymywanie się od wszystkiego, co sprawia nam przyjemność, tj : słuchanie muzyki, oglądanie filmów, komputer itd.
Może coś więcej napiszę w czasie Świąt, kiedy to będę miała więcej wolnego czasu
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez ryszard1966 » Pn gru 27, 2010 11:26

Elu zgadzam się z Twoim rozumieniem postu'
Pozdrawiam
ryszard1966
 
Posty: 14
Dołączył(a): N gru 26, 2010 19:15
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Post

Postprzez Tomasz » Wt gru 28, 2010 00:19

Dawno dawno temu w Dzienniku Zachodnim ukazał się artykuł pt. "Rezurekcja pod krzyżem" (14.04.1995 r.), który zachował się u mnie włożony do jednej z książek. Autor opisuje tam ewangelickie zwyczaje wielkopiątkowe. Zacytuję jego fragment :

"Ksiądz prof. Manfred Uglorz podkreśla, że rodziny ewangelickie nie oglądają tego dnia telewizji i nie słuchają radia. Nie uczestniczą również w żadnych zorganizowanych imprezach. Powstrzymują się od wykonywania czegokolwiek. Wszystko, co przeszkadza medytacji, musi być odsunięte na bok.
- W domu mojej babci, gdy ktoś zapomniał wyczyścić buty, to musiał tego dnia iść do kościoła w brudnych. Nie wolno mu było pastować w Wielki Piątek. Musiał więc wstydzić się na nabożeństwie z powodu swojego niedbalstwa. Kiedyś także to kościoła trzeba się było ubierać na czarno. Dziś już nie przestrzega się tego rygorystycznie. Ta tradycja zachowała się jednak w niektórych wioskach cieszyńskich. Rodzice wymagają, aby wszyscy byli poważnie ubrani."
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Matek » Wt gru 28, 2010 14:35

Post w Kościele rzymskokatolickim :
1.Post ścisły ? obowiązuje w całym Kościele katolickim w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich do ukończenia 60 roku życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.
2.Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych ? polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych w każdy piątek roku liturgicznego z wyjątkiem uroczystości czyli dni liturgicznych najwyższej rangi (np. w pierwszy piątek po Wielkanocy post ten nie obowiązuje), dla wszystkich w wieku powyżej 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania postu zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). Wyjątek ten nie dotyczy postu ilościowego w Środę Popielcową i Wielki Piątek[1]. W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania postu może udzielić proboszcz własny bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
3.Post Eucharystyczny ? powstrzymanie się od spożycia pokarmów na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Obowiązuje wszystkich przystępujących do Komunii świętej, z wyjątkiem chorych i ich opiekunów oraz kapłanów, którzy celebrują lub koncelebrują Mszę po raz kolejny w danym dniu. Post Eucharystyczny jest nakazany o czym mówią przepisy prawa kanonicznego.
Czas na moje pytania :) :
1. Czy w KEA Wielki Post rozpoczyna się też Środą Popielcową i posypaniem głów popiołem?
2. Rozumiem ,że u Was nie ma czegoś takiego jak post ścisły lub nakazany w wybrane dni?
3. Czy możecie spożywać mięso w Wielki Piątek? Oczywiście wiem ,że jeśli ktoś nie chce ,to jeść nie będzie ,ale interesuje mnie oficjalne stanowisko Kościoła.
4. Czy dla Was jest i co oznacza pokuta oraz co się na nią składa?
5. Dlaczego katolicki sakrament pokuty(spowiedź) ,nie ma mocy sakramentu i nie jest uważane za sakrament w KEA?
6. Czy w początkowej fazie tworzenia się protestantyzmu Marcin Luter nie uznawał 3 sakramentów?
Matek
 
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Wt gru 28, 2010 20:55

ad.1 - u nas też się w tym czasie rozpoczyna, ale posypywania nie ma
ad.2 - nie słyszałam, aby u nas było cokolwiek nakazywane odgórnie. Owszem ścisły post jest w Wielki Piątek, ale każdy robi wg. własnego sumienia.
No i tu opowiem Ci pewną historię wielkopiątkową. Rzecz działa się w Koszalinie, pracowałam razem z paroma kobietami na drugą zmianę. Oczywiście ja byłam jedyną luteranką. Nadszedł czas drugiego śniadania, no i jedna po drugiej zaczęły z wielkim zadowoleniem wyciągać swoje jedzenie, mówiąc jakie to frykasy przyniosły - były to jajka na twardo. Pałaszowały je aż im się uszy trzęsły. Całkiem zapomniałam , jaki to był dzień i zdziwiona zapytałam co się stało, że wszystkie przyniosły to samo. No to one zaraz mnie uświadomiły, że właśnie jest post i nie wolno jeść mięsa. Teraz pytanie : jaki to był post, jeżeli one z takim apetytem i smakiem zjadały swoje śniadania? Co one poświęciły dla Jezusa? w jaki sposób okazały czym jest dla nich śmierć naszego Pana ? Rozumiem, że jeżeli ktoś ciężko pracuje, to musi porządnie zjeść, żeby mieć siłę do pracy, ale czy w tym dniu powinien jeść to co lubi i rozkoszować się smakiem tej potrawy ?
No i druga historia, tym razem z życia mojej babci, która "prostowała pokręcone ścieżki" mojego dziadka (i naprostowała :lol: ). Jest taki dzień w poście, kiedy jada się śledzika (i ten dzień chyba tak się też nazywa, ale głowy nie dam). Katolicy pewnie będą wiedzieli o jaki to dzień chodzi. Otóż jak to było wówczas w zwyczaju wielu ludzi się nawzajem odwiedzało , częstowano się tym nieszczęsnym śledzikiem, którego zapijało się wódeczką. Wiadomo, że po kilku takich wizytach, delikwent pionu raczej nie mógł utrzymać :). No i dziadziuś wrócił do domu w stanie nieważkości. Na drugi dzień babcia dokładnie powiedziała co myśli o takim poście (dziadziuś bardzo lubił tak spędzony postny dzień :D ). Od tej pory nigdy więcej dziadziuś nie świętował w taki sposób śledzika.
ad. 3 - tak jak i w poprzednim - nie słyszałam o nakazach odgórnych
ad. 4 - o jakiej pokucie mówisz ?
ad. 5 - Sakrament jest to święta czynność lub święty obrządek, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, w którym pod widzialnymi znakami otrzymujemy niewidzialną łaskę Bożą. Żeby więc jakiś obrządek mógł być uznany za sakrament, musi spełniać trzy warunki:
1. musi być ustanowiony przez Jezusa Chrystusa
2. musi mieć jakiś znak widzialny, złączony ze Słowem Bożym
3. musi zawierać obietnicę niewidzialnej łaski Bożej
Te trzy warunki spełniają jedynie dwa sakramenty: sakrament Chrztu i Komunii św. Dlatego też Marcin Luter, który wszystko przyjmował w świetle Słowa Bożego, z siedmiu sakramentów ówczesnego Kościoła uznał tylko te dwa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Tomasz » Wt gru 28, 2010 21:01

Czy w początkowej fazie tworzenia się protestantyzmu Marcin Luter nie uznawał 3 sakramentów?


Tak - masz rację. Początkowo spowiedź była traktowana przez Lutra jako sakrament, ale ostatecznie kościoły luterańskie przyjęły, iż kryterium sakramentu spełnia tylko Chrzest i Eucharystia. Spowiedź została niejako "połączona" z Eucharystią. Jeżeli się nie mylę, to jednak niektóre kościoły staroluterańskie uważają spowiedź za sakrament.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez ryszard1966 » Wt gru 28, 2010 21:28

A jak sądzicie czy dla luteran do przyjęcia jest praktykowana u katolików w okresie Wielkiego Postu praktyka Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów? Wydaje mi się, że w tych tekstach nie ma nic sprzecznego z nauczaniem ewangelickim, ale może się mylę.
Pozdrawiam serdecznie
Ryszard
ryszard1966
 
Posty: 14
Dołączył(a): N gru 26, 2010 19:15
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Wt gru 28, 2010 21:37

Ja się nie wypowiadam, bo nie mam pojęcia o czym mówisz
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez ryszard1966 » Wt gru 28, 2010 21:50

No tak Elu przecież Ty nie znasz tych nabożeństw, ale proszę napisz mi czy macie w piątki Wielkiego Postu jakieś nabożeństwa w kościołach.
Pozdrawiam
ryszard1966
 
Posty: 14
Dołączył(a): N gru 26, 2010 19:15
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron