Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez Paweł » Śr sie 25, 2010 05:47

heillos napisał(a):
Paweł napisał(a):Za co miałbyś trafić do piekła?


a) wg niektórych -- za brak nowonarodzenia
b) wg niektórych -- za grzech porzucenia KRK
c) za obecne grzechy, których nie bardzo umiem się pozbyć, choć wiem, że to grzechy
d) za grzechy, których nie uważam za grzechy lub nie wiem że są grzechami
e) za nachodzące mnie wątpliwości i załamania wiary (podejrzewam, że to efekt braku nowonarodzenia)
f) wg niektórych -- za ekumenizm z katolikami


To co twierdzą inni akurat Boga mało obchodzi (ad.a, ad.b, ad.f) to Bóg jest Twoim sędzią a nie inni, on nie potrzbuje pomagierów.
To że karą za grzech jest śmierć jak mówi Biblia to wiesz na pewno. Zostaw na razie definniowanie swoich grzechów (takich jak: czy grzechem jest wystąpienie z KRK?) Biblia mówi że nikt nie jest bez grzechu, więc jesteś w dokładnie tej samej sytuacji jak każdy inny człowiek. Skup się na tym czy Bóg może Ci jakoś pomóc. Dołączam do przemyslenia 5 rodział z listu do Rzymian:

(1) Usprawiedliwieni tedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, (2) dzięki któremu też mamy dostęp przez wiarę do tej łaski, w której stoimy, i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. (3) A nie tylko to, chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, (4) a cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję; (5) a nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany. (6) Wszak Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych. (7) Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć. (8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (11) A nie tylko to, lecz chlubimy się też w Bogu przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przez którego teraz dostąpiliśmy pojednania. (12) Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli; (13) albowiem już przed zakonem grzech był na świecie, ale grzechu się nie liczy, gdy zakonu nie ma; (14) lecz śmierć panowała od Adama aż do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie popełnili takiego przestępstwa jak Adam, będący obrazem tego, który miał przyjść. (15) Lecz nie tak jak z upadkiem ma się sprawa z łaską; albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka umarło wielu, to daleko obfitsza okazała się dla wielu łaska Boża i dar przez łaskę jednego człowieka, Jezusa Chrystusa. (16) I nie tak ma się sprawa z darem, jak ze skutkiem grzechu jednego człowieka; albowiem wyrok za jeden upadek przyniósł potępienie, ale dar łaski przynosi usprawiedliwienie z wielu upadków. (17) Albowiem jeśli przez upadek jednego człowieka śmierć zapanowała przez jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru usprawiedliwienia, królować będą w życiu przez jednego, Jezusa Chrystusa. (18) A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi. (19) Bo jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak też przez posłuszeństwo jednego wielu dostąpi usprawiedliwienia. (20) A zakon wkroczył, aby się upadki pomnożyły; gdzie zaś grzech się rozmnożył, tam łaska bardziej obfitowała, (21) żeby jak grzech panował przez śmierć, tak i łaska panowała przez usprawiedliwienie ku żywotowi wiecznemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez V. » N wrz 12, 2010 10:10

Ja też mam dużo wątpliwości co do mojego nowonarodzenia i boję się potępienia.
Przeczytałem 5 rozdział Rz, wg. niego wystarczy wierzyć, że Jezus jest synem Bożym i będę zbawiony ale boję się, że jeśli nie wypełnię tego co jest w Piśmie Św. to nie będę mógł być zbawiony.

Żeby być uczniem Boga trzeba być idealnym, i nie wiem czy da się to zrobić...

Powiedzcie mi coś na ten temat, wg. listu wystarczy wiara ale ja sam nie wiem.
V.
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 22:44
wyznanie: ?
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez Elżbieta » N wrz 12, 2010 12:08

Chcesz być idealnym, i uważasz, że jeżeli taki nie będziesz, to nie dostąpisz zbawienia ?
No to ja się pytam, po co przyszedł na ten świat Jezus Chrystus, po co cierpiał, po co umarł na krzyżu ?
Czy czasem nie za nas , niedoskonałych, grzesznych ludzi.
My nic nie możemy zrobić w sprawie naszego zbawienia, bo każdego dnia grzeszymy, grzeszymy również i tym, że uważamy, że musimy być idealni, bo w takim wypadku nie miała by sensu ofiara Jezusa.

(10) jak napisano: Nie ma ani jednego sprawiedliwego, (11) nie masz, kto by rozumiał, nie masz, kto by szukał Boga; (12) wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego. (13) Grobem otwartym jest ich gardło, językami swoimi knują zdradę, jad żmij pod ich wargami; (14) usta ich są pełne przekleństwa i gorzkości; (15) nogi ich są skore do rozlewu krwi, (16) spustoszenie i nędza na ich drogach, (17) a drogi pokoju nie poznali. (18) Nie ma bojaźni Bożej przed ich oczami. (19) A wiemy, że cokolwiek zakon mówi, mówi do tych, którzy są pod wpływem zakonu, aby wszelkie usta były zamknięte i aby świat cały podlegał sądowi Bożemu. (20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. (21) Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, (22) i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy, (23) gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, (24) i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie, (25) którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów, (26) dla okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa. (27) Gdzież więc chluba twoja? Wykluczona! Przez jaki zakon? Uczynków? Bynajmniej, lecz przez zakon wiary. (28) Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez V. » N wrz 12, 2010 12:21

Z tego co przeczytałem, to jedyne co mogę zrobić to wieżyć i starać się przestrzegać przykazań i to wystarczy do bycia zbawionym.

Czy dobrze myślę ?

30. A tak wiele i innych znamion uczynił Jezus przed zwolenniki swojemi, które nie są wypisane w tych księgach.
31. A tyć rzeczy są napisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Krystus on Syn Boży, a iżbyście wierząc żywot mieli przez imię jego.


^ Wg Ew. Jana wystarczy wierzyć, że Chrystus jest synem Bożym, ale ewangelia dużo mówi o naśladowaniu go i tego, że kto tego nie zrobi nie może ujrzeć królestwa niebios.

Np. nikt nie może, spełnić tego, zeby nie nienawidzić i nie gniewać, złościć bo emocji się nie da kontrolować.

Więc czy to co napisałem na samym początku wystarczy czy co trzeba czynić ?
V.
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 22:44
wyznanie: ?
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez Elżbieta » N wrz 12, 2010 12:37

trzeba wierzyć i starać się iść śladami Jezusa. Starać się nie oznacza bycia doskonałym, bo jedynym doskonałym, był nasz Pan.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez V. » N wrz 12, 2010 13:01

Dziękuję za poradę, może za jakiś czas będziemy parafianami.

Mówię to, bo jestem z Lubinem i jak podejmę decyzję o przejściu na luteranizm to będę pewnie jeździł na nabożeństwa do Legnicy.
V.
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 22:44
wyznanie: ?
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez Elżbieta » N wrz 12, 2010 13:09

Ja bym proponowała, abyś, zanim podejmiesz decyzję, przychodził do nas na Nabożeństwo , bo może wcale Ci się u nas nie spodobać

Ale serdecznie zapraszam :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez V. » N wrz 12, 2010 13:20

Może za jakiś czas przyjdę, muszę pomyśleć jeszcze nie jestem pewny gdzie chciałbym uczęszczać na nabożeństwo.
V.
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 22:44
wyznanie: ?
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez Elżbieta » N wrz 12, 2010 13:29

a byłeś kiedyś u nas ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak sobie poradzić z przerażeniem z potępienia ?

Postprzez V. » N wrz 12, 2010 13:51

Jeszcze nigdy nie byłem.
V.
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 22:44
wyznanie: ?
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości