Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranizm Uzdrowienia

Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez blaisee » N mar 01, 2015 16:25

wizyta "uzdrowiciela" w lokalnej parafii KRK sklonila mnie do takich przemyslen.

W KRK sa wlasnie tacy objazdowi uzdrowiciele ktorzy jezdza od parafii do parafii i uzdrawiaja a ludzie padaja.
w KZ uzdrowienia to normalna mozna rzec :) ludzie nakladaja rece i modla sie o uzdrowienie. Ponoc najwiecej uzdrowien jest wlasnie w KZ.
A jak to jest z luteranami? Jakie maja stanowisko? Co o tym mysla?
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez ewangelik » So kwi 04, 2015 22:08

W praktyce takich uzdrowień jest podejrzewam mało, ale generalnie uważamy, że jak najbardziej są możliwe i o uzdrowienia należy się modlić ;)
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez andrzej12 » N kwi 05, 2015 12:27

Sądzę, że panu Blaisee chodzi o tzw. ruch charyzmatyczny, który rzeczywiście wywodzi się z ruchu pentekostalnego (tj. zielonoświątkowego), a co w Kościele Rzymskokatolickim uaktywniło się po Soborze Watykańskim II (nie wywodzi się to bezpośrednio z dokumentów V2, ale z tzw. odnowy posoborowej). Ma to miejsce w ramach grup Odnowy czy podczas tzw. modlitw o uzdrowienie, modłach na stadionach itp.. Często tego typu zdarzeniom towarzyszą glosolalia, zbiorowe spazmy itp.. Moim zdaniem nie ma to z Biblią i szeroko rozumianą teologiczną poprawnością niewiele wspólnego. Nie wiem jak to ma miejsce w luteranizmie, nie było to przedmiotem refleksji reformatorów. Pan Jezus nigdy nie kazał rozgłaszać uzdrowień, często w tego typu ,,modlitwach" ma miejsce efekt placebo. Zgadzam się tutaj w całej rozciągłości z Apostołem Pawłem (1 Kor 14, 1-40).
andrzej12
 
Posty: 25
Dołączył(a): Pn paź 07, 2013 18:33
wyznanie: katolickie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez blaisee » Wt kwi 07, 2015 18:21

Rozumiem ze kultura, ale wole na "ty" :)

Oczywiście jest to prawda, Nie mam na mysli samej w sobie modlitwy o uzdrowienie czy namaszczania chorych ale o uzdrowienie w sensie charyzmatycznym.
To co napisalem o KRK mialo miejsce w parafii, nie na zadnych spotkaniach odnowy, ale ow ksiadz-uzdrowiciel okreslal sie jako charyzmatyk :wink:

Ja jako członek kościoła baptystów mam pewne wątpliwości co do takich właśnie uzdrowień. Nie neguje ze Bog uzdrawia i ze Duch Świety dziala jak chce, ale zastanawiam sie ile w tym prawdziwych uzdrowien a ile emocji?

I dlatego tez chcialem poznac stanowisko Luteran w tej kwestii takiego stylu "uzdrowien"
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez Majkel » Wt kwi 07, 2015 22:53

W wielu parafiach naszego Kościoła podczas niedzielnych nabożeństw modlimy się za chorych i cierpiących, jednak jest to zdroworozsądkowa modlitwa nie bazująca na jakiejś manifestacji emocji czy wywieraniu presji na Boga, czy dotykaniu bolących miejsc. U nas dzięki Bogu nie ma takich praktyk, jak ktoś szuka takich doznań i wrażeń to zawsze może sobie do zielonoświątkowców, charyzmatyków czy charyzmatycznych rzymskich katolików skoczyć :lol:
PS. I racja czy są to rzeczywiste uzdrowienia czy wyuczone zachowania tak jak przy rzekomym mówieniu językami, to już jest inna kwestia :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez blaisee » Cz kwi 09, 2015 19:21

Majkel napisał(a):W wielu parafiach naszego Kościoła podczas niedzielnych nabożeństw modlimy się za chorych i cierpiących, jednak jest to zdroworozsądkowa modlitwa nie
bazująca na jakiejś manifestacji emocji czy wywieraniu presji na Boga, czy dotykaniu bolących miejsc.


W tej kwestii sie wiec zgadzamy :D My rowniez stosujemy modlitwe za chorych jesli ktos zglasza taka potrzebe, czasem starsi zboru nakladaja rece na taka osobe, ale nie jest to uzdrawianie bolesnych miejsc :D Choc mam znajomych zielonoświątkowców (niegdys uczeszczalem do KZ, obecnie tez czasem tam sie pojawiam) I czesto slysze o takich "uzdrowieniach" spektakularnych. To prawda, Duch dziala jak chce, ale z drugiej strony Bóg przychodzi w lekkim powiewie a nie w spektaklu :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez ewangelik » Cz kwi 16, 2015 07:59

Myślę, że faktycznie Duch działa jak chce. Co do spektakularnych uzdrowień na stadionie mam mieszane odczucia, ale np położenie na kogoś rąk i modlitwa jest jak najbardziej ok. Słyszałem o takich uzdrowieniach, nawet natychmiastowych w różnych denominacjach i nie jest to zależne od kościoła. Bardzo często też gdy modli się o osoby niewierzące wraz z uzdrowieniem nawracają się.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez Majkel » Cz kwi 16, 2015 13:38

Mikołaj napisał(a): Bardzo często też gdy modli się o osoby niewierzące wraz z uzdrowieniem nawracają się.


Z wielkim dystansem podchodzę do takich nawróceń i do ich jakości. Nawrócenie to długotrwały i mozolny proces, proces moim zdaniem ustający dopiero w momencie naszej fizycznej śmierci. Dlatego nie dziwi fakt, że Jezus w Ewangelii Marka powiedział nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, a nie nawróćcie się i niech to będzie wasz jednorazowy akt. Szczerze mówiąc szlag mnie trafia i krew zalewa jak słyszę licznych pseudoewangelistów i "nowych apostołów" wołających : wyjdź do przodu, oddaj swe życie Panu !, często bazujących na ludzkich emocjach czy doświadczeniach (niepowodzeniach życiowych, nałogach) itd.Nawrócenie to przede wszystkich gr. metanoia = zmiana myślenia, a co za tym idzie zmiana postawy, zerwanie z grzechem który mnie obciąża i pod którego wpływem się znajduje. To długotrwały proces, a nie emocjonalna formułka w stylu Panie, oddaje Ci moje życie :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez blaisee » Cz kwi 16, 2015 14:15

To jest powszechna praktyka kościołów przebudzeniowych, zwłaszcza zielonoswiatkowych i charyzmatycznych które bazuja wlasnie na emocjach. Kwestie teologiczne sa w tych kosciolach drugorzedne, najwazniejsze sa emocje i ekstatyczne przezycia. Wystarczy spojrzec na koscioly nurtu zielonoswiatkowego - Wielki maja rozmach w misji, i zakladaniu nowych zborow, ale czy ilosc = jakosc? Niekoniecznie.
Swego czasu spedzilem w kosciele zielonoswiatkowym troche czasu i wiecej bylo tam tancow, emocji, ekstazy niz ewangelii :roll: Ale ludzie przychodzili, to sie dzis sprzedaje. Takie cukierkowe przyjemne chrzescijanstwo
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Luteranizm Uzdrowienia

Postprzez ewangelik » Cz kwi 16, 2015 14:39

Nawrócenie to za zwyczaj proces, ale jednak jest pewien moment, w którym się zaczyna. Kiedy ja oddałem życie Chrystusowi(nie wychodząc gdzieś do przodu, tylko w domu), moje życie nie zmieniło się od razu, ale wszystko działo się i dzieje stopniowo. Choć wiele zależy od osobowości, bo Bóg te nasze cechy również wykorzystuje. Nie można jednak podważać tego, że ludzie przyjmują Chrystusa, a zmiany w ich życiu zachodzą szybko. Nie jest to absolutnie nic złego. Wiele biblijnych przypadków m. in. w Dziejach Apostolskich mówi o przemianie prawie natychmiastowej. Nie jest to reguła, ale absolutnie nie jest to wykluczone. Biblia Warszawska tłumaczy Mk 1,15 jako upamiętajcie się, nie upamiętujcie, więc nie wskazuje na ciągłość procesu. Proces ciągłego nawracania się(jako pokutowania) o jakim mówisz i o jakim też pisał Luter opisany jest w listach pawłowych, ale fragment z Marka na pewno nie poświadcza o tym, że nawrócenie musi być długim procesem.
ewangelik
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 10:10
wyznanie: luterańskie
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron