Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dlaczego wiara zanika.

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Kazimierz » Cz sie 23, 2012 20:17

Sam z siebie może czynić tylko zło.


A jak wytłumaczysz że w kraju Polska,gdzie jest tyle wierzących,nie widać różnicy w morale,chyba że na niekorzyść w stosunku do krajów "ateistycznych"
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Tomasz » Cz sie 23, 2012 20:25

Człowiek sam z siebie nic nie może uczynić dobrego. Nawet w niewierzącym może to spowodować tylko iskra boża.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez damianon » Cz sie 23, 2012 20:35

jest taka teoria o niewierzących którzy nawet nie wiedzą, że wierzą i są narzędziem w rękach Boga. Wiara nie jest czymś co da się stwierdzić przykładając miarkę: "O! ten człowiek wierzy" wie to tylko Bóg bo to On powoduje w ludziach wiarę.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Jonah » Cz sie 23, 2012 23:50

Kazimierz napisał(a):
Sam z siebie może czynić tylko zło.


A jak wytłumaczysz że w kraju Polska,gdzie jest tyle wierzących,nie widać różnicy w morale,chyba że na niekorzyść w stosunku do krajów "ateistycznych"


Jezus nauczał, że drzewo poznaje się po owocach. Skoro morale marne, to pewnie z tą wiarą coś nie tak.
Człowiek, który z ludzkiego, czy naturalnego punktu widzenia patrząc, jest "przyzwoity", tj. nie kradnie, nie naużywa alkoholu, jest życzliwy itp., ale nie przyjął Ewangelii, z punktu widzenia wiary należy do, jak to nazywał Augustyn, "masy potępieńców", bo ciąży na nim grzech pierworodny, a zapłatą za grzech jest śmierć, stwierdza dobitnie Paweł Apostoł.
Czy taki człowiek może być jednak zbawiony? Nie podejmuję się odpowiadać na to pytanie. Poglądy teologów w tym względzie były różne. Nawet pojawiła się koncepcja "anonimowego chrześcijaństwa" (K. Rahner), gdzie uznaje się możliwość zbawienia "poczciwych" ateistów. Myślę, że to może wiedzieć tylko Bóg.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Kazimierz » Pt sie 24, 2012 07:03

Czy taki człowiek może być jednak zbawiony? Nie podejmuję się odpowiadać na to pytanie. Poglądy teologów w tym względzie były różne. Nawet pojawiła się koncepcja "anonimowego chrześcijaństwa" (K. Rahner), gdzie uznaje się możliwość zbawienia "poczciwych" ateistów. Myślę, że to może wiedzieć tylko Bóg.


To jest temat tak obszerny,bo są ateiści z wyboru,są tacy którzy oddali się diabłu,są tacy do których ewangelia nie dotarła,są i ochrzczeni i tu też można wyliczać,są,którzy wierzą-ale to nie jest wiara z Ewangelickiego punktu widzenia,ale oni są gotowi za tą wiarę oddać życie,itd.itd.

Chciałbym kiedyś część z tych wątków,a właściwie tylko tych które dotyczą tej grupy ludzi którzy zostali ochrzczeni poddać pod dyskusję sciśle ewangelicką realność ich zbawienia, w pełnej pokorze,że możemy wiedzieć tylko tyle na ile Duch Boży nam pozwoli.

Jezus nauczał, że drzewo poznaje się po owocach. Skoro morale marne, to pewnie z tą wiarą coś nie tak.


Darku,właśnie dlatego ten temat-dlaczego wiara zanika i co my ludzie możemy zrobić.
Swój kościół buduje Jezus,ale przez nas.My jesteśmy jego członkami,a może tylko chcemy być?

Zapraszam innych uczestników do dyskusji.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez tom » Pt sie 24, 2012 22:03

Człowiek sam z siebie nic nie może uczynić dobrego. Nawet w niewierzącym może to spowodować tylko iskra boża (Tomasz).

jest taka teoria o niewierzących którzy nawet nie wiedzą, że wierzą i są narzędziem w rękach Boga. Wiara nie jest czymś co da się stwierdzić przykładając miarkę: "O! ten człowiek wierzy" wie to tylko Bóg bo to On powoduje w ludziach wiarę (damianon).

Obie wypowiedzi są mi bliskie i ułatwiają wyrobić sobie swoje zdanie w tej sprawie.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Kazimierz » Wt sie 28, 2012 07:32

Znajdują się na forum uczestnicy różnych denominacji ,dlatego ciekaw jestem waszych opinii na temat zadatku Ducha Świętego o którym mówi ap.Paweł.
Ja uważam że zadatek Ducha Świętego otrzymuje się lub przynajmniej powinno otrzymać się w okresie mniej więcej przedkonfiramcyjnym,lub w czasie konfirmacji,czy jak w przypadku KRK bierzmowania.
Zadatek Ducha Świętego to wg mnie moment przyjęcia chrztu świętego,podkreślam słowo przyjęcia.,czyli metanoi,lub narodzenie się z Ducha jak mówi Jezus w ewangelii Jana.
I w aspekcie tego zadatku dlaczego wiara miast wzmacniać się ,zanika.Dlaczego człowiek obdarzony taką miłością odrzuca ją i widzi swojego boga - Baala,Aszerę,w rzeczach przyziemnych.Więcej kasy ,itd. itd.Tak więcej że dla Boga już nie ma już czasu.No może 1 godzinę w niedzielę.No i Panie Boże dałem Ci przecież godzinę - jestem OK.!!!!!!!
Wiem że otoczeni jesteśmy dwoma rodzajami duchowości i na dobrą sprawę nawet niektórzy księża nie chcą tego przyjąć do wiadomości.
I tu jest chyba problem ,ponieważ bagatelizujemy przeciwnika.
A jemu,czyli szatanowi tylko o to chodzi byśmy byli nieświadomi jego intryg.Ja bym to przyrównał do wirusa komputerowego który w naszym przypadku wkrada się do głębokich pokładów naszego serca i "zatruwa" cały organizm,czyli nie dopuszcza do naszego umysłu tego co nam chce przekazać Bóg.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Elżbieta » Wt sie 28, 2012 08:08

Może ten problem ma wyjaśnienie w Ew. Mateusza 13 rozdział 1-8 . I może jeszcze tutaj : viewtopic.php?f=18&t=1165
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Kazimierz » Śr sie 29, 2012 20:27

Może ten problem ma wyjaśnienie w Ew. Mateusza 13 rozdział 1-8


Mt.13.8 Jeszcze inne padły na dobra ziemię i wydały owoc,jedne stokrotny,drugie sześćdziesięciokrotny,a inne trzydziestokrotny.

No więc albo mało żyznej gleby , albo mało siewców.
No i jak mało żyznej gleby to i mało będzie siewców na przyszłość.Mało siewców to mało tych co przyjęli wiarę.
To jest jak zaklęty krąg.Przerwanie go zmieni istniejącą tendencję.
Pytanie-jak spowodować że więcej ludzi będzie otwartych na słowa ewangelii i czy jesteśmy w stanie to zrobić?.
Odnoszę wrażenie że za mało się mówi o duchowej zwierzchności sił ciemności,które powodują że ziarno nie dociera do serc istnień ludzkich.A przecież Jezus Chrystus zwyciężył siły ciemności.Została mu dana wszelka władza w sferach niebiańskich i na ziemi.I czy my którzy się określamy jako wierzący potrafimy niewierzącym przekazać że tak naprawdę są niewolnikami diabła i jego demonów,na którą to armię pracuje cały świat.

Jak to analizuję to mi się nasuwają smutne wnioski.Dobrze że są Konfesyjni.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wiara zanika.

Postprzez Elżbieta » Śr sie 29, 2012 21:45

.A przecież Jezus Chrystus zwyciężył siły ciemności.Została mu dana wszelka władza w sferach niebiańskich i na ziemi


Pamiętaj jednak, że człowiekowi Bóg dał wolną wolę i to człowiek może pójść tą, czy inną drogą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron