Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Katechizm ewangelicki

Katechizm ewangelicki

Postprzez tom » N cze 17, 2012 18:01

Czy ktoś słyszał o katechizmie ewangelickim: "Evangelicher Erwachsenenkatechismus"?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez Elżbieta » Pn cze 18, 2012 06:25

Mamy Mały i Duży Katechizm Marcina Lutra
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez Tomasz » Pn cze 18, 2012 06:59

Tomowi zapewne chodzi o współczesny katechizm - coś na kształt katechizmu rzym-kat. Takiego katechizmu nie ma.Nie wiem jak to wygląda w innych kościołach ewangelickich, ale również o tym nie słyszałem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez tom » Pn cze 18, 2012 21:45

Tak, Tomasz, chodzi mi o współczesny katechizm. Chyba coś takiego istnieje - znalazłem w internecie następujące dane: "Evangelicher Erwachsenenkatechismus: suchen - glauben - leben", wydany pod auspicjami VELD. Wydanie 8. na nowo opracowane ukazało się pod koniec 2010 roku w wydawnictwie: Gutersloher Verlagshaus. Książka ma 1020 stron w wymiarze 21,5 x 13,5 cm.

Ciekawe, czy to jest wartościowa pozycja. Przyznam, że czytanie ksiąg wyznaniowych nie jest dla mnie lekturą wymarzoną; brakuje mi syntetycznego, opartego na współczesnej myśli teologicznej opracowania w języku polskim.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez Jakub » Wt cze 19, 2012 08:56

Ze współczesnych opracowań teologicznych w języku polskim to jedyne co mi przychodzi do głowy to skrypt z Dogmatyki Poehlmanna, przetłumaczony przez prof. Karskiego. Jak co to mogę posłać na maila
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez tom » Wt cze 19, 2012 19:30

Jakubie, będę bardzo wdzięczny za przesłanie na maila tego skryptu. Jestem zainteresowany teologią ewangelicką.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Katechizm ewangelicki

Postprzez Jonah » Pt cze 29, 2012 21:58

Też bym się chętnie załapał, jak można, na ten skrypt, bo nasz pastor nie ma. Choć podobno to pozycja raczej liberalna. Podobnie nie mogę złapać "Dogmatyki" Muellera. Jest jeden egzemplarz w bibliotece uniwersyteckiej, ale "tylko na miejscu".

Jakimś substytutem dogmatyki jest ks. J. Motyki "Bóg i my".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron