Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Eucharystia - owoce dialogu

Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez skomplik » Cz mar 01, 2012 17:58

Nie wiem za bardzo gdzie zamieścić tego posta - postanowiłem że tutaj (jak coś to śmiało prosze przenosić). Moje pytanie to jaki jest stosunek Kościoła Wschodniego (prawosławnego - co jak co ale trzeba przyznać że możemy go zaliczyć do konfesyjnego chrześcijaństwa) do Eucharystii w Kościołach Ewangelickich (luteranie, metodyści, reformowani). Czy dialog ekumeniczny dał jakieś pozytywne owoce? Czy może stoją oni na takim stanowisku jak rzymski katolicyzm - czyli że nie ma tam "ważnej" eucharystii bo nie ma święceń?
Z tego co mi wiadomo to prawosławie podchodzi do samych sakramentów bardzo mistycznie (spotkałem się z tym że dla niektórych pogrzeb jest sakramentem, albo konsekracja mnisza).
Wiecie coś może na ten temat? Czy eucharystia w KEA,KEM,KER wg. nich jest ważna?

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Wojtek » Pt mar 02, 2012 10:30

http://www.helsinki.fi/~risaarin/lutort ... .html#euch

Wygląda na to, że prawosławne i luterskie rozumienie Eucharystii jest bardzo podobne.

Dodam jeszcze za Wiki:
Duża zbieżność występuje pomiędzy luterańskim i prawosławnym poglądem na obecność Chrystusa w Komunii. Wspólna deklaracja o Eucharystii mówi: "prawosławni i luteranie wyznają, że ciało i krew Chrystusa jednoczą się z chlebem i winem, aby były przyjmowane przez komunikantów, co łączy ich z Chrystusem i z sobą nawzajem". Zgodność poglądów istnieje pomiędzy luteranizmem a Kościołem ormiańskim. Ormiański patriarcha Konstantynopola stwierdził: "Wiara w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii to czynnik, który znacząco zbliża do siebie Ormiański Apostolski Kościół Prawosławny i Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce." oraz: "Utrzymujemy, że chleb i wino nie zmieniają się substancjonalnie, jednak nasz Pan jest w nich obecny. Kwestię komunii rozumiemy tak samo". Zbliżoną do luterańskiej koncepcje eucharystii uznają także kościoły anglikańskie i episkopalne.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez skomplik » Pt mar 02, 2012 10:42

A jak wygląda podejście do ważności sprawowania eucharystii? tzn. czy wg. prawosławnych pomimo że w kościołach ewangelickich nie zachowała się sukcesja apostolska ma miejsce ważna eucharystia? czy może jest to wg. nich symulowanie przez świeckiego czynności "kapłana" (w rozumieniu świeceń sukcesji apostolskiej)?
Bo wydaje mi sie ze wg. nich duchowny ewangelicki jest to zwykły świecki.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Jakub » Pt mar 02, 2012 13:09

Podobno po konsekracji (wtedy zwanej jeszcze tylko introdukcją) bpa Janusza Narzyńskiego, jeden z biskupów prawosławnych miał stwierdzić, że teraz luteranie w Polsce mają ważną sukcesję apostolską.
Prawosławni byliby nawet w stanie uznać linię Szwedzką gdyby nie ordynacja i konsekracja kobiet. Dla nich jest to zbrodnia.

Co do rozumienia eucharystii. W rozumieniu prawosławnym to Duch Święty konsekruje (u rzymian kapłan, u nas Słowo Boże) dary chleba i wina. Potrzebna jest więc epikleza - modlitwa do Ducha Świętego.

We współczesnym luteranizmie epikleza pojawia się powoli i obejmuje:
- prośbę o przemienienie serc wierzących
- prośbę o pobłogosławienie darów - bez mowy o przemianie

Ostatnio przy pracy nad czeską agendą znalazłem parę ciekawych luterskich epiklez. W Polsce chyba w 2 modlitwach eucharystycznych mamy epiklezę
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Aleksander » Pt mar 02, 2012 14:50

Jakub napisał(a):Podobno po konsekracji (wtedy zwanej jeszcze tylko introdukcją) bpa Janusza Narzyńskiego, jeden z biskupów prawosławnych miał stwierdzić, że teraz luteranie w Polsce mają ważną sukcesję apostolską.
Prawosławni byliby nawet w stanie uznać linię Szwedzką gdyby nie ordynacja i konsekracja kobiet. Dla nich jest to zbrodnia.

Co do rozumienia eucharystii. W rozumieniu prawosławnym to Duch Święty konsekruje (u rzymian kapłan, u nas Słowo Boże) dary chleba i wina. Potrzebna jest więc epikleza - modlitwa do Ducha Świętego.

We współczesnym luteranizmie epikleza pojawia się powoli i obejmuje:
- prośbę o przemienienie serc wierzących
- prośbę o pobłogosławienie darów - bez mowy o przemianie

Ostatnio przy pracy nad czeską agendą znalazłem parę ciekawych luterskich epiklez. W Polsce chyba w 2 modlitwach eucharystycznych mamy epiklezę

Bardzo dobrze modsumowales. Całkowicie Sie zgadzam.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez skomplik » Pt mar 02, 2012 15:07

Aha, czyli wg. prawosławnych eucharystia w Kościołach ewangelickich (KEA,KEM,KER) jest ważna? Czytałem kiedyś w książce "Porównanie wyznań" w której w prawosławiu ksiądz (prawosławny) powiedział że ogólnie przyjmuje sie od XIII wieku 7 sakramentów, natomiast nie jest to dogmat więc czasami mówi się o 6, 10 (! np. pogrzeb) czy też .... 2!
Gdyby nie to że pisał to duchowny prawosławny to w życiu bym w to nie uwierzył.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Kamil M. » Pt mar 02, 2012 15:25

Ustalanie liczby sakramentów w prawosławiu jest rzeczą wtórną, zaczerpniętą z Zachodu (wpływy scholastyki). Oryginalnie prawosławie postrzega cały Kościół, a nawet całą rzeczywistość w kategoriach sakramentalnych. Oczywiście zawsze w pierwszym rzędzie wymieniano Chrzest (z "bierzmowaniem") i Eucharystię jako sakramenty (mysteria), ale to nigdy nie oznaczało, że one są wyłącznie sakramentami. Sakrament (mysterion) to nie jest ścisła kategoria w prawosławiu, dlatego ewentualne listy sakramentów (powstałem na fali wpływów rzymskich) się różnią.
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Agnes » Pt mar 02, 2012 17:00

Słuszna uwaga Kamila, musimy pamiętać, że Chrześcijaństwo Wschodnie w ogóle nie przeszło okresu zwanego scholastyką, tak jak my na Zachodzie. Po prostu nie było tam tego, stąd też wiele różnic, i w teologii, i jeszcze więcej w filozofii. (Scholastyka miała swoje duże plusy, ale i duże minusy.)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Aleksander » Pt mar 02, 2012 22:33

skomplik napisał(a):A jak wygląda podejście do ważności sprawowania eucharystii? tzn. czy wg. prawosławnych pomimo że w kościołach ewangelickich nie zachowała się sukcesja apostolska ma miejsce ważna eucharystia? czy może jest to wg. nich symulowanie przez świeckiego czynności "kapłana" (w rozumieniu świeceń sukcesji apostolskiej)?
Bo wydaje mi sie ze wg. nich duchowny ewangelicki jest to zwykły świecki.

Nie jestem ekspertem od teologii prawosławnej, więc wyrażam zdanie tylko w kategoriach dyskusji. Jeśli dobrze pamiętam, to w kościele prawosławnym większe znaczenie odrgrywa teren kanoniczny. Jeśli teren przez Cerkiew (chociacż wole słowo kościół) jest uznawany za własny to nie ważne z jakiego jesteś kościoła. Z tego powodu na Ukrainie toczą się już wielu lat BARDZO poważne problemy, bowiem Ukraiński Kościół Prawosławny wraz z odzieleniem się Ukrainy od Zwiazku Rodzieckiego odzielił się od wpływów Patriarchii Moskiewskiej. W zasadzie na Ukrainie teraz jest 4 Kościóły o obrządku wschodnim. Moskwa uznaje to za swój teren kanoniczny więc nie ma mowy o uznaniu którego kolwiek z tych Kościołów. Zatem Ukraiński Kosciół zwrócił się do patriarchy z byłego Konstantynapolu mieszkającego w Turcji jako kontunuatora Kościoła Wschodniego o jego rozpoznanie. Ten ma sporo własnych problemów, bowiem rząd Turcji "męczy go" niemiłosiernie. Natomiast Grecki Kosciół nie miesza sie w sprawę, bowiem nie chce zadzierać z Moskwą, ale nie pomaga. Drugą sprawą jest to, że w Kościele Wschodnim nigdy nie było czegoś takiego jak katechizm. Jest to typowo zachodni sposób myślenia :) Z tego powodu można spotkać bardzo różniące się poglądy teologiczne oraz wyjaśnienia. Osobiście zachęcam do czytania ojca Aleksandra Schmemanna, a szczególnie jego dzieło "Za życie świata". Nie ma lepszego wyjaśnienia eucharystii "na świecie" niż już pierwszy akapit ksiązki :) Już nie mówiąc o innych aspektach, którym możny by poświęcić cały osobny wątek. Zachęcam też do Paul'a Evdakimova, teologa prawosławnego z Francji. Doskonale rozumiącego zachodni sposób myślenia, dlatego jego wyjaśnienia teologii prawosławnej są bardzo pomocne i zrozumiałe. Doskonałe wyjaśnienie dlaczego Moltman się pomylił w interpretacji ikony Wróblowa "Trójca Święta" jest wporost wyśmienita.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Eucharystia - owoce dialogu

Postprzez Jacek » Pt mar 02, 2012 23:23

Kiedys w Szwecji czytalem charakterystyki niektorych kosciolow luteranskich, zauwazylem ciekawy kierunek w łonie luteranizmu tzw, Kosciol Luteransko-Katolicki, gdzie obok dwoch podstawowych sakramentow Chrztu i Komunii Sw. dolozono sakrament malzenstwa i swięcen duchownych. Ale te koscioly funkcjonują na zachodzie w większosci w USA. Dodatkowo Missourii i Wisconsin nie uznawają waznosci komunii w kosciolach luteranskich z SFL.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron