Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luter o luteranach

Luter o luteranach

Postprzez Maciejj » Śr lip 07, 2021 22:38

Słuchaj raczej i daj sobie powiedzieć: po pierwsze proszę, żeby łaskawie przemilczeć moje imię i nie określać się jako "luteranie", tylko "chrześcijanie". Kim jest Luter? Nauka nie jest przecież moja, ani nie zostałem za nikogo ukrzyżowany. Ani też Paweł w 1. Liście do Koryntian, rozdziale 4, nie mógł scierpieć, żeby chrześcijanie nazywali się "Pawłowymi" albo "Piotrowymi", ale nalegał, żeby nazywali się chrześcijanami. Jak więc ja, nędzny, śmierdzący wór robactwa, doszedłem do tego, żeby dzieci Chrystusa nazywały się moim niegodnym imieniem? Nie tak, drodzy przyjaciele, pozbądźmy się nazw stronnictw i zwijmy się chrześcijanami, od tego, za którego nauką podążamy. Papiści słusznie obierają nazwę swojego stronnictwa, bo nie wystarcza im nauka i imię Chrystusa. Chcą być papiescy, więc niech będą papiescy, od tego, który jest ich mistrzem. Ja nie jestem i nie chcę być niczyim mistrzem. Mam wraz ze zborem jedyną, powszechną naukę Chrystusa, który jako jedyny jest naszym mistrzem, wg Mateusza, rozdz. 23.

(Marcin Luter, Eine treue Ermahnung an alle Christen, sich vor Aufruhr und Empörung zu hüten, 1522. Przekład własny z niem.)

Rozumiem względy praktyczne, zawiłości historii, rozumiem potrzebę doprecyzowania w różnych sytuacjach, ale... Jak słyszę o "Kościele luterańskim", "umacnianiu luterańskiej tożsamości", czy niekiedy nawet o "luterańskiej wierze", coś się we mnie sprzeciwia. Szczególnie, że w konfesyjnych kręgach tego typu pojęcia są naprawdę mocno akcentowane. Słysząc to, nie mogę przejść obojętnie ani wobec samego 1Kor 3, ani wobec mocnych słów Lutra na ten temat - wydaje mi się to po prostu nieprawidłowe. Katolicy i prawosławni zarzucają nam, że "Luter założył własny kościół oparty na własnych poglądach" i chociaż to nieprawda, używając takiej nazwy pomagamy im utwierdzać się w tym błędnym przekonaniu.

Nie chcę nikomu dyktować, jakich słów powinien używać, ani nie jest to żadna krytyka pod adresem nazwy portalu czy forum. Ale sam osobiście wolę jednak używać słowa "ewangelik" albo "chrześcijanin wyznania augsburskiego", a przy tym zastanowić się, czy naprawdę w większości sytuacji nie wystarczy samo: "chrześcijanin". I tak zdarza mi się czasem mówić "luteranin", ale raczej ze świadomością, że to niefortunny skrót myślowy. Cieszę się, że w Polsce mamy Kościół Ewangelicko-Augsburski, a nie "Luterański", i czasem za granicą to podkreślam. Myślę, że ten cytat z Lutra jest warty uwagi i zastanowienia. Co sądzicie?
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Luter o luteranach

Postprzez Grzegorz » Cz lip 08, 2021 15:34

Zasadniczo się z Tobą zgadzam i też raczej myślę o sobie jako o "ewangeliku", a nawet "katoliku augsburskiego wyznania". Jednak słowo "luteranin" jest na tyle komunikatywne, że trudno się bez niego obejść. W przypadku gdy rozmawiam z osobą, która nie ma rozeznania w protestanckich denominacjach, raczej będę się przedstawiał jako "luteranin". Na podobnej zasadzie za granicą mówię, że należę do "Lutheran Church in Poland", choć ma to niewiele wspólnego z oficjalną nazwą KEA. Problem poniekąd wynika z tego, że po angielsku słowo "Evangelical" kojarzy się zupełnie inaczej.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Luter o luteranach

Postprzez Antek » Pn lip 19, 2021 10:16

Dla mnie tez to dobrze ze jest Ewangelicko-Augsburski a nie ewangelicko-luterański. Natomiast w rozmowach z osobami ktore z protestantyzmem nie maja wiele wspolnego mowie zazwyczaj "ewangelicki" bo w Polsce jest to dosc "rozpoznawalna" nazwa. Bo skolei gdy mowie protestancki to dla wielu osob (w Poslce) kojarzy sie to czesto z kosciolami ewangelikalnymi choc oczywiscie roznie bywa z tym.

Natomiast po angielsku podobnie jak Grzegorz tylko i wylacznie "Lutheran" bo niestety w jezyku angielskim evangelical raczej niewielu osobom kojarzy sie z luteranizmem.
Antek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr maja 26, 2021 15:21
wyznanie: Nie wiem
  


Powrót do Idee Luteranizmu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron