Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

przysięga w życiu chrześcijanina

Rozmowy o księgach wyznaniowych luterańskiego nurtu reformacji, ich znaczeniu i rozumieniu

przysięga w życiu chrześcijanina

Postprzez Grzegorz » So gru 26, 2015 13:29

Kończę już Formułę Zgody i tym razem natknąłem się na dość gruby błąd. W Solida Declaratio, pod sam koniec, gdy potępiane są różne tezy anabaptystów, w polskim przekładzie czytamy:

Odrzucamy twierdzenie, że chrześcijanin z czystym sumieniem nie może składać przysięgi przed sądem ani być zmuszonym pod przysięgą do przyjęcia wiary i religii swojego księcia lub przełożonego.”

Zbaraniałem jak to zobaczyłem :) Oczywiście, że chrześcijanin nie może być zmuszany do przyjmowania wiary swojego przełożonego, przeczenie temu to tyraństwo. A teraz przekład angielski (ze strony LCMSu http://www.lcms.org/lutheranconfessions ):

„That
 a 
Christian 
cannot 
with 
a 
good 
conscience 
take 
an 
oath 
before
 a 
court, 
nor 
with
 an 
oath 
do 
homage 
to 
his 
prince 
or 
hereditary 
sovereign.
”

Zupełnie dwie różne kwestie! W przekładzie angielskim jest mowa o służbie przełożonemu pod przysięgą, a nie o przyjmowaniu religii przełożonego. Mam wrażenie, że biskup Pośpiech, który tłumaczył na polski Formułę Zgody nie wykonał pracy najlepiej...
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Powrót do Księgi symboliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość