Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Postprzez Elżbieta » Śr sty 04, 2012 23:42

wiem, że jest w trakcie poszukiwania i właśnie w ten sposób można nauczyć się wielu rzeczy. Ten kolega na poparcie swoich słów podał odpowiedni wg. niego werset, więc należy go dokładnie przeczytać, sprawdzić, czy rzeczywiście z danego tekstu można wywnioskować to co mówi kolega, poszukać w innych źródłach i w ten sposób ugruntować się w swoich przekonaniach.

Muszę się przyznać, że ja właśnie w ten sposób się uczyłam - sprawdzałam dokładnie co pisze jedna i druga strona, jak nie mogłam sobie poradzić, to się pytałam - no i wyszło mi to tylko na dobre.
Inna rzecz, że ja od dziecka byłam uczona takiego podejścia do każdej sprawy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Postprzez Vojtas » Cz sty 05, 2012 16:46

o niebiblijności kultu relikwi :
Biblia nie pochwala kultu „świętych” ani relikwii. Niektórzy ludzie pragną jednak posiadać jakiś przedmiot, uważany za świętość — coś, co można zobaczyć i dotknąć i co rzekomo ma zbawczą moc. Wielu wręcz sądzi, iż relikwie stanowią widzialne ogniwo w łańcuchu łączącym ziemię z niebem. Zechciej wszakże chwilę się nad tym zastanowić.

Jak wynika z wypowiedzi Jezusa na temat wielbienia podobającego się Bogu, nie ma ono polegać na oglądaniu czy dotykaniu relikwii. Chrystus oświadczył: „Nadchodzi jednak godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą Ojcu oddawać cześć duchem i prawdą, bo w istocie Ojciec wypatruje takich czcicieli. Bóg jest Duchem, toteż ci, którzy Go czczą, muszą oddawać cześć duchem i prawdą” (Jana 4:23, 24). Jahwe jest „Duchem” niewidzialnym dla oczu ludzkich. Oddawanie Mu czci „duchem” oznacza, że do świętej służby pobudza nas serce, przepełnione miłością i wiarą (Mateusza 22:37-40; Galatów 2:16). Oddajemy Bogu cześć „prawdą” nie przez kult relikwii, lecz przez odrzucenie kłamliwych pojęć religijnych oraz przez poznanie i spełnianie woli Bożej, objawionej na kartach Biblii.

Nic więc dziwnego, że teolog James Bentley przyznaje, iż ‘starożytni Żydzi nie praktykowali kultu relikwii’. Zaznacza ponadto, że w ciągu czterech stuleci, które upłynęły od śmierci Szczepana do ekshumacji jego zwłok przez Lucjana, pogląd chrześcijan na relikwie radykalnie się zmienił. Do V wieku odstępstwo w chrześcijaństwie zdążyło już całkiem odrzucić czyste nauki biblijne o bałwochwalstwie, stanie zmarłych oraz roli Jezusa Chrystusa jako jedynej osoby, która „wstawia się za nami” (Rzymian 8:34; Kaznodziei 9:5; Jana 11:11-14).

Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Postprzez Wędrowiec » So sty 07, 2012 14:46

Niektórzy jeszcze przytaczają fragmenty mówiące o ocieraniu się o płaszcze apostołów, po którym rzekomo ustępowały choroby...
Mnie też to nie przekonuje.
Do tego jeszcze dodać handel krwią Papieża Polaka - zlot wampirów normalnie...
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Postprzez Vojtas » So sty 07, 2012 15:21

Wędrowiec napisał(a):Niektórzy jeszcze przytaczają fragmenty mówiące o ocieraniu się o płaszcze apostołów, po którym rzekomo ustępowały choroby...
Mnie też to nie przekonuje.

Tu jest coś o tym :
http://www.eioba.pl/a/31fp/rowni-i-rowniejsi
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: kult relikwii ma uzasadnienie w Biblii??????????

Postprzez Wędrowiec » So sty 07, 2012 15:30

Ciekawy artykuł ;)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron