Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So gru 24, 2011 21:01

Jak w pytaniu?
Pierwsi chrześcijanie nie wzywali i nie modlili się przez wstawiennictwo świetych i Maryi.
Więc skąd się wziął kult maryjny i świętych?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Tomasz » So gru 24, 2011 23:29

Myślę, że duży wpływ na powstanie kultu świętych miały politeistyczne religie Rzymu i Grecji. W tamtych wierzeniach, było wielu bogów z których każdy miał jakąś swoją "specjalność" - tak też "przystosowano" pogańskie zwyczaje do Chrześcijaństwa.
Chrześcijaństwo w pierwszych wiekach było religią, która bardzo często asymilowała różne elementy innych kultur i religii. Pamiętam jak gdzieś czytałam, iż ponoć na ziemiach słowiańskich w pewnym okresie (średniowiecze) postrzyżyny były traktowane jako chrześcijański sakrament.
Jeżeli chodzi o kult maryjny, to wielu wskazuje tutaj na związki z pogańskim kultem Wielkiej Matki, Wiecznej Dziewicy i Królowej Niebios. Spotkałem się również z analogiami do greckiej bogini Ateny.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kamil M. » So gru 24, 2011 23:41

Kult świętych zrodził się z kultu męczenników, co do których wierzono że ich zbawienie jest zapewnione w związku z wyznaniem Chrystusa nawet w obliczu śmierci. Wpływ zapewne miała wizja z Obj 20:1-6, w której męczennicy królują z Chrystusem w królestwie mesjańskim - ich samych, pamięć o nich, ich szczątki uważano za szczególne świętości ze względu na ich ostateczne upodobnienie się do Chrystusa. Siłą rzeczy zaczęto uważać, że tworzą swego rodzaju dwór Chrystusa poprzez który można do Niego przystępować. Potem "kanonizować" zaczęto inne osoby np. tzw. wyznawców, którzy otarli się o śmeirć męczeńską ale nie wyparli się wiary i jakoś poszło. Oczywiście kult rozwinął się silnie w średniowieczu.

Co do Marii, to ktoś zwrócił uwagę na to, że obrona trójjedyności Boga sprawiła niestety podkreślanie boskości Chrystusa do tego stopnia, że dla przeciętnych ludzi wydał się odczłowieczony, odległy, odmienny. Szukano więc ideału zbawionego prawdziwego człowieczeństwa i ludzie odnaleźli coś takiego w Marii, która w odróżnieniu od Jezusa Bogiem nie jest, jest więc bliższa, jakaś prawdziwsza. Ale to tylko jeden z wątków tej sprawy.
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnes » Wt gru 27, 2011 19:23

Kult maryjny ma powiązania z kultem Artemidy Efeskiej.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt gru 27, 2011 19:24

Mąz mówi, ze też z kultem Izydy w Rzymie.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnes » Wt gru 27, 2011 19:58

Tak - w ogóle z wszelkimi tego typu pogańskimi kultami.
Stąd też, moim zdaniem, kult maryjny w wydaniu KRK jest po prostu uwłaczający osobie czcigodnej Marii matki Jezusa. Osobie wspaniałej, takiej, jaką pokazuje nam Biblia (a nie co najmniej podejrzane wizje i objawienia).
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt gru 27, 2011 20:02

Agnieszko masz rację - jak widzę co wyprawiaja katolicy to chce mi się wymiotować
Najgorsze obrzydzenie budzi we mnie rabanie zwłok na relikwię i całowanie, głaskanie, przytulanie,koronowanie,przesyłanie po domach obrazów czy figurek
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 26, 2012 13:43

A ja wciąż mam wątpliwości co do wzywania świetych.
I rozrózniam tu dwa rodzaje modlitw - jedne, które proszą Marię, o top aby cos uczyniła - te są jak dla mnie bluźnierstwem wobec Boga
Ale są też te w których prosi się Marię o modlitwę za nami do Boga, aby ona z racji tego że jest w Niebie i jest zbawiona wyprosiła jakąs łaskę u Pana - tu mam problem, bo takie modlitwy nie sa sprzeczne wg mnie z Biblią i my ewangelicy chyba tego nie zrozumieliśmy.
Ostatnio jestem zdania, ze nie powinnismy prosic innych świetych o modlitwe, ale Maryje możemy, bo to co się w Niej poczęło było z Ducha Św, a więc ona została jakby uświęcona przez Boga.
I takie może powinno wyglądać czczenie Maryi?> Nie objawienia,nie koronacja obrazów itp, nie wiara w jakies niepokalane poczęcia, ale proszenie Jej o wstawiennictwo u Boga?
Tu na tym punkcie mam mocny dylemat....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Tomasz » Śr gru 26, 2012 13:52

Jeden jest Bóg - jeden też pośrednik: Jezus Chrystus. Nikogo innego nie potrzebujemy. Oczywiście - możemy np. poprosić kogoś, aby się za nami pomodlił, ale Pismo nic nam nie mówi, abyśmy zabiegali o wstawiennictwo Marii, czy też świętych. Tylko Bóg ma moc wysłuchiwania modlitw.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Jonah » Śr gru 26, 2012 14:05

miniofilka napisał(a):bo to co się w Niej poczęło było z Ducha Św, a więc ona została jakby uświęcona przez Boga.


Duch Św. uświęca także nas :D . Niektórzy interpretowali "łaskiś pełna" tak, że jakoby Maryja została napełniona Łaską w takim stopniu, iż nie podlegała grzechowi pierworodnemu. Natomiast zwrot "kechairetomene" z Ewangelii Łukasza jest ściśle związany z pozdrowieniem, coś jak: "któraś znalazła upodobanie w oczach Boga", i dlatego zostanie obdarzona szczególną łaską wybrania na Matkę Zbawiciela, a nie "któraś została przemieniona przez Łaskę".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości