Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 12, 2013 14:09

Kubala95 napisał(a):Wiadomo, że w KRK kult maryjny istnieje oficjalnie. Zwróciłeś uwagę na to, że słyszałeś o modlitwie PRZEZ św. Marię do Boga, a słowa tego księdza wskazały na modlitwę DO św. Marii. Chciałem tylko powiedzieć, że może niepotrzebnie utożsamiłeś to stwierdzenie z oficjalną rzymskokatolicką wykładnią, gdyż to raczej brak wiedzy i błąd tego jednego duchownego, a być może wpływy "prowincjonalnej" kultury doprowadziły do takiego nieporozumienia. .......

To nie jest ten jeden duchowny i nie prowincjonalna kultura, to jest powszechna praktyka, zwróć uwagę na Częstochowę. Gdyby było jak twierdzisz, to klasztor jasnogórski nie miałby takiego znaczenia jak ma.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Pn sie 12, 2013 17:14

Widzę, że chyba źle się zrozumieliśmy - ja cały czas rozważałem tylko czy wg oficjalnych wytycznych KRK modlitwa kierowana jest do św. Marii i to ona jest głównym odbiorcą (tak jak sprzecznie z nauką KRK stwierdził ksiądz, którego słuchał Witold) czy też jest ona tylko pośrednikiem, a samym celem modlitwy jest Bóg. Nie miałem na myśli żadnych praktyk, a jedynie czysto teoretycznie zagadnienia teologiczne. Uznałem, że Witold trochę zbyt pochopnie zaczął na podstawie wywodu jakiegoś nawiedzonego księdza wysuwać wnioski na temat CAŁEGO KRK. Jeśli już oceniamy jakiś Kościół to róbmy to sprawiedliwie i obiektywnie, a nie przez pryzmat niekompetentnych duchownych z "prowincji".
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Witold » Pn sie 12, 2013 17:26

Jeżeli jedną z większych łódzkich parafii można nazwać prowincjonalną...

Zresztą podobnie było w przypadku mojego ślubu (w Kielcach), też ksiądz zachęcił nas do tego żebyśmy poszli pod obraz Maryi i "powiedzieli jej coś od serca".

Podeszliśmy ale popatrzyliśmy się na siebie, uśmiechnęliśmy i wróciliśmy.

Nie widzisz Kubala że coś tu nie gra? Mylą się parafianie, mylą się księża, myli się papież uznający widzenia fatimskie ale Ty widzisz że oni jednak robią inaczej.

Ja nie oceniam CAŁEGO KRK na podstawie przedwczorajszego ślubu. to jest po prostu kolejny przykład który utwierdza mnie w dawno już wyrobionym zdaniu.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Pn sie 12, 2013 18:13

Kubala95, wydaje mi się, że całkowicie jest obojętne, czy modlitwy są kierowane do Marii, czy przez Marię - i tak to jest na głowie postawione, bo przecież jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem jest Jezus Chrystus, i jedynie On może być adresatem i pośrednikiem i nikt inny. Więc dyskusja na ten temat jest całkowicie bezsensowna i jest przelewaniem z pustego w próżne
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Wt sie 13, 2013 18:00

Pisząc tutaj te posty nie miałem na celu stwierdzenia kto ma rację, tylko wyprostowania ewentualnych mylnych założeń. Chciałem jeszcze dodać (dopiero sobie przypomniałem), że we własnej rodzinie mam przykład dziwnej praktyki związanej z kultem maryjnym - mój prapradziadek był podobno ateistą, a do św. Marii się modlił, mało tego - zbudował nawet kapliczkę jej poświęconą. Dosyć nietypowe i paradoksalne zachowanie, ale cóż poradzić.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez geddy » Wt sie 13, 2013 19:57

Myślę, że kult maryjny wziął się z błędnego pojmowania Boga. Bóg wg niektórych jest srogim, sprawiedliwym staruszkiem. A Maryja? Pokorna, przyjęła wolę Boga i jest Matką Boga ( po ludzku "może mieć plecy" tam na górze ).
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Wt sie 13, 2013 20:10

Maria jest matką Jezusa Chrystusa jako człowieka, a nie jako Boga, bo ona nie dała życia Bogu, ale dała życie Człowiekowi. Co prawda w tym Człowieku był Bóg, ale Boga Jezusa zrodził Bóg Ojciec. wg, modlitwy : .......zrodzony, a nie stworzony .....
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Majkel » Wt sie 13, 2013 22:06

Dokładnie, warto tu spojrzeć na preegzystencje Jezusa, zanim dokonało się jego wcielenie a Maria stała się Jego ziemską matką :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Jonah » Śr sie 14, 2013 10:15

Elżbieto, takie postawienie sprawy bez bardziej szczegółowych objaśnień pachnie nestorianizmem, rozdzielaniem unii hipostatycznej. Nie można rozdzielać Boskiej i ludzkiej natury Chrystusa. Na soborze w Efezie ustalono przeciw Nestoriuszowi, że Maria jest nie tylko Matką Chrystusa-człowieka (Christotokos), ale Matką Bożą (Theotokos).
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Śr sie 14, 2013 10:47

Tak jest matką Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa, ale tylko Jego ludzkiej natury, a właściwie postaci.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości