Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Dredd » Wt sty 08, 2013 16:47

Wsłuchaj się zatem w słowa Pisma Świętego :)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Wędrowiec » Wt sty 08, 2013 17:18

Dredd napisał(a):Wsłuchaj się zatem w słowa Pisma Świętego :)


To chyba najważniejsze. Bylebym opacznie czegoś nie zrozumiał.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Dredd » Wt sty 08, 2013 17:40

Dredd napisał(a):A według mnie Słowa Jezusa w NT są proste. Przecież on przyszedł do prostych ludzi. Mówił i czynił w sposób prosty i czytelny, tak by każdy mógł Go zrozumieć.
Co więcej, czasami wypowiadał się łopatologicznie, poprzez przypowieści, by sens Jego słów mógł do każdego trafić.


Swoją drogą, ciekaw jestem co by na te słowa powiedział pastor Aleksander :)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Jonah » Wt sty 08, 2013 20:09

Dredd napisał(a):Po latach dochodzę do wniosku, że podstawą spokoju duszy, który daje mi przekonanie o słuszności postępowania i obrania właściwej drogi, jest prostota wiary zgodna ze Słowem Bożym.


Moje doświadczenie jest podobne. Zadałem sobie pytanie: w co wierzyli Apostołowie? Przecież wystarczy dla zbawienia wierzyć w to, w co oni wierzyli i praktykować to, co oni praktykowali. Reszta jest mało ważna. Czynienie z tego czegoś nakazanego, budowanie na tym obowiązującej teologii i praktyki, to nakładanie zbędnych ciężarów. I taki jest kult świętych. Nie dość, że wątliwy z punktu widzenia biblijnego, to do tego zbędny z punktu widzenia praktycznego.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Jacek » Wt sty 08, 2013 20:41

Oj ostrożnie ,ostrożnie Jonah- :mrgreen: bo Twoja teoria lekko pachnie herezją. Jako strona Staroluteranska, musimy być wierni dogmatyce luteranskiej. Pamiętajmy, że zarówno podczas konfirmacji, jak i konwersji, przyżekamy wiernośc nie tylko Chrzescijanstwu, ale takze dogmatyce luteranskiej. Dlatego tworzeenie własnej drogi jest bardzo niebezpieczne.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Aleksander » Wt sty 08, 2013 21:30

Dredd napisał(a):
Dredd napisał(a):A według mnie Słowa Jezusa w NT są proste. Przecież on przyszedł do prostych ludzi. Mówił i czynił w sposób prosty i czytelny, tak by każdy mógł Go zrozumieć.
Co więcej, czasami wypowiadał się łopatologicznie, poprzez przypowieści, by sens Jego słów mógł do każdego trafić.


Swoją drogą, ciekaw jestem co by na te słowa powiedział pastor Aleksander :)

To jest podchwytliwe, wyczuwam teorię spiskowa, :-D

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Jonah » Wt sty 08, 2013 23:05

Jacek napisał(a):Oj ostrożnie ,ostrożnie Jonah- :mrgreen: bo Twoja teoria lekko pachnie herezją. Jako strona Staroluteranska, musimy być wierni dogmatyce luteranskiej. Pamiętajmy, że zarówno podczas konfirmacji, jak i konwersji, przyżekamy wiernośc nie tylko Chrzescijanstwu, ale takze dogmatyce luteranskiej. Dlatego tworzeenie własnej drogi jest bardzo niebezpieczne.



Czyżby nauczanie Kościoła luterańskiego zawarte w Księgach Symbolicznych było sprzeczne z nauczaniem Apostołów zawartym w Biblii? :D
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Wt sty 08, 2013 23:49

Czyżby nauczanie Kościoła luterańskiego zawarte w Księgach Symbolicznych było sprzeczne z nauczaniem Apostołów zawartym w Biblii?

Chyba tak :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 09, 2013 10:09

(J 2,1-12)
Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.



Myślę, że każdemu bardzo dobrze znany opis, ale wklejam mimo wszystko.

Właśnie ten fragment z Pisma Świętego jest często przytaczany tym, którzy nie uznają skutecznego wstawiennictwa Maryi.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr sty 09, 2013 10:54

Wędrowiec napisał(a):(J 2,1-12) Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.


Myślę, że każdemu bardzo dobrze znany opis, ale wklejam mimo wszystko.

Właśnie ten fragment z Pisma Świętego jest często przytaczany tym, którzy nie uznają skutecznego wstawiennictwa Maryi.


Ja tu nie widzę nic odnośnie wstawiennictwa, raczej dla mnie ten fragment jest dowodem na to, że Maria wierzyła, że Jezus może dokonać cudu.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron