Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Śr sie 14, 2013 13:56

Jeśli chodzi o "Matkę Bożą", to moim zdaniem ustalenie tego sformułowania miało na celu podkreślenie faktu, że Chrystus jest Bogiem. Niektórzy heretycy mogliby uważać, że skoro urodził się "z kobiety" jak człowiek, to jest tylko zwykłym człowiekiem, bo ich zdaniem Bóg nie zszedłby na Ziemię w tak "marny" sposób.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez geddy » Cz sie 15, 2013 13:37

Istotnie Maryja z Nazaretu jest Matką Boga /Theotokos/, tytuł ten został nadany Maryji podczas Soboru Efeskiego w 431r. Nie bójmy się nazywać Maryji - Matką Boga.
Oto treść dogmatu:
Natura (fyzis) Słowa nie doznała żadnej zmiany, stając się ciałem (por. J 1,14). Słowo zjednoczyło się na zasadzie hipostazy z ciałem, ożywianym przez duszę rozumną. Zostało nazwane Synem Bożym, nie ze względu na wolę lub upodobanie, lub przyjęcie prosopon. Różne natury spotkały się w jedności prawdziwej i z dwóch [jest] wyłącznie jeden Chrystus, jeden Syn. Różnica natur nie została usunięta przez zjednoczenie, lecz niewysłowione spotkanie boskości i człowieczeństwa urzeczywistnia dla nas jednego Chrystusa. Słowo osobiście narodziło się z Dziewicy, ponieważ przyswoiło sobie naturę własnego ciała. Cierpiała nie natura Słowa, lecz ponieważ Jego własne ciało cierpiało, można powiedzieć, że Słowo cierpiało i umarło za nas. Mówimy o jednym Chrystusie i Zbawicielu, nie dlatego, że uwielbiamy człowieka razem ze Słowem, lecz uwielbiamy wyłącznie jednego i tego samego Chrystusa. Odrzucenie zjednoczenia na zasadzie hipostazy, to powrót do mówienia o dwóch synach. Pismo Święte nie mówi, że połączyło się z prosopon (osobą) człowieka, lecz że stało się ciałem. Także Ojcowie nazywają Maryję, Bogarodzicą (Theotokos)
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Elżbieta » Cz sie 15, 2013 17:31

Geddy, dla mnie Maria jest matką Człowieczej części Jezusa Chrystusa, a nie Boskiej. Bo Jezus Chrystus jest prawdziwym Człowiekiem (i tu zgoda, urodziła Go Maria) i jest prawdziwym Bogiem (i tu nasz Pan został zrodzony przez Boga Ojca). Zgoda, można mówić, że Maria zrodziła i Człowieka i Boga jednocześnie, ale dla mnie mówienie, że Maria jest Bożą matką, pachnie bałwochwalstwem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Cz sie 15, 2013 20:29

Czytając treść objawień maryjnych w Fatimie niepokoi mnie najbardziej pewien fakt: przeczytałem treść relacji ze wszystkich trzech tajemnic, a dla pewności użyłem nawet narzędzia przeglądarki do przeszukiwania tekstu - ani razu nie pada w nim słowo "Jezus". To bardzo dziwne - św. Maria chcąc przekazać, wydaje się, fakty bardzo ważne dla chrześcijan, nie nawiązuje w ogóle do najważniejszej dla nich postaci. Dodatkowo w Piśmie jest taki znany zapis:

Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,
aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.

(Flp 2, 9-10)
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Witold » Wt sie 20, 2013 12:20

ale za to demon przekazujący to objawienie mówi dużo o sobie i o "ojcu świętym":

Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Żeby temu zapobiec, przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, a dla świata nastanie okres pokoju.


Co ciekawe nie mamy wyczekiwać na Sąd i przyjście Pana tylko na tryumf maryji! (celowo piszę imię tego demona małą literą).
Obrzydlistwo. Jest to koronny dowód na to że kościół katolicki jest szatańskim tworem.

Dlatego martwi mnie dialog ekumeniczny z katolikami...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Wt sie 20, 2013 13:40

Witold napisał(a):Jest to koronny dowód na to że kościół katolicki jest szatańskim tworem.


Nie no, to może trochę za mocne słowa. KRK idealny nie jest, ale nie można znowu widzieć w nim samego zła, tam też jest wielu ludzi szczerze kochających Boga. Oglądając chociażby transmisję z Dni Młodzieży, można było zobaczyć tłum ludzi, który przyszedł tam zdecydowanie dla Boga (choć trzeba przyznać, że akcentów maryjnych też było sporo, aczkolwiek padały bardziej z ust papieża niż zwykłych uczestników).
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez septemberlicht » Wt sie 20, 2013 15:46

Prawdziwość 'objawień' w KRK ocenia się biorąc pod uwagę nie okoliczności objawień, nie ich zgodność z Biblią, nie faktyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Bierze się pod uwagę to, czy pasują do katolickiej dogmatyki i polityki prowadzonej przez KRK oraz czy nie poddają krytyce postawy katolickiego kleru.

Między innymi dlatego Feliksa Kozłowska jest uznawana za schizmatyczkę, mariawicką wiedźmę itp., a siostra Bernadeta z Lourdes za świętą.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Witold » Wt sie 20, 2013 16:17

Kubala95 napisał(a):
Witold napisał(a):Jest to koronny dowód na to że kościół katolicki jest szatańskim tworem.


Nie no, to może trochę za mocne słowa. KRK idealny nie jest, ale nie można znowu widzieć w nim samego zła, tam też jest wielu ludzi szczerze kochających Boga. Oglądając chociażby transmisję z Dni Młodzieży, można było zobaczyć tłum ludzi, który przyszedł tam zdecydowanie dla Boga (choć trzeba przyznać, że akcentów maryjnych też było sporo, aczkolwiek padały bardziej z ust papieża niż zwykłych uczestników).


No tak, trochę za mocne słowa, a znasz pewnie ten fragment:

Gal. 1:9
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!


Czy wiesz czym jest Ewangelia i co głosi? Że Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem i zapowiada ponowne przyjście Chrystusa. Mówi też o ucisku Chrześcijan tuż przed Sądem.

a tutaj rzekoma Maria mówi:

przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie


Ciekawe, ST nie mówił o przyjściu "Maryi Królowej Polski" w NT Maria też nie występuje wiele razy. Więc musiał przyjść demon podszywający się pod Marię by przekierować choć część czci z Boga na siebie.

Kubala, powiedz mi proszę jak możesz pogodzić słowa apostoła z szatańskim mamieniem fatimy? Przecież to zdecydowanie odmienna ewangelia a głoszona jest przez kogo jak nie przez papieży i kościół katolicki. A właśnie o takich osobach mówił św. Paweł "miech będzie przeklęty".
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Kubala95 » Wt sie 20, 2013 18:28

Czy ja gdzieś stwierdziłem, że zamierzam je godzić ? Przecież nic takiego nie napisałem, więc proszę, zacznij czytać ze zrozumieniem, a potem zadawaj pytania. Także ostrożnie podchodzę do objawień maryjnych, przecież sam wątpliwości co do Fatimy przedstawiłem. "Maryja Królowa Polski" to wymysł polskich katolików i niestety Jana Pawła II. "Wersjowanie" św. Marii w stylu "Matka Boska Fatimska" czy "Matka Boska Częstochowska", to nie tylko zaprzeczenie Ewangelii, ale i zwykłej logiki - matka Chrystusa jest jedna i się nie rozmnaża. Tak samo nie podoba mi się zwrot "nasza matka Maryja" - moja matka ma jednak inaczej na imię. Jedynym dzieckiem św. Marii jest nasz Pan Jezus Chrystus. Podobny pogląd mam zresztą na zwrot "nasza Pani", bo moim jedynym Panem jest Pan Bóg w Trójcy Świętej i nikomu innemu służyć nie będę.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: skąd się wziął kult maryjny i świętych?

Postprzez Witold » Wt sie 20, 2013 18:38

Kubala95 napisał(a):Czy ja gdzieś stwierdziłem, że zamierzam je godzić ? Przecież nic takiego nie napisałem, więc proszę, zacznij czytać ze zrozumieniem, a potem zadawaj pytania. Także ostrożnie podchodzę do objawień maryjnych, przecież sam wątpliwości co do Fatimy przedstawiłem. "Maryja Królowa Polski" to wymysł polskich katolików i niestety Jana Pawła II. "Wersjowanie" św. Marii w stylu "Matka Boska Fatimska" czy "Matka Boska Częstochowska", to nie tylko zaprzeczenie Ewangelii, ale i zwykłej logiki - matka Chrystusa jest jedna i się nie rozmnaża. Tak samo nie podoba mi się zwrot "nasza matka Maryja" - moja matka ma jednak inaczej na imię. Jedynym dzieckiem św. Marii jest nasz Pan Jezus Chrystus. Podobny pogląd mam zresztą na zwrot "nasza Pani", bo moim jedynym Panem jest Pan Bóg w Trójcy Świętej i nikomu innemu służyć nie będę.


Gdy napisałem że krk to szatański twór napisałeś że to za mocne słowa. Przyznajesz że przeczy Biblii no ale żeby już go potępić tak jak Pismo nakazuje no to już przesada... Czyli są tacy trochę niedobrzy bo papieże rozpowszechniają fałszywe nauki ale są też trochę dobrzy bo młodzież katolicka urządza zloty i to jest takie piękne i wzruszające.

Tyle rozumiem z twoich wypowiedzi.

Nie mam problemu z czytaniem ze zrozumieniem ale może Ty masz bo jakbyś czytał uważnie to wiedziałbyś że Jezus nie był jak to napisałeś:
Jedynym dzieckiem św. Marii
:)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron