Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Pt gru 09, 2011 08:09

Oczywiście - po to zresztą Biblia powstała aby była dla nas drogowskazem :)

Chodziło mi o to, że nie można patrzyć na wszystko pozabiblijne jako przepojone szatanem, gdyż nawet w ewangeliach pozakanonicznych być może są pierwiastki prawdy. Jednakże dla nas jedynym pewnym źródłem jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu i tego mamy się trzymać.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Vojtas » Pt gru 09, 2011 10:43

Jakub napisał(a):Twierdzenie, że Boże Słowo ogranicza się jedynie do Biblii byłoby niebiblijne :)

Wiele też innych rzeczy dokonał Jezus, które, gdyby miały być spisane jedna po drugiej, mniemam, że i cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać.
J 21,25


Masz rację Jakub. Jednak to co zostało zawarte w Biblii jest wystarczające do zbawienia
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Pt gru 09, 2011 11:05

W pełni się z tym zgadzam :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Vojtas » Pt gru 09, 2011 23:04

Więc zasada "Sola scriptua" jest różnie rozumiana. Radykałowie protestanccy rozumieją to tak że tylko i wyłacznie Biblia a wszystko co poza nią jest złe.
Dla mnie (i chyba większości ewalgelików) ta zasada oznacza "Biblia jest najważniejsza" , "przede wszystkim Biblia". Ja nie mam nic przeciwko tradycji,dopuszczam prywatne opinie teologiczne ,jednakże tradycja musi być podporządowana Biblii i nie może być z nia sprzeczna
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt gru 09, 2011 23:45

:) Ja tak jak Vojtas,trzeba uważać, by nie wylać przysłowiowego dziecka z kąpielą
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Vojtas » Pt gru 09, 2011 23:52

miniofilka napisał(a)::) Ja tak jak Vojtas,trzeba uważać, by nie wylać przysłowiowego dziecka z kąpielą

Dlatego wszelkie wierzenia i teorie teologiczne muszą byc podporządkowane Biblii (co nie oznacza tego że wszystko to czego nie ma w Biblii jest szatańskie)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Agnes » N gru 11, 2011 13:59

Słusznie. Bardzo spodobała mi się anegdota o Adolfie Schlatterze. Zapytany, czy stoi na fundamencie Pisma Świętego, Schlatter odpowiedział: "Ja stoję pod autorytetem Pisma Świętego!"

(zaczerpnęłam z książki Gerharda Sautera: "Podstawowe pytania wiary")
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości