Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Cz gru 08, 2011 20:21

W książce biskupa Bo Giertza "Wierzyć po ewangelicku" autor wymienia 4 rodzaje podejść do natchnienia Biblii. Postaram się jej w miare wiernie oddać, ale też nie kopiować bo mnie Augustana oskraży :D

1. Pogląd Świecki (historyczno-krytyczny pierwotny). Biblia powstała tak jak każda inna książka. Autorzy Biblii to dzieci swoich czasów. Pisali o ludzkich myślach o Bogu. Nie tylko prorocy i apostołowie byli dziećmi swoich czasów, ale także sam Jesus. Jest to więc całkowicie świeckie podejście do Pisma Świętego.

2. Pogląd Liberalny (historyczno-krytyczny współczesny). Boże objawienie ma miejsce w historii. Biblia jest świadectwem dramatycznej historii w której Bóg po długiej walce doprowadził do zbawienia. Wieść ta była przekazywana w bardzo skomplikowany sposób. Jako, że proces ten był częścią ludzkiej historii dochodziło do błędów. Trzeba więc badać Biblię pod względem historycznym (kontekst). Czasem te badania podważają centralne myśli Biblii. W czasie powstawania Biblii przekazywane Boże Słowo złączyło się z fałśzywymi źródłami. Trzeba więc korygować Biblię aby odrzucić "fałszywe" źródła.

3. Pogląd fundamentalistyczny (werbalna inspiracja). Każde słowo w Biblii pochodzi z natchnienia Ducha Świętego. Biblia jest nieomylna we wszystkich jej fragmentach, także tych dotyczących historii i przyrody.

4. Pogląd o inspiracji. Słowo Biblii jest inspirowane, to nie znaczy jednak, że słowa w Biblii były dyktowane przez Ducha Świętego i dlatego we wszystko jest nieomylne - także to nie mające związku ze zbawieniem. Bóg daruje nam w Biblii wieść o zbawieniu i dotyczy ona wszystkich ludzi i czasów. Biblia nie posiada fałśzywych źródeł, Bóg bowiem kierował procesem powstawania poszczególnych źródeł jak też i kanonu. Biblia nie jest podręcznikiem do historii czy biologii. Można ten pogląd podsumować tak: "Biblia powstała tak, jak tego chciał nasz Stwórca, by przemawiać do wszystkich narodów i w każdym czasie".



Tak więc można powiedzieć, że 2 pierwsze poglądy odrzucają całkowite natchnienie, a 2 kolejne je przyjmują. Dla mnie osobiście najbliższy jest pogląd 4-ty, bo nie robi z autorów Biblijnych maszyn do pisania. Zresztą ortodoksja luterańska była bardzo płodna w wymyślaniu jak to autor natchniony miał mało do powiedzenia. Z drugiej strony dostrzegając poprzez współczesną biblistykę różnorodność Biblii wierzymy, że wszystko to jest z Bożej woli.

Tak na koniec cytat bp Giertza : Bóg przemów, a Jego dzieci ufają mu i wierzą, że On ma rację :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Tomasz » Cz gru 08, 2011 20:33

Jeżeli chodzi o mnie - to najbliższy jest mi pogląd trzeci. Jednak nie uważam, iż każde werset należy rozumieć dosłownie. Biblia jest pełna różnej symboliki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Elżbieta » Cz gru 08, 2011 20:55

Tomasz napisał(a): ... Jednak nie uważam, iż każde werset należy rozumieć dosłownie. Biblia jest pełna różnej symboliki.

Dlatego właśnie najbliższy jest mi pogląd czwarty
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Cz gru 08, 2011 21:02

Grunt, że zgadzamy się, że Biblia nie jest dziełem przypadku i że jest natchniona :).
To jest naistotniejsze - w sprawach fundamentalnych zgodność!
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Agnes » Cz gru 08, 2011 21:33

Mnie jest najbliższy pogląd czwarty.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Aleksander » Cz gru 08, 2011 21:51

Mi się wydaje, że pogląd 3 został dosyć mocno zawezony, który napewno warto być wyjaśnić. Jednak podobnie jak Tomasz obstaje za trójka. Czwarty niestety zawiera zdanie pochodzące z teologii neoortodoksyjnej: Bóg objawil Sie w Biblii, co nie oznacza, że każde słowo objawia Boga. Teologowie neoortodoksyjni zresztą nigdy nie ukrywali , że Pismo zawiera pełno błędów.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Cz gru 08, 2011 22:29

Neoortodoksja, czy też Barthianizm jest ogólnie skomplikowana. Barth odrzuca typowy dla Lutra dualizm objawieniowy (Zakon i Ewangelia). Wyróżnia także - co tu istotne - 3 formy Słowa - spisane, objawione i zwiastowane.

Bóg owszem objawił się w Biblii. Objawił się ludzkim autorom Biblii. I poprzez Biblię objawia się nam obecnie. Tak jak to ujął biskup Giertz wieść o zbawieniu zawarta w Biblii dotyczy ludzi wszystkich czasów. Jest to aktualny głos Boga zapisany w ustalonej już formie literackiej. I przez to materialne Słowo przemawia do nas Duch.

Co by jednak nie mówić o Barth-ie to dzięki neoortodoksji powstrzymano inwazję teologii liberalnej, która wtedy była już mocno skompromitowana. Ale np patrząc na KE-R w Polsce to chyba ich największym błędem było to, że nie wykorzystali potencjału Bartha. Odnoszę wrażenie, że jest on popularniejszy w kręgach luterańskich niż reformowanych. A tak KE-R poszedł i wciąż idzie w kierunku liberalnym.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Vojtas » Cz gru 08, 2011 23:02

Jeśli chodzi o mnie to 4 pogląd jest mi najbliższy (jak wiekszości z nas).

Ponadto fundamentalisci biblijni to uważają ze Pismo Święte jest alfą i omegą,że wszystko poza nim jest złe.
Bóg nie jest ogranoczony tylko do pewnej księgi. Jednak to co jest zawarte w Biblii jest wystarczające do zbawienia i wystarczy wierzyć jedynie to co jest w niej zawarte.
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Jakub » Pt gru 09, 2011 06:25

Twierdzenie, że Boże Słowo ogranicza się jedynie do Biblii byłoby niebiblijne :)

Wiele też innych rzeczy dokonał Jezus, które, gdyby miały być spisane jedna po drugiej, mniemam, że i cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać.
J 21,25
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Natchnienie Biblii - bp Bo Giertz

Postprzez Elżbieta » Pt gru 09, 2011 07:09

Może jednak trzymajmy się tylko tego co zostało spisane w Biblii, żeby nie stało się tak jak w KRK
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron