Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckiej

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckiej

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N gru 04, 2011 21:44

Mam pytanie:)
Otóż kolega-katolik zarzuca wszystkim protestantom, że są heretykami, ponieważ odrzucili któreś z ksiąg deuterokanonicznych z Biblii katolickiej.
Jakie to są księgi i dlaczego zostały usuniete?
Jak sie obronic przed jego zarzutami?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Vojtas » N gru 04, 2011 21:54

miniofilka napisał(a):Mam pytanie:)
Otóż kolega-katolik zarzuca wszystkim protestantom, że są heretykami, ponieważ odrzucili któreś z ksiąg deuterokanonicznych z Biblii katolickiej.
Jakie to są księgi i dlaczego zostały usuniete?
Jak sie obronic przed jego zarzutami?

Te księgi nie zostały usunięte. Dopiero Sobór Trydencki oficjalnie właczył te księgi do kanonu Pisma. W starozytnosci chrześcijanie nie uznawali ich za natchnione (mimo że były popularne)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Tomasz » N gru 04, 2011 22:06

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez MichałG » N gru 04, 2011 23:24

Nie do końca jest to ścisłe, że na Trydencie dopiero włączono do kanonu. Jest wręcz nieścisłe :wink:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99g ... kanoniczne

Moja opinia:

1 Księga Machabejska (ponoć Luter ją bardzo lubił) - dzieło stricte historyczne
2 Księga Machabejska - perspektywa jest tu znacznie bardziej metafizyczna niż w Mch 1 (katolicy powołują się na jeden fragmencik z Mch 2, by uzasadnić modlitwy za zmarłych)
Księga Mądrości - ot taka hagada
Mądrość Syracha (Eklezjastyk) - nic konkretnego o niej nie sądzę, jest to pismo mądrościowe
Księga Tobiasza - barwna opowieść osadzona w bogatym folklorze Bliskiego Wschodu
Księga Judyty - żydowska opowieść patriotyczna, zawiera rażące błędy historyczne, więc gdyby uznać ją za kanoniczną, skutkiem jest uznanie omylności Biblii!
Księga Barucha - nic nie sądzę, taki appendix do Jeremiasza

Apokryficzne dodatki do Daniela (Zuzanna i starcy) są natomiast urokliwe.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Tomasz » N gru 04, 2011 23:47

Sprawa ksiąg deuterokanonicznych nie była jasna i budziła wiele sporów. Faktem jest jednak, że Sobór Trydnecki ostatecznie "potwierdził" ich kanoniczność.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Agnes » Pn gru 05, 2011 07:53

Wieczorem dziś napiszę coś więcej na ten temat!
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez skomplik » Pn gru 05, 2011 11:08

Ja mam Biblie Warszawską z dodatkiem ksiąg Deuterokanonicznych w jednym wydaniu, są w osobnym rozdziale.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Agnes » Pn gru 05, 2011 14:48

Księgi deuterokanoniczne nie są uznawane przez Kościoły poreformacyjne, gdyż (w skrócie):

- Nigdy nie należały do kanonu hebrajskiego. Nie sięgano do nich również w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
- Nie są cytowane w NT, w którym znajduje się wiele odnośników do ST (przy czym z kanonicznych nie są cytowane: Księga Estery i Pieśń nad Pieśniami).
- Powstały w okresie 400 lat pomiędzy Malachiaszem a Janem Chrzcicielem, kiedy to nie było proroczych wypowiedzi. Dlatego Żydzi nie uznali ich za kanonicze. Autorami kanonicznych ksiąg ST są prorocy.
- Żaden z autorów ksiąg deuterokanonicznych nie twierdzi zresztą jednoznacznie, wprost, że przekazuje słowa Boga, że pisze w Jego autorytecie, z Jego woli.
- Księgi deuterokanoniczne zawierają treści często sprzeczne z treścią i przesłaniem 66 ksiąg kanonicznych. Łącznie z okultyzmem, praktykami magicznymi, modlitwami za zmarłych.
- W tym, że te księgi nie sa w kanonie nie ma niczego dziwnego. W Biblii są wymieniane również inne księgi, które nie znalazły się w kanonie (również kanonie KRK). Są o nich wzmianki, np. w 4 Mojż 21,14 jest wspomniana Księga Wojen Pana, w Księdze Jozuego 10,13 jest wspomniana Księga Prawego.

Księgi deuterokanoniczne są w istocie apokryfami. Dlatego np. w niemieckich Einheitsuebersetzungen (wspólnych katolicko-ewangelickich przekładach Biblii - te księgi są zamieszczane osobno (jak wspominał skomplik.) jeżeli wydawca jest ewangelicki. Bo katoliccy wydawcy mieszają je z kanonem.

Dlatego nie można powiedzieć, że Reformacja "zabrała" coś z kanonu. Odwrotnie - to KRK dodał, nadając niesłusznie księgom wtórnokanonicznym taki sam status jak 66 Księgom Objawionym.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Jakub » Wt gru 06, 2011 12:32

Kościół pierwotny korzystał z Septuaginty, która deuterokanoniczne księgi zawierała. Później Wulgata łacińska trochę uszczupliła kanon.

Żydzi natomiast odrzucili księgi greckie bo były one używane przez chrześcijan.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby aby deuterokanoniczne księgi znalazły się między Starym a Nowym Testamentem. Mam nadzieję, że tak to rozwiążą w przekładzie ekumenicznym
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: księgi deuterokanoniczne usuniete z Biblii protestanckie

Postprzez Agnes » Wt gru 06, 2011 13:15

Czy Kościół nie korzystał z Septuaginty dopiero od IV wieku?

(Mówiąc o kanonie hebrajskim, miałam na myśli te księgi kanoniczne, które były nimi za czasów Jezusa.)

Deuterokanoniczne księgi można czytać, bo i Luter twierdził, ze bywa to pożyteczne (nawet niektórych ksiag było mu żal, że nie znajdują się w kanonie - ale był słusznie bezkompromisowy w tym względzie). Jednak dla mnie (co tez i Reformacja podkreśliła) nie mają one takiej wagi jak 66 ksiąg kanonicznych. Mogą być budujące, ale nie są Objawieniem "z pierwszej ręki" że tak powiem. Dla mnie ich apokryficzny charakter jest bardzo widoczny w lekturze. Zwłaszcza przy Tobiaszu to jest wyraźne!

Dlatego byłabym za tym, aby w przekładzie ekumenicznym umieścić je osobno, pod wyraźnym tytułem "Deuterokanoniczne" i objaśnieniem, co to dokładnie znaczy.

No i oczywiście odpada formułowanie dogmatów na podstawie ksiąg deuterokanonicznych.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości