Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Duch Święty

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Duch Święty

Postprzez Januarius » Cz lis 10, 2011 12:26

Elżbieta napisał(a):Nie ma takich słów

O to mi chodziło. Dziękuję Ci Elu!
Januarius
 
  

Re: Duch Święty

Postprzez Elżbieta » Cz lis 10, 2011 12:51

Nie ma takich słów, ale treść Biblii jasno mówi o Trójcy, więc nie powinieneś być taki zadowolony.
Jesteś niesamowicie odważnym człowiekiem, żeby takie rzeczy wypisywać, odważnym, albo szalonym.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Duch Święty

Postprzez Januarius » Cz lis 10, 2011 13:04

Elżbieta napisał(a):Nie ma takich słów, ale treść Biblii jasno mówi o Trójcy, więc nie powinieneś być taki zadowolony.

Nie chodzi o to, czy jestem zadowolony, czy też nie. Dążę do jak najlepszego poznania prawdy!
Januarius
 
  

Re: Duch Święty

Postprzez Tomasz » Cz lis 10, 2011 13:18

Ela wyraziła się nieprecyzyjnie. Biblia potwierdza boskość Ducha Św.

Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości - zamieszczam poniżej krótki tekst wyjaśniający przedmiotowe zagadnienie :

Większość ludzi nie ma problemu z ideą Boga Ojca. Ostatecznie Bóg jest Ojcem. To, że Jezus jest Bogiem, w którym pełnia istoty Bóstwa jest ukazana w ludzkiej postaci, sprawia pewne trudności w uchwyceniu tej idei, ale może być zrozumiane. Ostatecznie wszechpotężny Bóg jest w stanie ukazać siebie w ludzkim ciele, jeśli tego chce. Jednak dla wielu ludzi myśl o Duchu Świętym, jako Bogu jest znacznie trudniejsza do przyjęcia. Znacznie łatwiej jest im myśleć o Duchu Świętym, nie jako o Bogu, ale o pewnego rodzaju bezosobowej sile, jakiejś boskiej energii i mocy, czymś w rodzaju grawitacji, która pochodzi od Boga i przenika świat.
Biblia jednak wyraża się jasno, że Duch Święty jest Bogiem, podobnie jak Ojciec i Syn, jest jednym z Osób Bóstwa.

Jak następujące teksty mogą pomóc nam w zrozumieniu Boskiej natury Ducha Świętego?

I Mojż. 1,2

Mat. 1,20

Mat. 28,19

Jan 14,16

Dz. Ap. 5,3.4

Rzym. 8,11

I Kor. 2,10.11

II Kor. 3,17

Atrybuty, które posiada Duch Święty, takie jak: prawda (Jan 16,13), życie (Rzym. 8,2), wszechmoc (I Kor. 2,10.11) — wszystkie te cechy towarzyszą Bóstwu. Jezus w Ewangelii Mateusza powiada (Mat. 12,31.32), że bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie wybaczone, chociaż wybaczone może być bluźnierstwo przeciwko Jezusowi. Wypowiedź ta nie miałaby sensu, gdyby Duch Święty był czyś mniej znaczącym niż Ojciec. W Mat. 1,20 jest powiedziane, że Jezus został poczęty z Ducha Świętego. Ten tekst byłby trudny do zrozumienia, gdyby Duch Święty nie był prawdziwym Bogiem (zob. I Mojż. 1,2).


źródło :http://maranatha.pl/lekcje/24-duch_swiety/101-osobowosc-boskosc.html

Boskość Ducha Św. jest jedną z kwestii fundamentalnych nad którymi nie dyskutujemy - dlatego też temat zamykam.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Wersety Tomasza

Postprzez Januarius » Cz lis 10, 2011 15:02

Jeżeli wątek jest zamknięty - nie próbuj tego obchodzić zakładając nowy. Treść wycinam

Tomasz
Januarius
 
  

Re: Duch Święty

Postprzez Tomasz » Cz lis 10, 2011 19:23

Nie będzie banu, ale nie nadużywaj już naszej gościnności i cierpliwości.

Duch Św. jest trzecią osobą Trójcy Św. i jest Bogiem.

Tutaj masz link do opracowania obalającego wszystkie herezje Świadków Jehowy, które Ty również próbujesz głosić http://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-14.php

Jestem bardzo cierpliwy, ale nie doskonały i moja cierpliwość też ma swoje granice.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron