Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Boskość Jezusa

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Boskość Jezusa

Postprzez Januarius » Cz lip 28, 2011 09:02

"Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał Mu Bóg" (Ap.1:1)

Co sądzicie o tym fragmencie? Czy nie wskazuje on na to, że Bóg i Jezus to dwie różne osoby. Można nawet wysnuć wniosek, ze Jezus nie jest Bogiem! Piszcie, co myślicie na ten temat!
Januarius
 
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Elżbieta » Cz lip 28, 2011 09:41

Zacznijmy od tego, że jest :
1. Bóg Ojciec (Jahwe )
2. Bóg Syn (Jezus)
3. Bóg Duch Święty
Wierzymy w Trójcę Świętą.
Tak jak grono jest liczbą pojedynczą i zarazem mnogą, bo w skład tego grona wchodzi wiele jagód i te wiele jagód tworzą jedno grono. Tak jest również i z Trójcą Świętą.
Już starożytni Izraelczycy właśnie w ten sposób określali Boga: używali liczby pojedynczej mnogiej. Dlatego też w Starym Testamencie można znaleźć takie słowa :
"Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz , podobnego do nas ....." ,
"I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go......"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Januarius » Cz lip 28, 2011 13:44

Elżbieta napisał(a):Zacznijmy od tego, że jest :
1. Bóg Ojciec (Jahwe )
2. Bóg Syn (Jezus)
3. Bóg Duch Święty
Wierzymy w Trójcę Świętą.
Dlaczego więc Jezus musiał otrzymywać objawienie od Boga? Sam sobie dał objawienie?
Januarius
 
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Elżbieta » Cz lip 28, 2011 14:26

Jeżeli Bóg jest w trzech osobach, wiec chyba jedna drugiej może coś przekazać
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Wildente » Cz lip 28, 2011 14:52

Elżbieta napisał(a):Jeżeli Bóg jest w trzech osobach, wiec chyba jedna drugiej może coś przekazać


Tak, tylko że są 2 założenia:

a) Bóg jest wszechmocny i WSZECHWIEDZĄCY
b) Wszystkie osoby Trójcy są równe.

Skoro są równe, to są WSZECHWIEDZĄCE. A skoro tak, to jak jedna może drugiej jakąś wiedzę przekazać.

Zresztą, jest bardziej znany fragment kwestionujący wszechwiedzę Jezusa i to płynący z Jego ust - odnośnie końca świata, którego terminu nie zna nikt, tylko Ojciec.

Wydaje mi się, że dogmat o Trójcy jest dość niebiblijny niestety. Nie wiem czemu chrześcijanie uparli się na tą niebiblijną Trójcę. Ja od dziecka wiedziałam, że jest sobie Bóg, że on ma Syna, a pomaga im we wszystkim Duch św. i nie przeszkadza mi to w żadnym aspekcie chrześcijaństwa, a jest zgodne z Pismem. Zresztą, nazwijmy ich nawet Trójcą, niech tam. Ale po co się upierać i szukać na siłę jakiś mglistych sformułowań, że są równi. Nawet jak są, to chyba nie ma to najmniejszego znaczenia. Gorzej jak nie są i Bóg Zazdrosny, który nie chce innych Bogów obok Niego nie spojrzy na ten pomysł łaskawie.

Podobnie jak z tą nieszczęsną niedzielą. Też Pismo mówi, żeby SOBOTĘ święcić, ale chrześcijanie wybrali niedzielę i motywują to, że dzień nie ma znaczenia. Dobra, może nie ma. A jak ma? Skoro nie ma, to trzeba było wybrać sobotę, a nie ryzykować zagniewanie Boga.
Wildente
 
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Jacek » Cz lip 28, 2011 15:24

O ! matko Wildente- masz troche racji. Dogmat o Trojcy Swietej, jest najtrudniejszym dogmatem w teologii i sprawia problemy nawet studentom teologii przyszlym duchownym. Co do soboty , to KrK wpadla na genialny pomysl, kto uczestniczy wieczorem w sobote we mszy sw, nie musi uczestniczyc we mszy niedzielnej.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Wildente » Cz lip 28, 2011 16:04

Viking napisał(a): Co do soboty , to KrK wpadla na genialny pomysl, kto uczestniczy wieczorem w sobote we mszy sw, nie musi uczestniczyc we mszy niedzielnej.


Nie, nie, nie... Tylko, jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w niedzielę. Nie na zasadzie ,,w niedzielę mi się nie chce, pójdę w sobotę wieczorem i będę mieć wolną niedzielę na przyjemności''.
Wildente
 
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Jacek » Cz lip 28, 2011 18:21

Alez tak, tak, matko Wildente- Moja mama czasami tak robi, poniewaz wtedy jest mniej osob w kosciele, ale czasami idzie w niedziele.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Wildente » Cz lip 28, 2011 19:12

Faktycznie wygląda, że Prawo Kanoniczne zezwala. Widać ksiądz nieco zamotał, jak wyjaśniał.
Wildente
 
  

Re: Apokalipsa 1:1

Postprzez Tomasz » Cz lip 28, 2011 20:27

To nie jest tak jak mówicie Moi Drodzy. W KRK sobotnia wieczorna Msza jest uważana za pierwszą niedzielną. Jeżeli się mylę, to niech jakiś obeznany w temacie papista mnie poprawi :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości