Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pismo Św. a tradycja Kościoła

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Tomasz » N lip 31, 2011 20:18

Chciałbym zdementować jakobym miał być ojcem Vikinga.
W związku z tym, iż Viking nazwał również Wildente "matką" - chciałbym również oświadczyć, że pomiędzy mną a Wildente nigdy nic nie zaszło :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez MAZale » Pn sie 01, 2011 22:44

Tomaszu,
hmmm...przyznam, że rzeczywiście przy Twoim ujęciu tematu jest szansa na consensus :D
Zastanawia mnie jednak czy Twoje rozumienie zasady sola scriptura jest tożsame z tym, jak ją rozumieją ją na przykład denominacje ewangelikalne. Z tego co czytałem oni traktują Pismo Święte niemal LITERALNIE. Wydaje mi się, że tak się nie da. Pismo Święte powstało w pewnym bardzo konkretnym czasie, środowisku, kręgu kulturowym, itp. Ponadto istnieje wiele tłumaczeń, które w pewnych szczegółach różnią się miedzy sobą.
Zaznaczam, że patrzę na tę kwestię przez pryzmat swoich doświadczeń zawodowych, więc niekoniecznie moje spojrzenie jest trafne. Codziennie zmagam się z interpretacją tekstów prawnych i wiem, jak ważna jest przy ich czytaniu właściwa wykładnia przepisów. Pominięcie wykładni systemowej, historycznej i celowościowej i oparcie się wyłącznie na wykładni gramatycznej prowadzi często do całkowicie absurdalnych rezultatów. A trzeba podkreślić, że jest to tekst, który niemal zawsze jest stosunkowo świeżej daty, spisany w języku polskim i posiadający jedną oficjalną wersję opublikowaną w urzędowym publikatorze, więc sprawa powinna być stosunkowo prosta. Okazuje się jednak, że żeby zrozumieć o co chodziło ustawodawcy trzeba czasami sięgnąć do materiałów legislacyjnych, komentarzy, artykułów i monografii różnych autorów, orzeczeń sądowych itp.
Sądzę, że podobnie jest z czytaniem tekstu Pisma Świętego, ale sprawa jest o tyle trudniejsza, że jest to tekst powstały wiele wieków wcześniej, w zupełnie innym języku, kręgu kulturowym, itd......
Czy w luteranizmie uwzględniacie tego rodzaju elementy w interpretacji Pisma Świętego, jak kontekst historyczny, gatunek literacki, interpretacja zawarta w pismach Ojców Kościoła, itp.? Czy byłaby dla Was do zaakceptowania myśl o "wykładni" Pisma Świętego dokonywanej na przykład przez sobór powszechny, który spełniałby podobną rolę do tej, którą pełni na gruncie systemu prawnego Sąd Najwyższy? Albo o dokonywaniu przez taki sobór oceny pewnych doktryn czy poglądów teologicznych pod kątem ich zgodności z Objawieniem zawartym w Piśmie Świętym, tak jak w przypadku ustawodawstwa czyni Trybunał Konstytucyjny? Czy Waszym zdaniem każdy chrześcijanin ma prawo interpretacji Pisma Świętego w sposób dowolnym w swoim sumieniu?

Pozdrawiam
Michał
Ostatnio edytowano Pn sie 01, 2011 23:02 przez MAZale, łącznie edytowano 3 razy
MAZale
 
Posty: 6
Dołączył(a): So sie 14, 2010 01:25
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Elżbieta » Pn sie 01, 2011 22:53

O ile ja się orientuję, to oczywiście, że są uwzględniane. Bez tego wyjdą dziwolągi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Tomasz » Śr sie 03, 2011 22:08

Zastanawia mnie jednak czy Twoje rozumienie zasady sola scriptura jest tożsame z tym, jak ją rozumieją ją na przykład denominacje ewangelikalne. Z tego co czytałem oni traktują Pismo Święte niemal LITERALNIE. Wydaje mi się, że tak się nie da. Pismo Święte powstało w pewnym bardzo konkretnym czasie, środowisku, kręgu kulturowym, itp. Ponadto istnieje wiele tłumaczeń, które w pewnych szczegółach różnią się miedzy sobą.


Różne dominacje różnie rozumieją zasadę "Sola scriptura". Oczywiście, że nie wszystko w Piśmie Św. należy rozumieć literalnie, gdyż mamy bardzo często do czynienia z symboliką. Nie jestem biblistą ani teologiem i wolałbym aby wypowiedzieli się tutaj fachowcy.
Co do tłumaczeń - to raczej nie różnią się one między sobą w sposób bardzo istotny.

Czy w luteranizmie uwzględniacie tego rodzaju elementy w interpretacji Pisma Świętego, jak kontekst historyczny, gatunek literacki, interpretacja zawarta w pismach Ojców Kościoła, itp.?


Z pewnością :)

Czy byłaby dla Was do zaakceptowania myśl o "wykładni" Pisma Świętego dokonywanej na przykład przez sobór powszechny, który spełniałby podobną rolę do tej, którą pełni na gruncie systemu prawnego Sąd Najwyższy?


Hmmm.... czemu nie. Tylko nie wiem jak taki sobór miałby wyglądać w praktyce. Wypowiadam się oczywiście za siebie.
Na marginesie - z racji swojego "zboczenia zawodowego" również bardzo często używam porównań do systemu prawnego :)

Czy Waszym zdaniem każdy chrześcijanin ma prawo interpretacji Pisma Świętego w sposób dowolnym w swoim sumieniu?


Sprawa jest tutaj bardzo złożona. Moim zdaniem - nie. Pełna dowolność interpretacyjna prowadzi do bardzo negatywnych zjawisk i rozbijania kościołów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pismo Św. a tradycja Kościoła

Postprzez Wojtek » Pn sie 08, 2011 21:14

Pominięcie wykładni systemowej, historycznej i celowościowej i oparcie się wyłącznie na wykładni gramatycznej prowadzi często do całkowicie absurdalnych rezultatów.


Prawisz, bracie, jednakże nie należy zapominać, iż wszelkie konteksty mają służyć UMOCNIENIU Pisma Świętego, a nie pozbawiania go Mocy i Wiarygodności.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron