Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Odwołanie drugiego przykazania

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez annahelena » Pt maja 20, 2011 19:41

Kochani ja znów z kolejnym dylematem ważnym bo tłumaczę bratu czasami nauki Kościoła, a właściwie ich "pomyłki".
Otóż tłumaczyłam mu, że KK zmienił, a właściwie wykreślił z dekalogu tę część o tworzeniu wizerunków, obrazów. Jednak jego kolega ministrant, powiedział mu, że w dalszej części Biblii (prawdopodobnie Księga Wyjścia) Jezus dokonał zmiany tego przykazania i zezwolił na tworzenie owych wizerunków i modlenia się do nich.
No i jestem w kropce. Czy teki fragment rzeczywiście istnieje ? Gdzie?
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Elżbieta » Pt maja 20, 2011 20:05

annahelena napisał(a):powiedział mu, że w dalszej części Biblii (prawdopodobnie Księga Wyjścia) Jezus dokonał zmiany tego przykazania i zezwolił na tworzenie owych wizerunków i modlenia się do nich.


Ja też jestem w kropce, tym bardziej, że jest tu mowa o Jezusie Chrystusie w Starym Testamencie, który zmienia treść przykazania. W Starym Testamencie przyjście Jezusa było przepowiadane przez proroków, ale On sam nie występuje w tej części Biblii.


Jeżeli chodzi o Jezusa Chrystusa, to On sam mówił, że nie przyszedł znieść zakon, ale go wypełnić - więc chyba coś tu nie tak
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Tomasz » Pt maja 20, 2011 20:50

To nie jest raczej kwestia takiego czy innego przekładu Dekalogu, ale jego rozumienia.

Porównajmy treść drugiego przekazania w przekładach katolickich i ewangelickich :

przekład rzym-katolicki napisał(a): Nie będziesz używał imienia Pana Boga twego na daremno


przekład ewang-augsburski napisał(a):Nie bierz imienia Pana Boga nadaremno, albowiem Pan nie zostawi bez kary tego, który imię Jego na daremno bierze


przekład ewang-reformowany napisał(a):Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są niebie w górze, na ziemi nisko i w wodach pod ziemią. Nie będziesz im się kłaniał ani im służył, bo ja jestem Panem, Bogiem twoim, Bogiem zawistnym w miłości, który karze nieprawości ojców na synach aż do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a okazuję miłosierdzie tysiącom tych, którzy mnie kochają i strzegą moich przykazań


Jak widzimy - tylko w przekładzie reformowanym jest wyraźnie podkreślony zakaz oddawania czci martwym przedmiotom, natomiast przekłady katolickie i luterańskie w zasadzie się od siebie nie różnią. Natomiast w rozumieniu luterańskim - oddawanie czci martwym przedmiotom jest naruszeniem pierwszego przykazania które brzmi :

Nie będziesz miał bogów innych obok mnie
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez annahelena » Pt maja 20, 2011 21:04

Głowię się już dłuższy czas, szukam tego fragmentu, ale nic konkretnego nie znajduję.
Tomaszu jeżeli chodzi o wersję katolicką to jest ona wersją z katechizmu, czyli okrojoną z tego co najważniejsze.

Nawet w Nowym Testamencie jest fragment, który mówi o tym iż: "Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka." Dz.17:29

Kazałam bratu poprosić kolegę o namiary gdzie to pisze, bo mi to spokoju nie daje.
Bo jakoś KK musi interpretować te stawianie tych wszystkich figurek, obrazów, modlenie się do nich, okadzanie ich i przystrajanie.
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Dagóza » Pt maja 20, 2011 21:38

Na 100 % nie ma takiego odwołania drugiego biblijnego przykazania. Jest ono ściśle związane z pierwszym przykazaniem, które przecież wyklucza oddawanie czci komukolwiek poza Bogiem. Tu mogę z całą pewnością stwierdzić, iż próby innego pojmowania sprawy, są ludzkim przeciwstawieniem się Bożej woli i nie może być akceptacji dla takich praktyk.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Tomasz » Pt maja 20, 2011 23:29

Bo jakoś KK musi interpretować te stawianie tych wszystkich figurek, obrazów, modlenie się do nich, okadzanie ich i przystrajanie.


Z tego co wiem - to chyba KK tłumaczy to w sposób dosyć pokrętny, że nie oddaje czci przedmiotom ale osobom, które one przedstawiają.
Ale najlepiej zapytaj na jakimś forum katolickim - tylko uważaj, żeby Cię nie zjedli za zadawanie takich pytań. :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Wildente » So maja 21, 2011 08:55

Pokrętnie, jak pokrętnie, w końcu ewangeliczni też zarzucają luteranom, że modlą się do krzyża z figurką. Widziałam też luterańskie kościoły, gdzie na ołtarzu był jakiś obraz. Na pewno dość dziwnie jest w różnych sanktuariach, gdzie koronuje się obrazy, pociera o nie jakieś kawałki szmatek albo coś podobnego. Ale znów jak w domu ktoś ma na ścianie obrazek... Ja mam krzyż z ludowego rzeźbiarstwa, z wiszącą na nim wielką głową. Krzyż wisi naprzeciwko łóżka i gdy idę spać, spoglądam na niego i modląc się, patrzę też na niego, choć nie odbieram tego jako oddawanie czci temu konkretnie krzyżowi, tylko jako symbol kreujący moją tożsamość.

W końcu jak byłam mała, to miałam nad łóżkiem plakat ulubionego zespołu. Uwielbiałam ich, a nie ich zdjęcie na plakacie, a jednak plakat wisiał.

----

Nie wiem o jakich tłumaczeniach piszesz, ale ja znalazłam tak:[/quote]

Ks. Wyjścia 20:3-5, Biblia Warszawska napisał(a):Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą.


więc jest mowa o podobiźnie RZEŹBIONEJ. W katolickiej jest szerzej:

Ks. Wyjścia 20:3-5, Biblia Tysiąclecia napisał(a):Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.


i są też obrazy.
Wildente
 
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Elżbieta » So maja 21, 2011 10:58

W naszych kościołach są i obrazy i krzyże i krucyfiksy, ale nikt tego nie traktuje jako świętość i się nikt do nich nie modli, nie mówiąc o jakimś całowaniu pocieraniu, czy czymś podobnym. My te rzeczy traktujemy jako przypomnienie tego w co wierzymy. Jeżeli jest krucyfiks, to ma on nam przypominać o poświęceniu naszego Pana i w jaki sposób umarł za nasze grzechy, ma nam uprzytomniać to wszystko co wycierpiał, abyśmy my nie musieli ginąć za nasze grzechy. Obrazy z innymi scenami - to taka historyjka obrazkowa (mówiąc dzisiejszym językiem) dla przypomnienia i dla przyswojenia historii biblijnych.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Wildente » So maja 21, 2011 11:37

No i podobnie jest u katolików, pomijając jakieś Cudowne Miejsca, z Cudownymi Obrazami. Generalnie Kościół Rzymski jest dość mocno rozdwojony. Istnieje warstwa oficjalna, z oficjalnym nauczaniem bardzo bliskim ewangelickiemu i warstwa ludowo-korporacyjna, zupełnie luźno powiązana z czymkolwiek, bazująca na ludowych bajaniach oraz na Przemyśle Pielgrzymkowo-Uzdrowieniowym.

Jak katolik idzie się modlić przy Bożym Grobie w Wielkanoc, to nie modli się do figury, ona tylko stanowi dekorację edukacyjną. To akurat jest fajne u katolików, zwłaszcza dla dzieci. Luterański kościół przez cały rok wygląda identycznie i nabożeństwa są identyczne i jedyne niuanse związane ze świętami to nabożeństwa dodatkowe, choć też mało.

W kościele katolickim akurat fajnie jest, że dzieci mogą sobie popatrzeć na stajenkę w Boże Narodzenie albo odwiedzić Boży Grób w Wielką Sobotę. Równie fajne są rozwiązania takie jak Pasterka czy Rezurekcja.

Ja wiem, że to wszystko jest raczej kulturowym dodatkiem, ale wzbogaca on jednak życie religijne, a także niesie aspekty edukacyjne dla dzieci czy mniej ,,zaprawionych w bojach'' wiernych.
Wildente
 
  

Re: Odwołanie drugiego przykazania

Postprzez Wędrowiec » So maja 21, 2011 11:53

Wildente napisał(a): Generalnie Kościół Rzymski jest dość mocno rozdwojony. Istnieje warstwa oficjalna, z oficjalnym nauczaniem bardzo bliskim ewangelickiemu i warstwa ludowo-korporacyjna, zupełnie luźno powiązana z czymkolwiek, bazująca na ludowych bajaniach oraz na Przemyśle Pielgrzymkowo-Uzdrowieniowym.


Tak właśnie jest. Ta druga część w zasadzie zawsze znajdzie sobie proste wytłumaczenie - TRADYCJA.
Mało tego. Wszelkie wypaczenia liturgiczne, przekręcane melodie pieśni, modlitw itp. - zawsze bo taka jest ŻYWA TRADYCJA.
Część postu usunięta ze względu na słownictwo Elżbieta

Wracając do II Przykazania, to osobiście nie mam nic przeciwko obrazom, krucyfiksom, malowidłom ściennym, rzeźbom i innym dziełom pod warunkiem, że nie są one w żaden sposób wynoszone na piedestał, czczone, okadzane, koronowane itd.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron