Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Trudniejsze fragmenty

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:53

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:21 Temat postu:

Przepraszam bardzo, ale czy moglibyście wyjaśnić mi pewną rzecz?

Jak 2,24 "Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary"


Prosiłbym o wyjaśnienie
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Paweł » Pn kwi 05, 2010 14:53

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:39 Temat postu:

Koniecznie trzeba dołączyć obszerniejszy fragment:

"Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie. Lecz powie ktoś, Ty masz wiarę, a ja mam uczynki; pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich. (19) Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą. (20) Chcesz przeto poznać, nędzny człowieku, że wiara bez uczynków jest martwa? (21) Czyż Abraham, praojciec nasz, nie został usprawiedliwiony z uczynków, gdy ofiarował na ołtarzu Izaaka, syna swego? (22) Widzisz, że wiara współdziałała z uczynkami jego i że przez uczynki stała się doskonała. (23) I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga. (24) Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary. (25) W podobny sposób i Rahab, nierządnica, czyż nie z uczynków została usprawiedliwiona, gdy przyjęła posłów i wypuściła ich inną drogą? (26) Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez"
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:54

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:46 Temat postu:

Paweł napisał(a):Koniecznie trzeba dołączyć obszerniejszy fragment:

"Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie. Lecz powie ktoś, Ty masz wiarę, a ja mam uczynki; pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich. (19) Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą. (20) Chcesz przeto poznać, nędzny człowieku, że wiara bez uczynków jest martwa? (21) Czyż Abraham, praojciec nasz, nie został usprawiedliwiony z uczynków, gdy ofiarował na ołtarzu Izaaka, syna swego? (22) Widzisz, że wiara współdziałała z uczynkami jego i że przez uczynki stała się doskonała. (23) I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga. (24) Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary. (25) W podobny sposób i Rahab, nierządnica, czyż nie z uczynków została usprawiedliwiona, gdy przyjęła posłów i wypuściła ich inną drogą? (26) Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez"



No dobrze, ale apostoł Paweł pisze:
Rzym. 4:4-5
A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność;
Gdy zaś kto nie spełnia uczynków, ale wierzy w tego, który usprawiedliwia bezbożnego, wiarę jego poczytuje mu się za sprawiedliwość,


To jak jest w końcu? Wiara bez uczynków jest martwa, ale kto wierzy a nie spełnia uczynków zostaje usprawiedliwiony z samej wiary?
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Paweł » Pn kwi 05, 2010 14:55

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:47 Temat postu:

Odnosząc się do wytłuszczonego fragmentu, Twoje życie powinno świadczyć o Twojej wierze.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:56

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:50 Temat postu:

Paweł napisał(a):Odnosząc się do wytłuszczonego fragmentu, Twoje życie powinno świadczyć o Twojej wierze.


No a jak to się ma do listu. Św Pawła?
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Paweł » Pn kwi 05, 2010 14:57

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:53 Temat postu:

Wieczorem pogrzebię w Dogmatyce i w Księgach Wyznaniowych, może tam coś znajdziemy, odnośnie tego fragmentu z św. Pawła, ok?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Paweł » Pn kwi 05, 2010 14:57

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 17:44 Temat postu:

Jeszcze jadna istotna sprawa, żeby mieć odpowiedni punkt odniesienia należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy ofiara Chrystusa jest doskonała, czy muszę w jakiś sposób dodatkowo "dopomóc" swojemu zbawieniu?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Dagóza » Pn kwi 05, 2010 14:58

Wysłany: Wto Mar 09, 2010 08:07 Temat postu:

Co do listu Jakuba spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, iż ten list jest w gruncie rzeczy traktatem etycznym, moralizatorskim, który swe korzenie ma w Judaizmie, a nie w chrześcijaństwie. Ten sam biblista dowodził, iż miarę chrześcijańskości tekstu sztucznie tworzy wprowadzenia imienia "Jezus", bez tego imienia ten tekst mógłby rzeczywiście być traktatem żydowskim.
Sam Reformator ten list określał jako "słomianą epistołę" i zastanawiał się czy list ten powinien mieć miejsce w kanonie ksiąg Nowego Testamentu.

Co do zbawienia z łaski przez wiarę, to trzeba powiedzieć, iż luteranizm dostrzega to, iż wiara jest nie tylko deklaracją, w której ktoś przyznaje się do niej, ale owa wiara jest nowym życiem w Chrystusie. Życie pod łaską nie może się obyć bez owoców Ducha Świętego. Wielu ludzi nie rozumiejąc istoty wiary twierdzi, że luteranizm odrzuca dobre uczynki, a to nie prawda. Luteranizm podkreśla, że dobre uczynki, są możliwe dopiero w wierze, może je czynić człowiek zaznający usprawiedliwienia, który całą swą nadzieję umiejscawia w Chrystusie Panu, a nie w swych działaniach. Każdy uczynek postrzegany jako dobry, ale będący wynikiem działania w myśleniu o zasłudze jest w zasadzie zły. Bo staje się odrzuceniem krzyża Chrystusa, na rzecz autozbawienia.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Paweł » Pn kwi 05, 2010 14:59

No dobrze, ale apostoł Paweł pisze:
Rzym. 4:4-5
A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność;
Gdy zaś kto nie spełnia uczynków, ale wierzy w tego, który usprawiedliwia bezbożnego, wiarę jego poczytuje mu się za sprawiedliwość,


Wracając do tematu, powiedz R!, jak rozumiesz ten fragment z listu, możesz go sparafrazować po swojemu?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 15:00

Wysłany: Sro Mar 10, 2010 15:26 Temat postu:

Paweł napisał(a):
No dobrze, ale apostoł Paweł pisze:
Rzym. 4:4-5
A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność;
Gdy zaś kto nie spełnia uczynków, ale wierzy w tego, który usprawiedliwia bezbożnego, wiarę jego poczytuje mu się za sprawiedliwość,


Wracając do tematu, powiedz R!, jak rozumiesz ten fragment z listu, możesz go sparafrazować po swojemu?


No i właśnie mnie tu zastanawia. Apostoł Paweł pisze, że nawet jeżeli ktoś nie spełnia uczynków, ale wierzy, to zostanie usprawiedliwiony.
Tyle, ze Jakub pisze, że wiara, bez uczynków jest martwa.
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości

cron