Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Trudniejsze fragmenty

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt gru 27, 2011 19:59

Ten mój kolega jest narodowcem- moze to też coś na rzeczy?
Nie,nie wyzywam go -Jezus nakazał nam miłować nieprzyjaciol
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Agnes » Wt gru 27, 2011 20:37

Chodziło mi o "odpuść" w sensie "wybacz". :P Nigdy bym Cię o wyzywanie nie posądziła! :!:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt gru 27, 2011 20:47

Agnes napisał(a):Chodziło mi o "odpuść" w sensie "wybacz". :P Nigdy bym Cię o wyzywanie nie posądziła! :!:


loozik :D
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez tom » Pt sty 27, 2012 20:41

W Liście do Hebrajczyków Paweł pisze: "Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele, więc i On również miał w nich udział" [Hbr 2, 14].
Czy zechciałby ktoś wytłumaczyć, dlaczego rozróżnia się Ciało i Krew?
Wcześniej Paweł napisał: "zarówno ten, który uświęca jak i ci, którzy bywają uświęceni, z jednego są wszyscy; z tego powodu nie wstydzi się nazwać ich braćmi" [Hbr 2, 11]. O jakim źródle jedności Paweł pisze?

Przepraszam za pytania ale chyba to się wiąże z Eucharystią, czyli jest ważne.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Kamil M. » Pt sty 27, 2012 21:25

"Ciało i krew" to hebraizm oznaczający człowieka w szczególności w jego upadłym stanie (por. 1Kor 15:50 ciało i krew nie mogą odziedziczyć Królestwa Bożego). Myślę, że to "z jednego" dotyczy właśnie człowieczeństwa, "ciała i krwi". Autor Hebr usiłuje chyba zachować równowagę - z jednej strony chce pokazać, że Chrystus jest Tym, który przewyższa wszystko, Synem Najwyższego, samym Bogiem, z drugiej chce żeby było jasne, że jest w pełni prawdziwym człowiekiem.
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Elżbieta » Pt sty 27, 2012 21:43

Nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie, ale mi się wydaje, że chodzi tu o wydarzenia Ostatniej Wieczerzy. Jezus Chrystus cierpiał zamiast nas za nasze nie swoje winy- był biczowany (ciało) i w końcu umarł za nas, oddał Swoje życie (krew). Taki był sens ustanowienia tego Sakramentu.

Mateusz 26 : (26) A gdy oni jedli, wziął Jezus chleb i pobłogosławił, łamał i dawał uczniom, i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje. (27) Potem wziął kielich i podziękował, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy; (28) albowiem to jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów.

Co do następnego pytania: od razu widać, że nie masz Brytyjki. W tym wydaniu są odnośniki do innych tekstów biblijnych, które niekiedy bardzo pomagają w zrozumieniu treści.
Znasz historię, kiedy to matka Jezusa wraz z Jego braćmi i siostrami przyszła z Nim porozmawiać ?
Marek 3, 31-35
" (31) Wtedy przyszli matka i bracia jego, a stojąc przed domem, posłali po niego i kazali go zawołać. (32) A wokół niego siedział lud. I powiedzieli mu: Oto matka twoja i bracia twoi, i siostry twoje są przed domem i poszukują cię. (33) I odpowiadając, rzekł im: Któż jest matką moją i braćmi? (34) I powiódł oczyma po tych, którzy wokół niego siedzieli, i rzekł: Oto matka moja i bracia moi. (35) Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez tom » So sty 28, 2012 19:19

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedź. Kamilu M. - faktycznie, przypominam sobie słowa Chrystusa wypowiedziane do Piotra: ciało i krew nie objawiły ci tego ..., czyli jest tak, jak napisałeś.
Jednak w przypadku Eucharystii chodzi oczywiście chyba o coś innego. Udało mi się znaleźć w popularnej książce ks. Manfreda Uglorza: Marcin Luter Ojciec Reformacji, wyjaśnienie tego problemu w oparciu o cytat z Kazania o sakramencie świętego ciała Chrystusa autorstwa Lutra:
"Nie ustanowił Chrystus jedynie jakieś postaci, lecz odróżniająco ciało swoje pod chlebem, a krew swoją pod winem: aby zaznaczyć nie tylko swoje życie i dobre dzieła, na które wskazuje przez ciało i których przez ciało dokonał, lecz również na swoje cierpienia i mękę, na które wskazuje przez krew swoją, i w której jest przelana Jego krew".
List do Hebrajczyków to prawdziwy traktat teologiczny o niesamowitym zakresie, ale miejscami dość trudny.
Dziękuję i mam nadzieję, że mogę się jeszcze zwrócić z prośbą o pomoc.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Agnes » So kwi 07, 2012 12:03

Jutro Niedziela Wielkanocna. W związku z tym ciekawi mnie, jak interpretujemy słowa Zmarwtychwstałego Jezusa do Marii Magdaleny, które czytamy w Ewangelii Jana (20, 17) : "Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca(..)"
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Agnes » So kwi 07, 2012 17:59

Na razie sama sobie odpowiem :P
Właśnie w komentarzu Craiga S. Keenera znalazłam, że "nie dotykaj mnie" może też być tłumaczone jako "przestań kurczowo się mnie trzymać". Podobnie w interlinearnym tłumaczeniu grecko-niemieckim czytamy: "fasse mich nicht laenger an" (czyli: "Dłużej już mnie nie trzymaj/nie przytrzymuj."
Jak najbardziej logiczne, bo można sobie wyobrazić, w jakim Maria Magdalena musiała być szoku radości.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Trudniejsze fragmenty

Postprzez Wildente » So kwi 07, 2012 21:34

miniofilka napisał(a):Najnowsza odpowiedź kolegi: - wam heretykom nie jest dane właściwie zrozumieć Pisma św bo jesteście jak Luter opetani przez szatana:D
brakło argumentów to zaczął wyzywać;D


No wiesz, ale to Luter zaczął od wyzywania Papieża od Antychrystów. Nie żeby akurat ówcześni Papieże byli fajnymi ludzikami, no ale to czy katolikom czy ewangelikom dane jest właściwe zrozumienie Pisma to się okaże na Sądzie Ostatecznym. A może nawet ni jednym ni drugim....
Wildente
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości

cron