Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

1 List św. Jana

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

1 List św. Jana

Postprzez tom » So kwi 30, 2011 19:31

Mam do Was prośbę o wyjaśnienie pewnej kwestii. W tłumaczeniu wstępu do 1 Listu św. Jana wg. E. Dąbrowskiego rozróżnia się dwa rodzaje "słowa": "Słowo żywota" pisane z dużej litery jako osobę Chrystusa i "słowo ewangelii" pisane z małej litery jako treść nauki. "Słowo żywota" występuje tylko w 1.1, natomiast w 2.7 i 2.14 występuje "małe" słowo. Natomiast w Biblii Warszawskiej za każdym razem tłumaczy się Słowo z dużej litery. I jeszcze jedna różnica: w 2.5 w tłumaczeniu Dąbrowskiego jest "Kto zachowuje naukę jego ..." natomiast w Biblii Warszawskiej: "Lecz kto zachowuje Słowo jego". Czyż nie są te różnice jednak dość istotne? Będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu tych różnic.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: 1 List św. Jana

Postprzez Tomasz » Pn maja 02, 2011 09:56

Moim zdaniem są to różnice wynikające wyłącznie z przekładu, które nie są istotne z punktu widzenia całości kontekstu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: 1 List św. Jana

Postprzez tom » Pn maja 02, 2011 19:56

Zapytam może inaczej: czy w wersie 1 J 1.10: "Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy, kłamcę z niego robimy i nie ma w nas Słowa jego" chodzi o to, że nie ma w nas wtedy Bożej nauki, prawdy czy że nie ma w nas Słowa - czyli samego żywego Chrystusa?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: 1 List św. Jana

Postprzez Tomasz » Pn maja 02, 2011 20:34

Nie może być w nas Bożej nauki bez obecności Jezusa. Jeżeli jest w nas żywy Chrystus - jest również Jego nauka. Zatem - znaczenie przytoczonego fragmentu będzie takie samo, niezależnie czy będziemy mieli na myśli "Bożą naukę" czy też żywego Chrystusa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: 1 List św. Jana

Postprzez tom » Wt maja 03, 2011 16:47

Dziękuję za odpowiedź, która jest bardzo mi pomocna. Tego potrzebowałem.

A propos Słowa Bożego, znalazłem ciekawy szczegół. W Biblii Warszawskiej w ewangelii Łukasza wers 4.4 występuje w postaci jakby skróconej: "Nie samym chlebem człowiek żyć będzie"; brakuje drugiej części spotykanej w innych tłumaczeniach: "ale wszelkim słowem Bożym". Początkowo byłem zdumiony tą sytuacją ale sprawdziłem w niemieckim tłumaczeniu Biblii według Lutra, że ten drugi człon występuje, ale ujęty w nawiasie. Rozumiem więc, że w niektórych kodeksach ten człon nie występuje. Pozdrawiam
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  


Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron