Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czyściec

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Czyściec

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:08

Wysłany: Czw Mar 04, 2010 19:27 Temat postu: Czyściec

Wiem, ze nie wierzymy w czysciec.
Wierzymy, że w tym życiu określa się czy zostaniemy zbawieni, czy nie.
Ale interesuje mnie czemu KK, uznaje naukę o czyśćcu, na czym się opiera itp, oraz jaka jest ewangelicka odpowiedź na to.
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Czyściec

Postprzez Piotr » Pn kwi 05, 2010 14:09

Wysłany: Pią Mar 05, 2010 20:43 Temat postu:

Kościół katolicki naucza, iż dusze zmarłych w stanie łaski uświęcającej idą po śmierci do czyśćca, gdzie mają odbyć kary za swoje grzechy, zanim będą mogły oglądać oblicze Boga. W skróceniu cierpień czyśćcowych mają pomóc msze za dusze zmarłych, odprawiane przez kapłanów. Wiernych zachęca się do zamawiania mszy, co wiąże się z pewnymi opłatami. Kościoły protestanckie / ewangeliczne odrzucają naukę o czyśćcu. Uważają, iż wieczne przeznaczenie człowieka nie może być zmienione po jego śmierci. Jeśli ktoś umarł, wierząc w Chrystusa, odchodzi do Boga, gdzie ogląda oblicze Chrystusa; jeśli umarł nie pojednany z Bogiem, nie pomogą mu żadne obrzędy odprawiane przez żyjących.

Apostoł Paweł wyznał: (Flp 1:21-23; bw) "Albowiem dla mnie życiem jest Chrystus, a śmierć zyskiem. A jeśli życie w ciele umożliwi mi owocną pracę, to nie wiem, co wybrać. Albowiem jedno i drugie mnie pociąga: pragnę rozstać się z życiem i być z Chrystusem, bo to daleko lepiej."

Paweł nie przewidywał pobytu w czyśćcu. Oczekiwał, że po odejściu ze świata będzie z Chrystusem.
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 05, 2010 14:09

Wysłany: Pią Mar 05, 2010 20:59 Temat postu:

Gdybyśmy musieli za swoje grzechy odpokutowywać w czyśćcu, to po co była ofiara Chrystusa na krzyżu? Czyżby ta ofiara nie była doskonała? A jeżeli była niedoskonała, to i sam Jezus nie był doskonały i nie jest Bogiem a jest zwykłym człowiekiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez Tomasz » Pn kwi 05, 2010 14:10

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 00:23 Temat postu:

Luter nazwał czyściec "maską diabelską", która zasłania nam zbawcze dzieło Jezusa na krzyżu. Słusznie podkreśliła to Elżbieta - czemu miałaby służyć ofiara Jezusa, jeżeli człowiek mógłby odkupić swoje grzechy w czyśćcu ?
Nie jestem pewien (i proszę o ewentualne sprostowanie) ale dogmat o czyśćcu pojawił się w KK bardzo późno tj. chyba w średniowieczu i był bardzo wygodny dla Kościoła, ponieważ napełniał szkatuły dochodami ze sprzedaży odpustów.
Pismo Sw. nic nie mówi o czyśćcu - a wprost przeciwnie - tylko o zbawieniu lub potępieniu, drodze wąskiej prowadzącej do życia wiecznego z Bogiem i drodze szerokiej wiodącej na zatracenie.
"Biblijne" uzasadnienia czyśćca KK wywodzi przede wszystkim z II Księgi Machabejskiej 12.45

"Lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu." (BT)"

Księga Machabejska jest jednak apokryfem włączonym do kanonu katolickiego na soborze trydenckim. Księgi tej (jak również innych 7 apokryfów) nie uznaje również Cerkiew Prawosławna - która notabene także nie uznaje nauki o czyśćcu. (tutaj uprzejmie proszę o potwierdzenie lub ewentualną korektę naszego kolegę z Kościoła Prawosławnego - Focjusza)

Pozostałe fragmenty na które powołuje się KK uzasadniając swoje stanowisko to :

Mat. 5:25-26
25. Pogódź się rychło z przeciwnikiem swoim, póki jesteś z nim w drodze, aby cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia słudze, i abyś nie został wtrącony do więzienia.
26. Zaprawdę powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż oddasz ostatni grosz.

Mat. 18:34
34. I rozgniewał się pan jego, i wydał go katom, żeby mu oddał cały dług.
(BW)

Wskazane cytaty nie mają jednak nic wspólnego z czyśćcem, gdyż mówią o ludzkiej bezwzględności i doszukiwanie się w nich podstaw takiej nauki jest nonsensem.

Z grzechu człowiek może być oczyszczony jedynie przez Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa a nie przez domniemane "cierpienia czyśćcowe".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:11

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 14:26 Temat postu:

Słusznie.
A co po śmierci dzieje się z duszą?

Jest napisane, ze zasypiamy, i czekamy na sąd?
Czyż nie tak?
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Czyściec

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 05, 2010 14:13

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 14:46 Temat postu:

Jezus umierający na krzyżu tak powiedział do jednego z łotrów : Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
Jak będzie , sam się przekonasz, ale już nikomu tego nie powiesz.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:14

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 14:48 Temat postu:

Elżbieta napisał(a):Jezus umierający na krzyżu tak powiedział do jednego z łotrów : Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.
Jak będzie , sam się przekonasz, ale już nikomu tego nie powiesz.



Tak powiedział do łotra. Zgadzam się.
Ale łazarz, i dziewczynka "zasnęli"
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Czyściec

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 05, 2010 14:15

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 14:54 Temat postu:

Jeszcze raz powtarzam, że wszelkie spekulacje na temat życia po życiu nie mają sensu. Każdy z nas się przekona jak jest, gdy przejdzie na drugą stronę. Ja wierzę, że dzięki okupowi jaki za mnie złożył Jezus, będę mogła stanąć przed obliczem Najwyższego i oglądać Jego Chwałę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czyściec

Postprzez R! » Pn kwi 05, 2010 14:16

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 14:58 Temat postu:

Elżbieta napisał(a):Jeszcze raz powtarzam, że wszelkie spekulacje na temat życia po życiu nie mają sensu. Każdy z nas się przekona jak jest, gdy przejdzie na drugą stronę. Ja wierzę, że dzięki okupowi jaki za mnie złożył Jezus, będę mogła stanąć przed obliczem Najwyższego i oglądać Jego Chwałę.



Zgodze się jednak z Tobą ;)

Ludzki umysł nie wie, co będzie potem, tak jak nie jest w stanie wyobrazić sobie wielu rzeczy :)

Co ma być to będzie
R!
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr mar 24, 2010 23:20
Lokalizacja: Warszawa
  

Re: Czyściec

Postprzez wątki przeniesione » Pn kwi 05, 2010 14:18

Wysłany: Sob Mar 06, 2010 16:47 Temat postu:

Staroluteranizm absolutnie odrzuca czyściec jako miejsce samoodkupienia przez swoje cierpienia i kary. Nie oznacza to jednak, że zupełnie neguje jakąś formę pośrednią po śmierci. Wielu staroluteran praktykuje modlitwę za zmarłych, aby dzięki czystej łasce i Bożemu miłosierdziu mogły oglądać Boga. Oczyszczenie polegać by w takim układzie miało na dojrzewaniu wiary-aby wiarą przyjąć w całości Jezusa.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej możliwe. Kościół Katolicki wierzy, że czyściec jest "przedsionkiem nieba" Z czyścca nie można trafić do piekła-los osób tam przebywających jest określony. Rozumienie czyśćca uległo pewnej ewolucji i obecnie kładzie się mniejszy nacisk na penalny aspekt pobytu w czyśćcu na korzyść aspektu leczniczego i dojrzewającego.

Część postu naruszająca regulamin została usunięta.
wątki przeniesione
 
Posty: 66
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:20
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron