Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pochwycenie Kościoła

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 06:41

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 13:05

Filipo, a czemu Cię to tak interesuje? Jaki ta wiedza będzie miała wpływ na Twoje zbawienie, relację z Bogiem? Czy chodzi tylko o ludzka ciekawość? Bóg wszyskie potrzebne nam informacje zostawił w swoim Słowie, co chciał to przed nami odkrył,reszta to tajemnica, której zgłębianie może być porównane do budowy wieży Babel. Teologia nie może wykraczać poza to co jest napisane w Biblii, ma być jej parafrazą dla łatwiejszego zrozumienia, a nie odkrywaniem spraw które Bóg przed nami zakrył. Podobna sprawa to chęć poznania przez niektórych daty powtórnego przyjścia Chrystusa.
To oczywiście moja prywatna opinia.
Pozdrawiam.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 06:43

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 13:53

Z jednej strony zgadzam się z Pawłem, ale z drugiej podzielam ciekawość Filipo . Myślę, że temat wart jest "podrążenia" Mam gdzieś w domu książkę ks. Motyki pt. bodajże "Bóg i my" Pamiętam, że w niej też coś było na ten temat. Tylko niestety, książka gdzieś mi "wsiąkła". Jak ją znajdę - to dam znać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 06:44

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 13:54

Jak chcecie to sobie budujcie drugą wieże Babel tylko nie pospadajcie
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 06:45

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 13:59 Temat postu:

Spokojnie - założymy spadochrony
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Paweł » Wt kwi 13, 2010 06:46

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 14:56

i spokojnie wylądujecie w morzu płonącej siarki :D
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Maciej Pietraszczyk » Wt kwi 13, 2010 06:48

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 16:05

Fakt, że ludzie chcą wiedzieć jak to będzie jest zrozumiały. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Żydzi też chcieli wiedzieć, jak to będzie, gdy przyjdzie Mesjasz. W efekcie analiz stworzyli sobie całkowicie fałszywy obraz Jego przyjścia i gdy przyszedł nie rozpoznali Go, bo nie pasował do ich wyobrażeń.

Niebezpieczeństwo takich analiz tkwi w tym, że może prowadzić na manowce ludzkich wyobrażeń i w miejsce pochwycenia możemy stać się uczestnikami uprowadzenia.
Po prostu, mamy być gotowi. I tyle.
Maciej Pietraszczyk
 
Posty: 29
Dołączył(a): So mar 27, 2010 23:00
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 06:49

Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:42

Zgadzam się z Tobą Macieju - dlatego do takich rozważań powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie i z pewnym dystansem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Filipo » Wt kwi 13, 2010 06:50

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 15:27

Paweł napisał:
Filipo, a czemu Cię to tak interesuje? Jaki ta wiedza będzie miała wpływ na Twoje zbawienie, relację z Bogiem? Czy chodzi tylko o ludzka ciekawość? Bóg wszyskie potrzebne nam informacje zostawił w swoim Słowie....................
Pozdrawiam.


Interesuje mnie nauczanie luterańskie w tym temacie lub stwierdzenie braku takowego. Tylko tyle. Co Słowo Boże mówi na ten temat wiem, znam też nauczanie na ten temat z innych kościołów. Powtarzam, chciałem dowiedzieć się co ma do powiedzenia na ten temat luteranizm. Słyszałem, ale nie wiem na ile to prawda bo na temat katolicyzmu nie mam prawie żadnej wiedzy, że na przykład K. Rzym-katolicki w ogóle zaprzecza faktowi pochwycenia kościoła.
Jest tak, że zawyczaj słowa Jezusa, Jego czyny albo inne wydarzenia, nauki i wiadomości opisane w Biblii są kanwą wielu kazań.
Gdybyśmy mieli zostawić Słowo, tak jak jest, jak sugerujecie, i niezbyt to wszystko "rozstrząsali" w obawie przed wieżą Babel to chyba nie mielibyśmy żadnej postylli
Jezus nie mówił niczego nadaremno. Więc warto to rozważać, a odnoszę po prostu wrażenie, że są tematy/teksty niewygodne, które się omija, ba których się nigdy w k. luterańskich nie czyta, czy to o pochwyceniu czy np. 1P 3,18-20 - słyszeliście kiedyś kazanie na ten temat? Bo ja nie.
Tomasz, znalazłeś tą książkę "Bóg i my"?
Filipo
 
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Jacek » Wt kwi 13, 2010 06:52

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 20:18 Temat postu: Do

Chcialbym prosic; aby w tematach teologicznych wypowiadali sie fachowcy tzn.: Ksieza ; Teologowie- ludzie ktorzy sa do tego przygotowani. A prywatne opinie dotyczace tematu prosze zachowac dla siebie. Przyklad powyzszy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pochwycenie Kościoła

Postprzez Tomasz » Wt kwi 13, 2010 06:54

Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 20:58

Vikingu - w tym, jak również innych tematach mogą wypowiadać się wszyscy, nie tylko teologowie. Forum służy właśnie wymianie myśli, rozważań, własnych spostrzeżeń i również wątpliwości. Teologowie natomiast są po to, aby te wątpliwości wyjaśniać.

Filipo - niestety nie znalazłem jeszcze książki. Zawieruszyła mi się jakiś czas temu przy przeprowadzce - ale mam nadzieję, że w końcu ją znajdę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości