Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy Bóg jest mężczyzną ?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Czy Bóg jest mężczyzną ?

Postprzez Tomasz » So mar 19, 2011 16:55

Kościoły protestanckie są tu w trudniejszej sytuacji, bo niełatwo jest z ludzkiej świadomości wyrugować płciowość Boga.


Co niektórzy o zgrozo podobnież już próbują. Spotkałem się gdzieś z informacją, iż w jakimś kościele (nie pamiętam jakim) zaczynają modlić się słowami "Ojcze nasz i matko nasza".

Nie jestem jednak obecnie w stanie zweryfikować tej informacji. Jak znajdę źródło - to dam znać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Wędrowiec » So mar 19, 2011 17:00

Cóż, jest piękna pieśń opatrznościowa "Kto się w opiekę, odda Panu swemu".

Mądrale zrobili także wersję "(..., odda Pannie/Matce swojej)" i coś tam dalej dopisali...
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Mariologia

Postprzez varpho » So mar 19, 2011 17:33

Tomasz napisał(a):Co niektórzy o zgrozo podobnież już próbują. Spotkałem się gdzieś z informacją, iż w jakimś kościele (nie pamiętam jakim) zaczynają modlić się słowami "Ojcze nasz i matko nasza".

Nie jestem jednak obecnie w stanie zweryfikować tej informacji. Jak znajdę źródło - to dam znać.


tak, też o tym słyszałem, ale nie razi mnie to zbytnio. chociaż treść modlitwy wolałbym zostawić w obecnej formie
jednak płeć Boga nie jest ważna, a powołując się na historię o Adamie i Ewie, można nawet stwierdzić, że Bóg ma cechy obu płci.
co innego dostrzegać kobiecość Boga, a co innego - deifikować śmiertelniczkę.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Tomasz » So mar 19, 2011 18:08

Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo jako mężczyznę i kobietę - jednak nie możemy w żaden sposób pojmować "płciowości" Boga na sposób ludzki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez varpho » So mar 19, 2011 18:16

Tomasz napisał(a):Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo jako mężczyznę i kobietę - jednak nie możemy w żaden sposób pojmować "płciowości" Boga na sposób ludzki.


no właśnie. więc nazywanie Boga "matką" nie powinno nas razić bardziej, niż nazywanie Boga "ojcem".

wygląda na to, że formułę "Ojcze nasz, matko nasza" stosują nawet niektórzy katolicy w USA.

moim zdaniem, jeśli już jakoś uegalitarniać, to lepiej - jednoznaczniej - byłoby użyć słowa "rodzic" zamiast dodawać "matkę", co może u niektórych wywołać absurdalne wrażenie, że modlitwa jest skierowana do dwóch odrębnych Bogów - jednego męskiego, drugiego żeńskiego. :)
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Tomasz » So mar 19, 2011 20:11

Mnie osobiście razi - bowiem kojarzy mi się z "feminizmem na siłę". Nie znamy istoty Boga i na tej ziemi na pewno nie poznamy. Zatem powinniśmy Jego nazywać Ojcem - tak jak mówi Pismo Św. Bez zbędnych dywagacji na temat "płciowości".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Elżbieta » So mar 19, 2011 23:00

Oczywiście, dla człowieka nie ma znaczenia płeć Boga i nigdy nie będzie miało, więc po co zmieniać coś co było dobre od prawieków ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez Jacek » N mar 20, 2011 11:59

Znow robienie z igly widly. Kochani nie szukajmy na sile problemow w postaci jakiej plci jest BOG. Skoro Boga nazywamy Ojcem, to odpowiedz nasuwa sie sama. Srodowiska feministek chca na sile przeforsowac plec Boga jako kobiety. Wiec dosc juz tych herezji. Zajmijmy sie lepiej sytuacja w KEA bo naprawde jest tragicznie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Mariologia

Postprzez Tomasz » N mar 20, 2011 13:53

Zajmijmy się propagowaniem czystego i niezmąconego Luteranizmu opartego na Piśmie Św. i ideach Reformacji - a reszta sama się ułoży.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mariologia

Postprzez varpho » N mar 20, 2011 14:23

Viking napisał(a):Znow robienie z igly widly. Kochani nie szukajmy na sile problemow w postaci jakiej plci jest BOG. Skoro Boga nazywamy Ojcem, to odpowiedz nasuwa sie sama.


no właśnie w tym tkwi problem, że najwyraźniej niektórym wydaje się to oczywiste, że Bóg jest mężczyzną.
gdybyśmy nie mieli takich absurdalnych skojarzeń, to nikt by nie wpadł na pomysł, aby ingerować w tekst Modlitwy Pańskiej, co rzeczywiście jest pewnym nadużyciem.
mooim zdaniem nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby o matczynych aspektach Boga wspominać w Kościele przy różnych innych okazjach, w różnych modlitwach itp.
przyrównanie Boga do matki nie jest niczym nowym - czynił to już Izajasz.

może lepiej nie upierajmy się przy błahostkach, ale wróćmy do tematu mariologii, przepraszam, jeśli sprowokowałem wątek poboczny.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron