Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ku przestrodze i zastanowieniu się

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » Pt sie 25, 2017 22:07

Maksymilian, czy jednak nie jest tak, że Kościół Chrystusa jest prawie na całym świecie. Jest podzielony i zmaga się. Natomiast nawracanie chrześcijan na swoje wyznanie raczej jest propagandą niż Ewangelizacją.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 10:23

Ciekaw jestem co Twoim zdaniem zasługuje na miano herezji. Tylko nie czerp informacji z wikipedji, a zacytuj ze źródła. Jak mawiała moja mama "grzechem nie jest niewiedzieć, grzechem jest nie chcieć wiedzieć.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » So sie 26, 2017 10:35

Maciej napisał(a):Ciekaw jestem co Twoim zdaniem zasługuje na miano herezji. Tylko nie czerp informacji z wikipedji, a zacytuj ze źródła. Jak mawiała moja mama "grzechem nie jest niewiedzieć, grzechem jest nie chcieć wiedzieć.
Augsburskie wyznaje wiary napisane jest tak, aby najpierw przedstawić doktrynę, wyjaśnić oraz wykazać i potępić herezje. Może zapoznaj się z naszą wiarą. I śmiało pytaj jeśli coś sprawi Ci trudności.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 10:46

Pytasz mnie dlaczego jestem na tym forum? Po pierwsze Ellen G.W. bardzo zachwalała Lutra w jego pracy nad wyjaśnianiem ewangelii i ogólnie Pisma Świętego.
Po drugie jesteśmy braćmi w wierze, rozmawiamy o interpretacji Biblii, więc czerpie wiedzę.
Po trzecie jestem ciekaw waszej interpretacji księgi objawienia. Próbuje cytować fragment do zboru Laodycejskiego, który to uważam, że jest fragmentem do kościoła naszych czasów, ale mam duży problem z interpretacją "ukazał się wielki znak na niebie, niewiasta obleczona w ..." itd. Niewiasta to kościół, ale co dalej?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Zofia » So sie 26, 2017 11:06

Szan,pastorze Aleksandrze,
bardzo dziękuję Pastorowi za cenne, rozważne i mądre słowa.

Pogarda okazywana niekiedy na tym portalu naszym braciom w wierze - rzymskim katolikom, jest dla mnie nie do przyjęcia. I ma niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. A na pewno nie powinna stanowić kryterium "konfesyjności" luterańskiej.
Kościoł rzymskokatolicki to nie tylko mariologiczna ortodoksja o.Rydzyka, ale również Kościoł takich duchownych jak chociazby ks.prof.Wacława Hryniewicza i jego artykułu: "Zbawiciel jest polifoniczny", nie mówiąc już o innych refleksjach tego teologa.
Zofia
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maksymilian » So sie 26, 2017 11:54

Drogi Pastorze, nauczanie kościoła rzymskiego i jego praktyka pokazują, że papieża chyba nie za bardzo interesuje prawda, mam, że tak to delikatnie ujmę, wątpliwości co do tego z powodu np. nauczania dotyczącego zbawienia, niby podpisano wspólną deklarację o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, niby jesteśmy już gruchającymi do siebie gołąbkami, a nasza gołębiczka grucha i z nami i z obrazami, rzeźbami, odpustami, cudownymi wodami z Lourdes, mszami, a nawet przypomina mi się jak to Franciszek biskup rzymski przemawiał do ateistów, że też będą zbawieni, będąc nadal ateistami. Pokazuje to wyraźnie, że liczy się tam na szczycie tylko jak najszersze panowanie nad światem, bo usprawiedliwienie z łaski przez wiarę, usprawiedliwienie z "maryjek", usprawiedliwienie z moralnego życia to 3 sprzeczne nauki, chyba rację mają prawosławni mnisi na Athosie, że papież buduje panreligijną organizacje z sobą jako najwyższym zwierzchnikiem i w dodatku niemylnym! Słyszałem również, że na dole są prości pobożni ludzie, którzy działają od środka aby jak najwięcej ludzi się nawróciło i głoszą będąc pod Rzymem, ale wydaje mi się, że to myślenie życzeniami, że papiestwo się zmieni, a mam przekonanie, że Rzym istotnie nosi znaki panowania antychrysta, nie mam 100% pewności, ale na horyzoncie nie widzę nikogo kto by zwodził tak bardzo ludzi jak Rzym. Ja nie mam nikogo zamiaru na siłę nawracać na własne wyznanie i nikomu nie zamierzam tego narzucać, Pastor sam wie, że ludzi trzeba prowadzić do Chrystusa i do Słowa, ja uważam, że osoby, które poznają Chrystusa i Słowo, nie będą trwać w sytuacji, że ja wierzę tak, a kościół rzymski tak, ale nic z tą sprzecznością nie zrobię.

Droga Zofio, mówiąc za siebie, nie pogardzam tymi ludźmi, ale ich wierzeniami już tak, trudno zresztą nazywać Braćmi ludzi nie nawróconych, są i nawróceni, ale jestem przeciwny ekumenicznym kontaktom z Rzymem, można polemizować w duchu miłości, przekonywać, ale nikt kto z Rzymu wyszedł i doszedł do protestantyzmu jakiegokolwiek wyznania nie powinien wątpić co to jest nauka Rzymu, oni już raz Husytów urąbali przeciągając utrakwistów na swoją stronę obietnicami autonomii, której nie do końca chcieli im tak naprawdę udzielić.

Co do Ellen G. White Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, uważa ją za prorokinię, ale nie uważają jej pism za równe natchnieniu Biblii, chociaż są i inne kościoły adwentystów dnia siódmego, które uważają je za równe Biblii.
Maksymilian
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 12:24

Skromnie tylko dodam w obronie E.G.White, że treści jej książek nie negują i nie zmieniają treści Biblii. Cała tak zwana "nadinterpretacja" jest raczej wypadkową uczuć każdego chrześcijanina, który prędzej czy później sam doszedłby do tych samych wniosków. Podam przykład: W ewangelji jest napisane, że Chrystus zrobił "coś", a Ellen Pisze, że Chrystus kierowany miłością zrobił "coś". Dlatego właśnie jedni kierowani "przyswajalnością" Jej treści nazywają Ją prorokinią, a inni heretyczką. Mnie osobiście poruszają jej piękne, przepojone uczuciem i przejrzystością teksty i bardzo je sobie cenie. Uważam jednak, że to BIBLIA jest NAJWAŻNIEJSZA.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez blaisee » So sie 26, 2017 16:36

Maciej napisał(a):Po drugie jesteśmy braćmi w wierze

Ciekawe, biorąc pod uwagę że swego czasu AD7 nazwali kosciol katolicki wielka nierzadnica, a koscioly protestanckie, zarowno ewangelickie jak i ewangelikalne, corkami nierzadnicy :wink:

Ale zeby byc obiektywny musze tez przyznac jeden plus: ze potrafiliscie odwrocic się od herezji jaka bylo odrzucanie trójcy swietej. Swiadkowie do dzis w niej tkwia :(
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 16:50

Pierwszo słysze, to chyba jakiś adwentysta powiedział, co wstał lewą nogą. No ale miał troche racji, bo wszyscyśmy z tego samego korzenia. Co do tego, że Bóg jest jeden ale w trzech osobach to oczywiście, że się z tym zgadzam. Tak jak człowiek ma ducha, dusze i ciało, tak i Bóg jest Bogiem Ojcem, Duchem świętym i ciało-Chrystusem. To wszystko jest jedno. Mało tego, ZBAWIENIE nie miałoby sensu, gdyby Chrystus nie był Bogiem w ciele ludzkim.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 17:18

Ty wiesz, że z tymi córkami to musze przyznać temu komuś rację, bo kościół ADS to raczej odłam Judeochrześcijański. Mianowicie, nie odcinamy się od mądrości starotestamentowych, ale z nich również czerpiemy wiedze. Nie jesteśmy pod prawem, bo zbawienie jest z wiary, a odpuszczenie grzechów tylko przez szczerą pokutę, ale prawo jest wynikiem goszczącego w naszych sercach Jezusa. Tak więc wam babtystom-baptismo-chrzest, bliżej do KRK, a nam do judeochrześcijaństwa. Może się zagalopowałem, ale coś w tym jest. To trzeba głębiej przemyśleć.
No i sobota typowa w judeochrześcijaństwie a nie niedziela jak w KRK
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości